gebe
 1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.966
  Beğenilen Mesajlar:
  780
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa

  Temizliğe dair İlginç gerçekler ...

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

  Temizlik ciddi bir iştir kirli eller ödürücü olabilir. Peki hijyen nereden çıktı ve etkileri neler? İşte hijyen hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler..
  [​IMG]

  1. Hijyen Yunan sağlık ve temizlik tanrısı 'Hygieia'dan ve 'Ay'dan geliyor. Eski yunanlılar temizlik öncesi çift vardiya çalışırlardı.
  2. İnsan vücudu 1.000'e yakın bazı bakterilerin evidir. İnsan vücudunda ABD'de yaşayan insanlardan daha fazla mikrop var.
  3. Anti bakteriyel sabunlar enfeksiyondan korumada diğer normal sabunlardan daha çok etkili değildir. Ayrıca oldukça geniş bir yelpazede bakteri ve mantarlara karşı etki gösteren antiseptik ajan olan triclosan sabun sıvı sabun vb. temizleyici ürünlerde ve dezenfektanlarda sıklıkla katılır. Hatta Triclosan'ın **** hormonlarını bozduğu isteksizliğe neden olduğu ileri sürülüyor.
  4. Mikroplardan korunma! 11 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada hijyenik ürünlerin egzaman ve astım riskini artırdığı belirlenmiştir.
  5. Hintliler el ve ayaklarının dışında vücutlarının geri kalanını yıkadıklarında milyonlarca bakterinin yaşamlarını tehlikeye atacağını hasta olacaklarına inanır.
  6. İyi ki böyle düşünenler sadece rahipler..


  7. Sabun ismini mitolojik Sapo dağından geliyor 8. Eski Mısırlılar ve Aztekler idrar torbası yüzünden cilt sorunları yaşarlardı. İdrarda bulunan üre bakterileri de öldürür.
  9. Temizlikle ilgili küçük bir zafer de İngiltere'nin ortaçağ kralı 4. Henry zamanında olmuş. Kral 4. Henry dinsel krallık seramonilerine katılanların en az bir kere yıkanmasını istedi.
  10. 18. yy'da Londra'da insanlar dışkılarını pencereden sokağa atarladı. Daha sonra sokaklar suyla yıkanırdı.
  11. Florida'da bir 7. sınıf öğrencisi okuldaki bilim fuarında fast food restaurantlarının dondurma makinelerinde tuvalet lavabolarından daha fazla bakteri bulunduğunu belirterek ödül kazandı.
  12. Yere düşen bir yiyeceği hemen almanızın bir önemi yoktur bakterinin yiyeceğe bulaşması için zamana ihtiyacı yoktur. Düştüğünde zaten bulaşmış olur.
  13. İlk diş fırçasının nasıl yapıldığını duyunca çok şaşıracaksınız. İlk diş fırçası 1498 yılında Çin'de Sibirya domuzunun kısa ve sert kıllarından büyük baş hayvanların kemikleri oyularak yapıldı. Ancak düzenli diş fırçalama Amerikalı askerlere 2. Dünya Savaşı boyunca zorla kabul ettirilebildi.
  14. Mısır koçanınızı ezmeyin. 1935 yılında Amerika'nın Kuzey Tissue bölgesin de mısır koçanından yapılan kıymıksız tuvalet kağıdı gururla sunuldu. Öncesinde tuvalet kağıdı olarak farklı birkiler kullanılmıştı.
  15. NASA uzak mekiği tuvaleti tasarlanması için son olarak 23.4 milyon dolar harcadı. Yerçekimi olmayan uzayda tuvalet için dakikada 850 litre emme teknolojisine sahip tuvalet geliştirdiler.
  16. Hastanelerin temiz tutulmasıyla ilgili ilk kampanya 1843 yılında Oliver Wendell Holmes Sr. tarafından başlatıldı. Ancak bu kampanya o zaman için insanları küçük görme olarak algılandı ve çok eleştirildi. Amerikan Doğum Uzmanu Charles Meigs daha sonra "Doktorlar centilmen insanlardır ve centilmenlerin elleri temiz olur" diyerek durumu toparlamaya çalıştı.
  17. Avrupa ve Amerika'da 17. ve 19. yy arasında hastanelerdeki bebek ya da anne ölümleri hemşire ve doktorların hijyenik olmamaları yüzünden gerçekleşti.
  18. Televizyon da ödürür. Arizona Üniversitesi uzmanları hastane odalarında yer alan TV kumandalarını inceledi ve tuvaletten çıkanların ellerinden daha kötü bir sonuca ulaştı. Kumandaların antibiyotiğe dirençli Staphylococcus bakterisi yaydığını ve hastanelerde gerçekleşen enfeksiyonel ölümleri artırdığı belirlendi.
  19. Ellerinizi iyi yıkamazsanız enfeksiyon sebebiyle kısa sürede yaşamınızı yitirebilirsiniz.
  20. Tüm bunlardan sonra bugün ne kadar hijyenik bir ortamda bulunduğumuzu farkettiniz mi?

  :a026::temizlik::a046::halı::yemek::çamaşır::bulas:
   
Temizliğe dair İlginç gerçekler ... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gerçek ve İlginç Resimler

  Gerçek ve İlginç Resimler

  gerçek ilginç resimler dini ilginç resimler resimle ve gercek gerçek
 2. bu resimler gerçekten ilginç..

  bu resimler gerçekten ilginç..

  ilginc melek resimleri Adam mı, kadın mı, yoksa hiçbiri mi? Çift yüz illüzyonu Bu resimde kaç kolon var? Kuru kafa mı ayna mı? Hz. İsa yalnız mı yoksa yandaşları mı yanında? Şişenin içinde bir kadın ve erkek mi var yoksa yunus balıkları mı? Yerde kaç surat var? Yanyana mı dizilmişler, üst üste mi? Albert Einstein değil mi? Ama biraz uzaklaşıp bakarsanız Marilyn Monroe'yu göreceksiniz...
 3. Temizliğe Dair İlginç Gerçekler

  Temizliğe Dair İlginç Gerçekler

  temizlikle ilgili hikayeler temizlik ile ilgili yazı temizlikle afişler tuvalet temizliği ile yazılar afiş Temizlik ciddi bir iştir, kirli eller ödürücü olabilir. Peki hijyen nereden çıktı ve etkileri neler? İşte hijyen hakkında bilinmeyen ilginç gerçekler.. 1. Hijyen, Yunan sağlık ve temizlik tanrısı 'Hygieia'dan ve 'Ay'dan geliyor. Eski yunanlılar temizlik öncesi çift vardiya...
 4. Ölüm hakkında ilginç gerçekler

  Ölüm hakkında ilginç gerçekler

  Ölüm hakkında ilginç gerçekler Amerikan Discover dergisi ölüm ile ilginç bilgiler yayınladı. İşte ölüm hakkında merak edilenler: · İlk ölüleri toprağa gömme işlemi, İspanya'nın Atapuerca bölgesinde 350 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. · Bütün ölümlerin temelinde oksijen eksikliği yatar. · Ölümün ilk üç gününde enzimler yemeğe başladığınız gibi sindirilmeye devam ediyor. Parçalanan...
 5. gerçekten ilginçler yaa....

  gerçekten ilginçler yaa....

  tam garsonlara göre

Sayfayı Paylaş