televizyonun zararlarını bana söyleyebilirmisiniz

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
televizyonun zararlarını bana söyleyebilirmisiniz
Sabahtan açılıyor bu meret akşama kadar açık, çocuklara anlatamıyorum bir türlü , siz yazsanız da ben de burdan okusam çocuklara şu televizyonun zararları neler ?

Sayın misafirimiz,

Televizyon kitle iletişim araçlarının en önemlileri arasındadır ve 20. yüzyılda icat edilen en önemli icatlardan birisidir. Televizyon çağın gelişmesine büyük fayda sağlamıştır ve televizyonun yararlarını göz ardı etmemek gerekiyor. Ancak televizyonun bize getirdiği fayda kadar bizlerden alıp götürdüğüde birçok şey vardır. Örnek verirsek günde 3 saat televizyon başında geçirdiğimiz zaman yılda ortalama 1035 saat yapar. Yani bir yılda ortalama 40-45 gün civarında vaktimizi televizyon başında harcıyoruz. Buda insan hayatı için çok büyük bir zamandır.

Televizyonun karşısında büyümekte olan çocukların sosyalleşme, bireyselleşme ve psikososyal yönlerinin tamamı eksik olur.

Televizyon insanlara magazin programları isimiyle birden fazla seviyesiz eğlence kültürü aşılamaktadır.

4 ve 7 Yaş arasındaki çocukların çok televizyon izlemesi dil ve sosyal gelişme aşamasında bazı sıkıntılar ortaya çıkartır.

Çocukların bu yaşlarda televizyonda izleyecekleri korku, gerilim ve şiddet içerikli programlar çocukların psikolojilerini bozabilir ve bununla beraber uykusuzluk vs. gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı televizyon programları insanları gerçeklerden uzaklaştırabilir.

Tüketim için yanlışlar doğruymuş gibi lanse edilir.

Televizyon kanalları insanları genelde değişik kültürler yönlendirir ve reyting için insanları kullanır.

Televizyon izleme insanları tembelleştirmektedir.

Televizyondaki kötü programları örnek alan çocuklar ülkedeki suç oranını arttırır.

Televizyona çok bağlı olan kişilerde bazı rahatsızlıklar olabilir.(Örnek: Göz Bozulması)

Okumak Yerine Televizyondaki Programlardan Bilgilenmeye Çalışmak, Okuma Kültürünü Öldürür.

Televizyona Çok Bağlı Olan Kişinin Hayatta Hiçbir Amacı Kalmaz Ve Hayatta Bir Amacı Olmayan Kişinin Yaşamasına Gerek Yoktur.

Televizyon İnsanları Tembelleştirir Tembel Olmaya Yöneltir.

Ders Çalışan Birinin Çalıştığı Yerde Televizyon Bulunması O Kişinin Dikkatini Dağıtarak Ders Çalışmasına Engel Olur.

Televizyona Çok Bağlı Olan Kişilerin İşleri Aksayabilir.

Yöreleri Kötü Tanıtan Bir Filmde, O Yörenin İmajını Bozabilir.

Ayrıca Çok Fazla Televizyon İzlemek Enerji Kaybına Neden Olur.

Yaşına Uygun Olmayan Kişilerin Zararlı Programlar İzlemesi, Kişinin Ruhsal Ve Zihinsel Problemler Yaşamasına Neden Olur.

Geri