1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Tepegöz Nedir?Hayatımıza Getirdiği Kolaylıklar

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Teknoloji hizmette sınır tanımıyor. Günümüz de hemen hemen her evin bir ihtiyacı olan teknolojik ürünler, iş ve eğitim dünyasında da kendini iyice hissettirmeye başladı. İşte onlardan biri olan tepegöz.. Belki de bildiğiniz halde ismini aranız da ilk kez duyanlar olabilir. Bu konumuz da sizlere tepegöz nedir ve hayatıma getirdiği kolaylıklar nelerdir hakkın da genel bilgileri paylaşıyoruz. < Konu Resmi..>


  Tepegöz nedir?

  Tepegöz projektörü saydam bir madde üzerindeki önceden hazırlanmış renkli yada siyah-beyaz bilgileri duvara, tahtaya veya perdeye büyüterek yansıtan ders aracıdır. Bu yapı içinde güçlü bir ampul, büyüteç, ve ayna bulunan bir kutu, kutunun üstünde üzerine asetatları konduğu bir cam yüzey, ve kutuya tutturulan bir kolun ucunda bulunan bir büyüteç/ayna sisteminden oluşur.
  Tepegöz malzemesi, ders sırasında doğrudan üzerine yazılıp çizilerek ve gerektiğinde silinerek saydam bir yazı tahtası gibi de kullanılabilir. Bunların özel kalemleri ve silgileri, saydamların fotokopiye ve lazer yazıcıya dayanıklı olanları vardır.

  Tepegözler büyük, parlak ve net görüntü sağlarlar. Büyük gruplara kavramların, işlemlerin ve diğer bilgilerin görsel olarak sunulmasını sağlar. Tepegöz saydamlarını hazırlamak oldukça kolaydır.

  Tepegözün getirdiği kolaylıklar

  Yüz yüze iletişim olanağı sağlar. Öğretmen dersini sınıfı karartmadan, yüzü öğrencilere dönük olarak işleyebilir. Bu durum, öğrencilere kolayca not tutma; öğretmene de öğretim sırasında öğrencileri gözlemleme, öğrencilerle göz teması ya da sorular yoluyla doğrudan etkileşim kurma, öğrencilerin dikkatlerini ve öğretim akışını kontrol altında tutma olanağı sağlar.

  Kullanım Kolaylığı sağlar. Tepegöz, kullanımı önceden öğrenilmiş teknik bilgi ve beceri gerektirmeyen basit bir araçtır. Her öğretmen rahatlıkla ve her yerde kullanabilir. Kolayca taşınabilir,

  Tepegöz üzerinden çok değişik materyaller yansıtılabilir. Bütün saydam gereçlerin yanında, yeni tepegöz modellerinde küçük gerçek eşyalar, modeller, şekiller gibi saydam olmayan materyaller net görüntü olarak yansıtılabilir.

  Tepegöz hemen hemen her türlü ortamda kullanılabilir. Perde olmayan yerlerde beyaz duvarlardan da yararlanılabilir. Güçlü ışığı, karartılmış ortamlar gerektirmez.

  Öğretmenler kendi saydamlarını kolayca hazırlayabilirler. Malzeme olarak herhangi bir saydam naylon olabilir. Kitaplardan fotokopi çekilebilir. Bilgisayarda hazırlanabilir.

  Sunum sırasında sunucu materyali istediği bir biçimde kullanabilir. Sunu sırasında bazı saydamlara yazı yazılıp şekil çizilebilir ve gerektiğinde silinerek değiştirilebilir; saydam üzerindeki önemli noktalar altı çizilerek ya da renklendirilerek vurgulanabilir; saydamların yansıtılma sırası sunu akışına göre önceden ya da sunu esnasında yeniden düzenlenebilirler. Bilgisayarda da eklemeler yapılabilir. Materyali yansıtırken, bir kısmını kapatabilir., önemli noktalara bir çubukla dikkat çekebilir.

  Öğretmene ve öğrenciye sunun sırasında kolaylık sağlar. Ders esnasında yazı tahtasına yerleştirilmek zorunda olan bilgiler sunu için önceden hazırlanabilir. Öğretmenler notlarını unutmadan izleyip anlatabilir, öğrenciler doğru ve tam not alma olanağını bulurlar. Tahtaya yazılacak gerekli notlar önceden hazırlanarak, gerektiği zaman kullanılabilir.

  Tepegöz yansıları grup üzerinde konuyla ve sunucuyla ilgili olumlu etkiler uyandırabilir.


   
Tepegöz Nedir?Hayatımıza Getirdiği Kolaylıklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hayat Nedir

  Hayat Nedir

  Hayat skor tabelasi tutmak degildir. Kaç arkadasiniz oldugu ya da kaçinin sizi arkadas kabul ettigi degildir. Bu hafta sonu için planlarinizin olmasi degildir. Hafta sonunda yalniz olmaniz da degildir. Su siralar sevgiliniz olmasi degildir. Geçmiste sevgiliniz olmasi ya da hayatiniza kaç sevgili girdigi de degildir. Bugüne kadar hiç sevgilinizin olmamasi da degildir. Sizi kimin öptügü...
 2. Allah’ı gösteren Ayetleri neden kolaylıkla göremiyoruz

  Allah’ı gösteren Ayetleri neden kolaylıkla göremiyoruz

  allah ı göster Kanaatimce, Allah’ı bildiren ayetleri görmemize en büyük engel seküler bilimin sebep-sonuç ilişkisine dayalı determinist yaklaşımıdır Örneğin, bir elma, Allah’ı bize bildiren mucizevî bir meyve iken, seküler bilim, elmanın elma ağacından, ağacın çekirdekten ve çekirdeğin DNA’daki programdan, DNA’nın moleküllerin farklı dizilişinden ve moleküllerin de atomlardan oluştuğunu...
 3. Cebrail(a.s) ilk vahyi getirdiğinde "oku"dan kastı neydi

  Cebrail(a.s) ilk vahyi getirdiğinde "oku"dan kastı neydi

  cebrailin ilk vahyinin sırrı ilk vahiy hakkında bilinmeyenler peygamberimzi ve ilk vahiy hakkında bilinmeyenler bilgiler hepsi burada Ne yüce bir dinimiz var ki yeryüzüne indirdiği ilk ayet bile "oku" diyor.Tabi ilk vahyin inişinin Peygamberimiz(s.a.v) tarafından bizzat anlatılışı bugüne dek bizlere de ulaşmıştır.Ama anlayamadığımız çeliştiğimiz noktalar oluyor bazen ve ilk vahiy ile...
 4. Televizyonun Hayatımıza Getirdiği Kolaylıklar nelerdir ?

  Televizyonun Hayatımıza Getirdiği Kolaylıklar nelerdir ?

  Selam millet size bir sorum olacak acaba Televizyonun Hayatımıza Getirdiği Kolaylıklar nelerdir bu konuda bilgi ve düşüncelerinizi yazarsanız çok sevinirim.
 5. Android İşletim Sisteminin Bize Sağladığı Avantajlar ve Kolaylıklar Neler ?

  Android İşletim Sisteminin Bize Sağladığı Avantajlar ve Kolaylıklar Neler ?

  Android İşletim Sistemi Avantajları Nelerdir Android İşletim Sistemi Avantajları Hakkında Bilgi Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz, fiyatları konusunda bilgiler verdiğimiz android telefonlar, telefon alırken ilk tercihlern arasında yer alıyor. Peki Android İşletim Sistemi Avantajları Nelerdir ? Böyle bir telefon almak bize hangi kolaylıkları sağlayacak, faydası ne olacak...

Sayfayı Paylaş