Etiketler:
 1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Televizyonun zararlarından nasıl kurtulabiliriz?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  televizyon, tv, zarar, nasil, kurtulus konularini okumaktasiniz
  Merhaba Melekler,

  Televizyonun zararlarından nasıl kurtulabiliriz? Gelin bu onerileri okuyalim...  [​IMG]  1. Ailelere düşen, öncelikle çocuğu televizyon karşısında yalnız ve savunmasız bir biçimde bırakmamaktır. İzlediği programları mümkün olduğunca birlikte seyredin. Zaman zaman onunla konuşarak zararlı gördüğünüz konularda yorum yapın.
  2. Akşam yemeğinden sonra TV başına geçmek yerine, TV’nin yerini alabilecek, aile bireylerini bir arada tutacak eğlenceli uğraşlara yönelin.
  3. Çocuğunuzun her programı izlemesine izin vermeyin. Çocuğunuza model olun, siz de programlar konusunda seçici davranın. Çocuğunuzu TV’den uzaklaştırmak istiyorsanız, önce sizin ekran bağımlılığından kurtulmanız gerekiyor.
  4. Beyin gelişimi üzerine araştırma yapan bilim adamlarına göre aşırı televizyon izlemenin, okuma ve dil gelişimi için gerekli olan beynin sol yarısının uyarılmasını azaltıyor. Amerikan Pediatri Akademisi çocuklara bir yaşından önce asla televizyon izletilmemesini, ergenlik çağının bitimine kadar da günde bir saati geçmemek koşulu ile televizyon izletilmesini öneriyor.
  5. Yeni geliştirilen TV’lerde, zaman sınırlaması koyan programlar var. Zaman dolduğunda TV kendiliğinden kapanıyor. Böylece dış uyarıcı yardımıyla "zamanın nasıl geçtiğini anlamadım" savunması engelleniyor.
  6. Çocuğunuzu televizyon izlemek yerine, kitap okumaya yönlendirin. TV ekranında bir metin okunsa bile, beyin çok düşük etkinlik gösteriyor. Yani televizyon sinir sistemini kapatırken, kitapta bu yaşanmıyor.
  7. Çocuğunuzun odasına ve kendi yatak odanıza asla televizyon koymayın. Televizyon, oturma odasında ve merkezi olmayan bir yere konulmalıdır.
  8. Zararlı gördüğünüz yayınları RTÜK'e bildirin. (Alo RTÜK Hattı: 178)


  15 yılı TV’ye gömüyoruz

  Halkın yüzde 45'i televizyonu salona koyuyor, yüzde 30'u da mutfakta bulunduruyor. Son birkaç yılda, iki ya da üç televizyonu olan büyük şehirli Türk ailelerinin sayısı arttı. RTÜK’ün 2006 Ocak ayında Türkiye genelini temsilen 14 ilde 15 ve daha yukarı yaştaki toplam 4606 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre Türk insanı hafta içi ortalama 5,09, hafta sonu 5,15 saat televizyon izliyor. Buna göre ortalama 70 yıl yaşayan bir Türk hayatının ortalama 15 yılını ekran karşısında geçiriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 18,7’si ise günde 10 saat ve daha fazla televizyon izlediğini söylüyor. En çok TV izleyenler ev hanımlarıyken, lise ve üniversite öğrencileri, profesyonel meslek erbabı ve memurlar televizyona daha az vakit ayırıyor. TV izleme oranlarında gelir oranları da oldukça etkili. TV’ye en çok zaman ayıranlar 1000-1500 YTL arasında geliri olanlarken, gelir düzeyi 2000 YTL’nin üzerine çıkınca TV izleme oranlarında da belirgin bir düşüş görülüyor. İzleyicilerin yüzde 60’ı, dizilerin, magazin programlarının en yoğun olduğu saatler olan 18-24 saatleri arasında ekran karşısına geçiyor.
  kaynak: Zeynep sevde


   
Televizyonun zararlarından nasıl kurtulabiliriz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Utangaçlıktan nasıl kurtulabilirim

  Utangaçlıktan nasıl kurtulabilirim

  Utangaçlıktan nasıl kurtulabilirim utangaçlıktan kurtulmak için Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda utangaçlıktan kurtulmanın yollarını sizlerle ve "kızım çok utangaç ne yapabilirim?" diyen misafirimiz ile paylaşıyor ve utangaçlıktan kurtulmak isteyen herkesi bu sayfamıza davet ediyoruz. Utangaçlıktan nasıl kurtulunur ? Araştırmalara göre her geçen yıl özellikle...
 2. televizyonun zararlarını bana söyleyebilirmisiniz

  televizyonun zararlarını bana söyleyebilirmisiniz

  Sabahtan açılıyor bu meret akşama kadar açık, çocuklara anlatamıyorum bir türlü , siz yazsanız da ben de burdan okusam çocuklara şu televizyonun zararları neler ?
 3. aknelerimden nasıl kurtulabilirim yardımmmm

  aknelerimden nasıl kurtulabilirim yardımmmm

  Yaşım 23 ve ben bu aknelerle yıllardır uğraşıyorum.Gittiğim doktor bir işe yaramadı.Artık pürüzsüz bir cilt istiyorum psikolojim bozuluyor yardım edin aknelerden nasıl kurtulurum?
 4. Küf Lekelerinden Nasıl Kurtulabilirim?

  Küf Lekelerinden Nasıl Kurtulabilirim?

  küf lekeleri küf lekesi nasıl çıkar duvardaki küf lekesi Sevgili melekler, özellikle nemin çok olduğu evlerde duvarlarda görülen küf lekeleri hem sağlıksız bir ortam oluşmasına hem de kötü bir görüntüye sebep olurlar. Oysa küflerden kurtulmak çok kolay! Tek ihtiyacınız olan gliserin! Toz bırakmayan bir beze bir miktar gliserin dökün ve küflü bölgeyi ovarak temizleyin. Lekelerin kolayca...
 5. Gece Atıştırmalarından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

  Gece Atıştırmalarından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

  gece yemeleri, gece atıştırmaları, gece atıştırmaları nasıl önlenir Sevgili melekler, akşam yemeğinden kalktıktan sonra tv başına geçtiğinizde bir süre sonra canınız atıştırmalık birşeyler ister. Özellikle de keyifli bir dizi ya da film izlerken bu istek artar da artar. Eğer bir türlü bu huyunuzun önüne geçemiyorsanız ve bundan kurtulmak istiyorsanız sizlere harika önerilerimiz olacak....

Sayfayı Paylaş