Temizlik Yapmanın Pratik ve Eğlenceli Yolu

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Temizlik Yapmanın Pratik ve Eğlenceli Yolu
temizlik yapmanın püf noktaları banyodaki kireç lekeleri evde temizlik yapmanın püf noktaları
Sonbahar temizliğini yapmayanlar ve yaklaşan bayram için bayram temizliği yapacaklar için temizlik yapmanın pratik yollarını veriyorum size :tik:

temizlik-1043.jpg

Sonbahar temizliğine kaç farklı açıdan bakabilirsiniz? Örneğin yapacağınız temizliğin çok eğlenceli olmasını ya da hangi lekenin nasıl çıkacağını öğrenmek isteyebilirsiniz. Simetrik bir insansanız ve her şeyiniz programlıysa iyi bir temizlik planına ihtiyaç duyabilirsiniz. Temizlik konusundaki olumsuz tutum ve yaklaşımları değiştirmenin tam vakti! Bu saydıklarımızdan biri mutlaka sizi anlatıyorsa, aşağıda yazanlara göz atmanızda fayda var.

1. Keşif turu yapın: Temizliğe başlamadan önce hangi odanın nasıl bir düzenleme ve temizlik operasyonu gerektirdiğini belirleyin. Örneğin perde ve halılar yıkanacak mı, dolap içleri ve zeminin temizlenmesi gerekiyor mu? Keşif turunu evin tüm odalarına uyguladıktan sonra benzer ya da aynı işlemleri gruplayın. Örneğin perdeleri aynı anda kuru temizlemeye, halıları da yıkamaya verebilirsiniz. Bunun için mahallenizdeki bir kuru temizleme ya da halı yıkamacıdan destek alabileceğiniz gibi internetten de fiyat karşılaştırması yaparak uygun firmaları belirleyebilirsiniz.

2. Plan oluşturun: Hangi odayı hangi günlerde temizleyeceğinize dair bir plan oluşturun. Bunun için haftalık plan ya da aylık plan yapabilirsiniz. Hafta içi çalışıyorsanız sizin için aylık programlama daha etkin olabilir. Bu planda evin hangi bölümünü nasıl ve kaçar dakikalık periyotlarda temizleyeceğinize yer verin. Böylece unuttuğunuz ya da atladığınız detaylar olmayacağı gibi kendinizi yormadan temizliğin üstesinden gelebilirsiniz.

3. Yardım alın: Eşiniz ve çocuklarınızdan tüm samimiyetinizi ortaya koyarak yardım alabilirsiniz. Konuşmanız etkili olursa, sizi reddetmeleri de zor olacaktır. Örneğin ortalığı toparlama, ince köşeleri temizleme konusunda çocuklar genellikle çok başarılıdır.

4. Malzemeleri önceden ayarlayın: Temizlik yaparken en fazla vakit çalan şeylerden biri doğru gerecin evde bulunmuyor oluşu ya da uygun temizleyicinin bitmiş olması. Yeni bir deterjan y ada gereç satın almak üzere markete gitmek ise çok büyük vakit kaybı olabiliyor. Vakti en etkili şekilde kullanmak istiyorsanız keşif turundan hemen sonra ihtiyaç duyacağınız temizlik malzemelerinin listesini yapın ve en kısa zamanda ertelemeden temin etmeye özen gösterin.

5. Doğal malzemeler kullanın: Evi temizlemek zararlı kimyasallar kullanmak anlamına gelmiyor. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekolojik duyarlılık söz konusunda bilinçlenme düzeyi çok arttı. Bunun için üretilen bitkisel içerikli, doğal, insan sağlığına zararlı olmayan ama aynı zamanda da çok güçlü deterjanlar bulunuyor. Anti bakteriyel, yüzde yüz doğal u temizlik ürünlerini kullanabileceğiniz gibi limon, sirke, yemek sodası gibi bitkisel ve ev yapımı çözücülerden de yararlanabilirsiniz. Özellikle sirke ve limon ikilisi banyodaki kireç lekeleriyle, mutfakta ise yağ lekelerini yok etmede birebir etkilidir.

