gebe
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.022
  Beğenilen Mesajlar:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Temel Tasarım

  Konu, 'Diğer Sanat Alanları' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  temel tasarım nokta çalışmaları temel tasarım çalışmaları strüktür strüktür sanat eğitimi nokta çalışması Temel tasarım, görsel, işitsel, devinimsel kayıtlarla temel fikir edinme, anlama, görsel izlenim ve anlatım olanaklarını, öğrenmeyi öğrenme çerçevesinde öğrenciyi merkeze alarak kazandırma çabasına yöneliktir..

  temel tasarım

  Bunda bütünü ve ayrıntıyı görme ile eleştirel bakma ve yorum gücü bir bütün olarak düşünülmektedir. Bu derste, görsel kayıt elemanlarıyla ilgilenirken disiplinlerarası anlayışla diğer disiplinleri de kapsayacak nitelikte aktarımlı bir program izlenecektir. Bunlar, nokta, çizgi, leke, ışık ve renk, rtim ve hareket, madde ve yapı, ağırlık ve kütle, uzay ve boşluk ile plastik form değerleridir.

  Çalışma yollarındaki karşıtlıklar, kuralsız ve kısıtlamasız çalışma, kurallı ve kısıtlamalı çalışmalar, statik ve dinamik görünümlerle uyum gibi değerler işlenilir. Bu sistem aynı zamanda dünya üzerindeki elemanlar ve varlıklar üzerinde yapılacak çalışmalarda da aynen uygulanacaktır.


  İçerik: Temel tasarımının tanımı ve kapsamı / Görsel sanatlarda ve diğer sanat dallarında temel sanat eğitiminin anlamı, görsel sanatlar ve diğer sanat dallarının ortak özellikleri, dil beraberliği / Malzeme ve uygulama yöntemleri-teknikler, / Işık / Nokta / Çizgi / Leke / Doku / Uygulama çalışmaları.


  Bunların sanatın tüm alanlarının diliyle yorumlanması sağlanacaktır ve bilim eğitiminden de yararlanılacaktır.
  Temel Tasarım, öğrencinin izleme, gözlem yapma, algılama, görsel not alma, inceleme araştırma, yaratma, imgelem, duyumsama, bilgilenme, düşünme, usa vurma, eleştirme, fikir üretme, değerlendirme gibi duygu ve duyumlardan başlayarak tüm duygusal ve düşünsel süreçlerini bütünsel bir şekilde çalıştırarak görsel olarak da çevre ve madde ile yapıcı, düzenlemeci ilişki kurması ve birtakım eşdeğer formlar yaratması sürecinden oluşur.

  Gözlem, araştırma, tanıma ve değerlendirme bu yaratıcı sürecin bileşenleridir. Böylece öğrencilere yaratıcı güçlerini ortaya koyarak gözlemlerini, izlenimlerini, duygularını, tasarım ve imgelerini sanat eğitimi yoluyla ifade edebilme, geliştirme yetisi kazandırılacaktır. Estetik eğitimi verilecektir. Bu çerçevede; Görsel tasarım ögeleri, strüktür kavramı, perspektif temel ilkeleri, renksel etkileşimler, şekillendirici çalışmaların deneme, araştırma ilkeleri kavratılacaktır. Tüm bunlar, diğer disiplinlerle gerek uygulama gerekse bilgilenme bağlamında ilişki kurularak yaşama geçirilecektir.


  İçerik: Strüktür kavramı / Gestalt teorisi / Strüktür ve mekan / Kompozisyon-görsel denge / Egemenlik ve zıtlık / Boyut, biçim, yüzey / Renk, / Renk ve mekan / Renksel etkileşimler / Perspektif / Üç boyutlu çalışmalar / Değişik, yaratıcılığa, araştırmaya yönelik ortak ve bireysel uygulamalar.


   
Temel Tasarım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Temelin Kücuklugü

  Temelin Kücuklugü

  Temelin Kücuklugü Bir temel okula giderken babasi otobüse binmesi için para vermis ve temel bu parayi otobuse vermeyip otobusun pesinden kosmus ..okuldan gelirkende. aynisini yapmis ve eve gelip sevinçli sevinçli baba demis ben bugun otobuse para vermemek için otobusun pesinden kosdum demis ay benim akaili oglum demis otobusun pesinden koscana ..taksinin pesinden kossaydin .? daha çok para...
 2. temel

  temel

  bi gün temel yolda gidiyomuş eşi ve arkadaşlarıylayolda polis durdurmuş sayın sürücü trafik kuralların auyduğunuz için 500 ytl ödül kazandınız ne yapacaksınız bu parayı demiş temelde ehliyet alırım demiş gülerek eşi bizim temel içince hep böle sapıtır demiş arkadaki arkadaşı ben size demedimmi çalıntı arabayla yola çıkmayalım diye arkadan bagajdan ses gelir daha sınırı geçmedikmiiii:laugh:
 3. temel fransızca

  temel fransızca

  fransizca ogrenmek fransizca ogrenmek istiyorum kolay istiyorum kolay ogreniyorum 12 décembre 2002 ne................................pas je n’ai rien fait d’intéressant je ne mange pas yemiyorum je ne mange rien hiçbir şey yemiyorum nesneler için ne.............................personne insanlar için je ne vois personne hiç kimseyi görmedim je ne bois plus artık içmiyorum je ne mange jamais...
 4. yine temel

  yine temel

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 5. Temel niçin???

  Temel niçin???

  1 - Temel yere bir daire çizip bu dairenin içinde horon tepmeye baslamis. Niçin? Kendi çapinda eglenmek için. 2 - Temel sigarasini bir metre uzunlugundaki agizliga takip içiyormus. Niçin? Doktoru sigaradan uzak durmasini söyledigi için. 3 - Temel her gece yatmadan önce ayaklarina böcek ilaci içiyormus. Niçin? Ayaklarinda karincalanma oldugu için. 4 - Temel esinin yas gününde ne almis?...

Sayfayı Paylaş