1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Temel Pena Vuruşları

  Konu, 'Akor-Tab-Nota' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  pena vuruşları akor vuruşları pena teknikleri

  Çalınan nota grupları kaçlı olursa olsun (sağ el) pena vuruşları daima "aşağı-yukarı-aşağı-yukarı..." şeklinde gider. Bu kesin kural değildir, daha doğrusu, müzikte kesin kural diye bir şey olamaz zaten. Yine de, çalışmalarda, parmakları belirli bir sisteme oturtmak için "aşağı-yukarı" kuralına uymanız gerekiyor (Bunun dışında, örneğin sweep picking/süpürerek vurma tekniği vardır ki böyle farklı pena tekniklerini biraz ileride inceleyeceğiz). Aşağıdaki örnekte, sekizlik vuruşlar yapılmaktadır. Bazı notaları bağladığımızda, çalınan notaların süreleri uzar. Fakat, temeldeki-en küçük (bu örnekte sekizlik)-vuruşlara göre olan aşağı-yukarı vuruş şekli değişmez. Uzayan notalara düşen takip eden vuruşları yapılmış gibi düşünüp, kalan yerden devam etmek gerekir.

  Vuruşları Vurgularla Belirtmek

  Sağ elle ritm vuruşları yaparken gitarın altı telini 2 ya da 3 bölge olarak düşünebilirsiniz:

  1) Birinci bölge: (Kalın) Mi, La ve Re telleri. Aşağıda, portenin alttaki üç çizgisinde gösterilmiştir.
  ıkinci bölge: Sol, Si ve (ince) Mi telleri. Aşağıda, portenin üstteki üç çizgisinde gösterilmiştir.("A" ile gösterilen ilk ölçü)

  2) Birinci bölge: (Kalın) Mi ve La telleri. Portenin alttaki üç çizgisinde gösterilmiştir.
  ıkinci bölge: Re ve Sol telleri. Portenin ortadaki üç çizgisinde gösterilmiştir.
  Üçüncü bölge: Si ve (ince) Mi telleri. Portenin üstteki üç çizgisinde gösterilmiştir. ("B, C D" ile gösterilen 2, 3 ve 4.ölçüler)

  Herhangi bir akoru çalarken bu bölgelerin farklı seslerinden faydalanabilirsiniz. Bir de, ölçü işaretiyle belirtilen vuruşları vurgulama yaparak yani bu vuruşları diğerlerinden biraz daha şiddetli çalarak belirgin hale sokabilirsiniz. ılk örnekte ölçü 2/2'liktir ve bu, her bir ikiliğin ilk vuruşlarına (burada ilk sekizlikler) vurgu koyarak, belirgin hale getirilmiştir. Tabi, her bir ikiliğin ayrı bölgelerde çalınması da ayrı bir vurgulamadır. 3/2'lik ikinci ölçüde de aynı yöntem kullanılmiş fakat bu kez ritm kalıbı üç bölgede çalınmıştır. Bu tür vurgulamaları ölçü işaretiyle belirtilen değere uygun olarak yapmalısınız. Üçüncü ölçü ¾'lüktür ve her bir dörtlük hem ayrı bölgelerde çalınarak hem de vurgular koyularak belirgin hale getirilmiştir. Fakat, bu yöntemlerin tümünü birden aynı anda uygulamanız gerekmiyor. Buna, amacınıza ve kulak zevkinize göre ve deneyerek karar vereceksiniz.

  Vurgularla Gruplama Yapmak

  4/4'lük bir ritm kalıbındaki tüm sekizlik vuruşları düşünelim. Bir ölçüde 8 adet sekizlik vuruş vardır. Değişik vurgulamalarla bu sekiz vuruşu istediğimiz gibi bölüp parçalayabiliriz (ıki adet dörtlü grup (A) ya da bir adet ikili, bir adet dörtlü ve yine bir adet ikili grup (B), vs gibi. Ayrıca, yalnızca grupların başlangıç pena vuruşları verilmiştir. Aradaki vuruşları "aşağı-yukarı" kuralıyla siz çıkartabilirsiniz.).

   
Temel Pena Vuruşları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Feriköy Mezarlığı'nda altın vuruş

  Feriköy Mezarlığı'nda altın vuruş

  feriköy mezarlığı feriköy mezarlığı hakkında mezarlıklar müdürlüğü Aşırı dozda uyuşturucu madde kullandığı sanılan bir kişi, Şişli'deki bir mezarlıkta ölü bulundu. Feriköy Mezarlığı içinde devriye görevi yapan ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri, yerde yatan Coşkun Sural'ın (40) cesedi ile karşılaştı. Mezarlığa çağrılan narkotik suçlarla mücadele ve olay yeri inceleme Şube müdürlüklerine bağlı...
 2. temel

  temel

  bi gün temel yolda gidiyomuş eşi ve arkadaşlarıylayolda polis durdurmuş sayın sürücü trafik kuralların auyduğunuz için 500 ytl ödül kazandınız ne yapacaksınız bu parayı demiş temelde ehliyet alırım demiş gülerek eşi bizim temel içince hep böle sapıtır demiş arkadaki arkadaşı ben size demedimmi çalıntı arabayla yola çıkmayalım diye arkadan bagajdan ses gelir daha sınırı geçmedikmiiii:laugh:
 3. Voleybolda Hücum Vuruşu

  Voleybolda Hücum Vuruşu

  voleybol vuruşları voleybolda vuruşlar voleybolda hücum voleybol hücum hucum HÜCUM VURUŞU HÜCUM VURUŞU Servis ve blok hariç olmak üzere, topu rakibe yönelten bütün vuruşlar hücum vuruşu olarak değerlendirilir. Hücum vuruşu esnasında topa net bir şekilde vurulur ve tutulmaz veya fırlatılmazsa, tip yapmaya izin...
 4. Tarkan"Sevdanın son vuruşu"

  Tarkan"Sevdanın son vuruşu"

  tarkan melek tarkan melek şarkısı melekler şarkı sözü melekler mekanı Tarkan'ın 2010 yepyeni albümünün çıkış parçası olan "Sevdanın Son Vuruşu"şarkı sözlerini sizlerle paylaşıyorum Parçanın sözleri önceki yıllarda kaybettiğimiz şarkı sözü yazarı Aysel Gürel'e ait. Yüreğimde zincirler kırılıyor duydun mu Nefes nefes bu gece sevdanın son vuruşu Sen hiç böyle sevdin mi sen hiç...
 5. Cityville Oyunu Vuruş Sahası

  Cityville Oyunu Vuruş Sahası

  cityville, oyunu, vuruş sahası, oyun hileleri, nasıl yapılır, nedir, ile ilgili bilgiler burada melekler Büyük kitlelerin oynadığı cityville ilgili küük bir ipucu veriyoruz size melekler :çapkın: Hedefe Ulaşma Ödülü: Vuruş Sahası Kilidi Açılıyor. Vuruş Sahasını dekorasyonlardan satın almalıyız. Hedefe Ulaşma Ödülü: 200 Altın

Sayfayı Paylaş