6. Organize edin: Evde bir türlü yok edemediğiniz tozların kaynağını merak mı ediyorsunuz? Aslında cevabı basit. Organize etmediğiniz her eşya grubu aynı zamanda tozların yoğun bir şekilde konuşlandığı yerlerdir. Köşede unuttuğunuz bir dergi yığını, ayıklamadığınız eski havlu ve çarşaflar bunlardan sadece bazıları. İşe ilk önce tekstilleri, dergi arşivinizi ayıklayarak başlayabilirsiniz.

7. Zaman çalıcılardan kurtulun: Temizlik yaparken telefon ve televizyon gibi aletlerin fişini çekmek serbest. Sevdiğiniz bir TV programına yakalandığınızda karşı koymak çoğu kez imkansız olabiliyor. TV ve telefonu bir süreliğine kapatmanız dikkatinizin dağılmasını engeller. Televizyon seyrederek ya da telefon konuşmalarının önüne geçerek vaktinizi etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

8. Müzik olmazsa, olmaz!: CD player’ınza sizi canlandıracak bir müzik koyun. Atta temizlik yaparken dinlemek için kendi albümünüzü bile yaratabilirsiniz. İlk hedef motivasyonu zirveye çıkarmak!

9. Zamanlayıcı kullanın: Temizlik esnasında bir odaya takılıp kalıyor ve çok fazla oyalanıyorsanız, zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Zil sesi vaktinizin dolmak üzere olduğunu anımsatabilir.

10. Temiz tutalım projesi: Temizlik yapmanın belki de en önemli basamağı işin bu kısmı. Bütün temizlik işlemi bittikten sonra evin tüm bireyleriyle günlük Yapılması gerekenleri gözden geçirerek evi nasıl temiz tutacaklarına dair paylaşımda bulunabilirsiniz.

Hangi leke nasıl çıkar?
Sakız: Koltuğa yapışan sakızı çıkarmak için buz kullanabilirsiniz. Buz sakızın donmasını sağlayarak sora pul pul dökülmesine sebep olacaktır.
Mum lekesi: Mum lekelerini çıkarmak için ihtiyacınız olan tek şey ütü ve ıslak mendil. Mum lekesinin üzerine ıslak mendili koyun ve ütüyü de üstünde yavaşça gezdirin. Bu işlemi ıslak mendil kahverengiye dönünceye kadar yineleyin. Gerekirse birkaç mendil daha kullanın.
Mürekkep: Mürekkep lekesini saç spreyi ile çıkartabilirsiniz.
Kan lekesi: Hidrojen peroksit ile döşeme ve halılardaki kan lekesini çıkarabilirsiniz.
Krom lekeleri: Krom malzemelerindeki lekeleri temizlemek için soda kullanabilirsiniz.

banyoları özellikle batarya gibi metal ve duşakabin ve seramik yüzeylerdeki kireç lekelerini temizlemek gerçekten büyük sıkıntı. çamaşır suyu domestos marc bir sürü temizleyiciye tonla para verip ellerimizi yıpratıp temizlik yapıyoruz, bir hafta 10 güne yine aynı oluyor, tavsiyem bu kirlenme sürelerini geciktiren kireç lekelerinin çıkmasını kolaylaştıran ürünleri her temizlikten sonra uygulamak. nasiol ün homeshine ürünü gibi koruma ürünleri evimin bütçesine ciddi manada yardımcı oluyor, üstelik temizlik de oldukça kolaylaşıyor, marketlerde var mı bilmiyorum ama eşimin tavsiyesiyle internetten aldım Nasiol - Love and Protect the Original gayet memnunun, hatta zevkle uyguluyorum çünkü uyguladıktan sonraki yüzeyin o muhteşem hali çok hoşuma gidiyor. gerçekten tavsiye ederim.

bende çok seviyorum ama bulaşık yıkama hariç yaptımmıda tam yaparım :D

Ev temizligini normalde muzikle ama enerjisiz ama okuduktan sonra Ben bunu yaptim kendime bir kahve simdi 5tane Nadya gibiyim yani okadar

Ben öyle birden girmiyorum arkadaşlar jergun dip bucak bii oadaya aitim mesala bugün oturma odasının alt ust aklınıza nere gelirse siler supururum diğer odaları toplar supururum bugün mutfak bugün yatak oda si o şekilde sıkılmadan kasmadan rahat rahat relax yanı hihihihi

Geri