1. Ariza

  Ariza Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.407
  Beğenilen Mesajlar:
  83
  Ödül Puanları:
  0

  Tendürek Kaplicalari

  Konu, 'Termal Oteller' kısmında Ariza tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Ağrı'nın Diyadin İlçesi'nde Tendürek Dağı eteklerinde başta cilt ve romatizma olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen kaplıcalar, Diyadin Belediyesi tarafından yeniden hizmete açıldı. Dondurucu soğuğa rağmen çevre köylerden gelen gençler, kaplıcalara yoğun ilgi gösterirken, Diyadin Belediye Başkanı Celal Tanrıverdi, 'Tek sorunumuz insanların burayı tanımamalarıdır. İnanıyorum ki burası yeterli düzeyde tanıtılırsa ilçe için önemli bir gelir haline gelecek' dedi.

  Diyadin'e yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki Tendürek Dağı'nın eteklerinde bulunan kaplıcalar, çevre yerleşim alanlarından özellikle gençlerin uğrak yeri. Yaklaşık 15 kaplıca tesisinin bulunduğu ve çoğunluğu belediye işletmesinde olan kaplıcalar Diyadin Belediyesi tarafından bu yıl restore edilerek tekrar faaliyete geçirildi. Yeniden onarılan kaplıcalar gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Belediyenin, pansiyon da kurduğu tesisler, yıl boyu hizmet verecek düzeye getirildi. Dondurucu soğuklara rağmen kendilerini havuzlara atan Diyadinliler, bunu aynı zamanda sağlıklı yaşamanın sırrı olarak tanımlıyor. 25 yıllık harabe halindeki tesisler onarılarak hazır hale getirilirken, kaplıcalar en fazla yaz aylarında cilt ve romatizma hastalarının akınına uğruyor.

  'Birçok hastalığa iyi geliyor'

  Kaplıcaların restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Diyadin Belediye Başkanı Celal Tanrıverdi, doğal sıcak su kaynaklarının değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, ' 25 yıldır harabe halinde bulunan Yılanlı kaplıcaları ve Köprü kaplıcalarında 8 adet pansiyon inşa ettik. Bu çalışmalarımız geçtiğimiz aylarda sona erdi ve hazır kullanılacak hale getirdik. Tendürek eteklerinde dondurucu soğuklara rağmen sıcak havuzlar var. Bu sular ayrıca Romatizma, cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor. Tek sorunumuz insanların burayı tanımamalarıdır. İnanıyorum ki burası yeterli düzeyde tanıtılırsa ilçe için önemli bir gelir haline gelebilir' diye konuştu.

  Kış aylarında daha güzel oluyor

  Sibirya soğuklarının yaşandığı Tendürek eteklerindeki bu sıcak su havuzlarında kış aylarında yüzmenin çok daha güzel olduğunu belirten Murat Kaya adlı vatandaş, 'Yaz aylarında ziyaretçiler daha çok var, ancak önemli olan kışın gelmektir bence. Üstü açık buz saçakları ile çevrili bir mekan burası, ancak suyun içine girdiniz mi, müthiş güzel oluyor. Herkese buraya gelip bu suyun içine girmeyi tavsiye ediyorum. Ben sık sık geliyorum buraya. İstanbul'da çok kaldım böyle bir sıcak havuza girmek 20 TL'ye mal olabiliyordu. Ancak burası 2 TL, istediğimiz saatte geliyor istediğimiz kadar kalabiliyoruz. Tendürek eteklerinde bulunan gençlerin tek eğlence yeri de burası' dedi.

  Ailelere özel havuzlar

  Köprü Kaplıcalarında sorumlu olan Kıyas İnci, her kesimden vatandaşlar için özel bölümler yapıldığını söyledi. İnci, şunları belirtti: 'Yaz aylarında buraların ziyaretçileri çok daha fazla oluyor. Yaz sıcağında Tendürek Dağı'nın etekleri serindir, ancak kış aylarında buralarda bu havuzlara girmek çok daha güzel oluyor. Ücreti kişi başı 2 TL'dir Ayrıca aileler için özel bölümler bulunmaktadır. Özelikle ailelere çağrımız gelip burada kalmalarıdır. Buraya gelmeleri durumunda çok rahat ortamlarda suya girebilirler.'

  __________________
   
 2. servalad

  servalad Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2010
  Mesajlar:
  28
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
Tendürek Kaplicalari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Seferİhİsar Kaplicalari<< İzmİr

  Seferİhİsar Kaplicalari<< İzmİr

  seferihisar kaplıcaları seferihisar kaplıca SIĞACIK Seferihisar'ın 5 km batısında Sığacık körfezinde kuruludur.Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra doğal bir liman konumundadır. 12 İon şehrindan biri olan Teos'a ev sahipliği yapan Sığacığın ismi 1521-1522 yıllarında kentin sığınak olarak kullanıldığı zamanlardan kalmadır. İon uygarlığına başkentlik yapan kent, bir dönem Efes ile...

Sayfayı Paylaş