1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Terapi Kötü Anıların Silinmesini Sağlar mı ?

  Konu, 'Psikoloji ve İlişkiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  terapi kötü anıları siler mi terapinin faydaları
  Terapi İle Kötü Anılar Silinebilirmi

  Hemen hepimiz hayatımızda kötü günler geçirmişizdir, geçirmemiz muhtemeldir melekler. İnsan hayatında herşey kişinin başına gelebilir. Önemli olan bu durumlar karşısında güçlü ve sağlamn durabilmektir. Bazen kendi kendimize olaylarla başa çıkamadığımızda yardım almamız gerekebilir. Bu yardımlardan biri de terapidir. Peki bu terapiler kötü anıların silinmesine yardımcı olur mu? Bu sorunun cevabını makalemizde arıyoruz :)


  < Konu Resmi..>  EMDR terapisi ile kötü anıların psikolojik etkileri tedavi edilebiliyor.

  Trafik kazası, yangın, deprem gibi yaşayanların hafızasına kazınan ve unutulması zor olan olaylar, uzun yıllar insana acı verebiliyor ve etkisi ağır oluyor.

  Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya; "Toprak yol kenarında durduğunuzu düşünün. Önünüzden yaklaşık 300 kilometre hız ile bir araba geçse nasıl bir araba geçtiğini göremezsiniz. Nasıl bir araba? Ne marka? Ama arkasındaki toz bulutunu dakikalarca yaşarsınız. İşte sıkıntı veren düşünceler o arabalar gibidir sıkıntılar ise bıraktıkları toz bulutları gibi" diye anlatıyor.

  Acı anıların psikolojik etkileri EMDR terapisi ile yok ediliyor.

  Terapi ilave ilaç kullanımı gerektirmiyor.

  Göz hareketlerinin etkisi ile hafızadaki görüntüler etkisizleştiriliyor.

  Bu basit gibi görünen parmak hareketleri sadece olumsuz düşünceyi yok etmiyor. Olumsuzu azaltırken olumluyu artırıyor.

  Kaya; "Hastalar duygularının değiştiğini, sıkıntısının geçtiğini söylüyor. Hatta bazı hastalar keyif hissettiklerini, sanki trenin içinde olup, trenin dışından geçen eşyalar gibi silindiğini söylüyorlar" diye konuştu.

  Tedavi genellikle 3,4 seansta bitiyor.

  Marmara depreminden sonra Türkiye'de uygulanmaya başlanılan terapi genellikle 3,5 saatte bitiyor.

  Türkiye'de az sayıda hekimin uzmanlaştığı tedavi ile geçmişte yaşanan acı deneyimlerin etkileri hafifletiliyor.
  Tedavi, depremzede ve şehit ailelerine de çare oluyor.

   
Terapi Kötü Anıların Silinmesini Sağlar mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kötü anılarınız itinayla silinir

  Kötü anılarınız itinayla silinir

  Jim Carrey'nin oynadığı "Sil Baştan" filmi gerçek oldu. Hafızayı temizleyen ilaç çıktı. Jim Carrey ve Kate Winslet'ın başrolde oynadığı iki sevgilinin birbirlerini unutabilmek için tüm anılarını tıbbi bir müdaheleyle sildirdiği "Sil Baştan" filmi gerçek oldu. ABD8217;li bilim insanları travmatik olay yaşayan ya da kötü hatıralarından kurtulamayan kişiler için hafızayı...
 2. Bana aşkı anlatır mısın?

  Bana aşkı anlatır mısın?

  bana aşkı anlatırmısın gözler aşkı nasıl anlatır Tek bir göze vurulup,tek bir bedeni hisseder gibi;adını duyup,içinde kaybolmayı diler gibi...Sesini duymayıp,göğsünü gere gere yalnızca "seviyorum"der gibi...Bana aşkı anlatır mısın?Bunlar mıdır,bu yaşananların içinde kaybolup dünyayı avuçlarının içerisinden salıverip yalnızca ona gidip,aklını,yüreğini deliler gibi ona salmak...
 3. Sağ mı Sol mu ?

  Sağ mı Sol mu ?

  kalp hangi tarafta Siz hangi tarafınızda uyuyorsunuz? Sağ mı sol mu ben sağ... Gece hangi tarafınızda uyuduğunuz bir dizi sağlık problemiyle ilişkilendiriliyor. İşte hangi sorunu olanlar hangi taraflarında uyuyor? Hangi tarafınızda uyuduğunuzun kalbin çalışmasıyla alakalı olduğunu savunan bir dizi araştırma bulunmaktadır. Sorun sindirim problemlerine geldiğinde ise sağ tarafınızda...
 4. Terapi İle Kötü Anılar Silinebilirmi

  Terapi İle Kötü Anılar Silinebilirmi

  Terapi İle Kötü Anılar Silinebilirmi arkadaşlar ne dersiniz bu konuda bir fikriniz var mı :S
 5. Kötü şeyler yapmakla İslamdan çıkar mıyı.

  Kötü şeyler yapmakla İslamdan çıkar mıyı.

  Herhangi bir kimse zina etmek,içki içmek veya Allah'ın emirlerine ters düşen bir hüküm vermek gibi büyük günah işlerse dinden çıkıp kafir olur mu?

Sayfayı Paylaş