Terazi Burcu 2009 Yılı Yorumları

KızılÖtesi

KızılÖtesi

Aktif Üye
Üye
Terazi Burcu 2009 Yılı Yorumları
Jüpiter Genel Etkileri:
Sevgili Teraziler, 5 Ocak 2009 tarihinde aşk hayatınızla alakalı yaşam alanınızda transitini sürdürmeye başlayacak Jüpiter gezegeni, bu yılın aşkta en şanslı burçlarından biri olarak sizleri taçlandırıyor. Kova burcu özgürlük, sıradışı ve orijinallik anlamında bir burç olduğundan siz Teraziler astrolojinin en önemli gücü olan Jüpiter sayesinde bu yıl bağımsız ve oldukça çarpıcı aşklar yaşamaya başlayabilirsiniz. Bana göre 2009 yılı sizler için on iki yıl sonra gelen büyük bir şans. Belki tek eşlilik kavramına uymayan bir dönem olabilir. Yani tek bir kişiye endeksli bir aşk yaşamanız mümkün olmayabilir fakat yaşadığınız deneyimler size inanılmaz bir zenginlik kazandırabilir. Özellikle arkadaşlık olgusu içinde başlayan ve devam eden aşklar 2009 yılına damganızı vurmanızı sağlayıcıdır. Bu dönem, uzun zamandır devam eden ilişkiniz açısından da olumlu gözüküyor. Birbirinizin farklılıklarınızı keşfedeceğiniz ve aşk konusunda eskiyi unutarak, yeniye yer açacağınız bu zaman dilimini en iyi şekilde değerlendirmenin yolu, herşeyden önce bireyselliğinize önem vermenizden geçiyor. Yani bağımlılıklarınızın esiri olmadan, hayatın güzelliklerinin tadına varmaya çalışmalısınız. Sizler uzun zamandır gerçek bir aşkın özlemi içinde yaşayanlardansınız, işte beklenen fırsat kapınızı çalmak üzere. Şimdi kimliğinize sahip çıkarak, kimseye eğilmeden bükülmeden gelen aşkı buyur ediniz. Karşınıza çıkacak ilginç kişi sayesinde yaşamın ilginç yanlarını paylaşabilecek, yaratıcı yanlarınızı birlikte saptayacak ve kafaca anlaşmanın, fikirlerinizi paylaşmanın tadına varabileceksiniz. Bu enerjiyi olumlu anlamda kullanmak için yapılması gereken en önemli şey, gerçekten kim olduğunuzu saptamak ve kendinizi doğru anlamda ifade etmektir. Alışılmadık yollar, beklenmeyen sürprizler yaşamanızın mümkün olduğu bu zaman diliminde, yıllar sonra aşkın ne olduğunu bir kez daha hatırlayabilir ve yüreğinizin içinde her yaşanan güzelliği demleyebilirsiniz. Kimileriniz bu süreçte aynı amaç birliğinde olduğunuz kişilerle bir araya gelebilir, sanatsal ve yaratıcılık gerektiren çalışmalarda organize hareket edebilir, yeni gruplar içinde yer alabilir, yeteneklerinizi hayata geçirebilirsiniz. Böylece Satürn gezegeninin üzerinizdeki baskısından da büyük ölçüde kurtularak, yaşamınıza yeni bir çizgi çekebilirsiniz. 15 Haziran 2009-13 Ekim 2009 tarihleri arasında geri harekette olacak Jüpiter gezegeni, aşk hayatınız, sanatsal faaliyetleriniz kısaca yaratıcılık gerektiren konularda yeni düzenlemelerde bulunmak adına kendi içinize dönerek kendinizi gözden geçireceğiniz tarih aralığıdır. Bu dönemde aksayan noktaları kolaylıkla tespit edebilir, geri hareketin bitiminden sonra bu konularda çok daha ileri adımlar atabilirsiniz. Bu dönem içinde, ani kararlardan uzak durmanız, herşeyi yeniden ele alarak aksayan noktaları düzenlemeniz gayet yararlıdır.
Satürn Genel Etkileri:
Eylül 2007 tarihinden bu yana Başak burcunda ilerlemesini sürdüren Satürn gezegeni sizler için, içsel korkularınızla yüzleşmek, mesleki konularda gelişim için sıkı çalışmak, kendinize olan güveninizi geliştirmek amaçlı deneyimlerle karşılaşmanız anlamında önemliydi. 29 Ekim 2009 tarihine kadar da bu pozisyonunu sürdüreceğinden aşağıdaki konuları tekrarlamanız gayet faydalı olabilir. Bu sürecin sonunda, kendinizi yeniden keşfederek, olgunlaşmış, sorumluluklarınızın kesinlikle bilincinde olarak yeni bir yaşama adım atarak, bütün öğrendiklerinizi uygulamak isteğiyle dolu olabilirsiniz. Bu etki altında, içsel olarak yalnızlığa yatkın olmanıza rağmen, kimi zamanlarda oldukça neşeli, fazlasıyla çalışan fakat hayatın eğlenceli yanlarını yaşamaktan hoşlanan biri gibi davranabilirsiniz, bunun altında yatan sebep ise, içinizdeki korkuları bastırmak ve etrafınıza ne kadar güvende ve mutlu olduğunuzu hissettirmektir. Bu bir yerde iyi bir davranış olabilir ama sorunlarınızı paylaşmak istemediğiniz ve bilinmesi durumunda aciz gözükeceğinizi düşünmeniz en büyük yanlışlardan biri olacağı için, yüreğinizdeki tutsaklık daha fazla yükselecek ve sonunda iyice yalnız kalabilirsiniz. Onun yerine, sevdiğiniz güvendiğiniz insanlara ruhunuzu paylaşıma açık tutmak, onların desteğini almak ve sorunlarınızı bölüşmek hem sizi boşluktan kurtaracak hem de içsel olarak huzur verecektir. Ayrıca 2009 yılında Jüpiterin burcunuzla oluşturacağı olumlu görünüm, Satürn gezegeninin derslerini daha iyi başarmanız ve anlamanız adına son derece etkilidir. Yani geçen yıla göre, bu yıl Satürn gezegeni sizi daha az yoracağa benziyor.
29 Ekim tarihinden sonra ise sizler açısından gayet parlak bir dönem başlıyor dersek abartmamış olurum. Satürn gezegeni burcunuzda son derece olumlu bir enerji etkinliğidir. Yani sizler için Ekim sonrası her alanda rahat bir dönem başlayacak diyebiliriz. Satürn bu tarih itibariyle hem dış dünyada kendinizi güçlü bir şekilde ifade edebilmeniz adına hem de Eylül 2007 den bu yana yaşadığınız sıkıntıların son bulması ve edindiğiniz dersler ve tecrübeler sayesinde hayata daha farklı bir şekilde bakmanızda da etkili olacaktır. Bu tarih itibariyle sizler, yaşamınıza yeni bir yön çizebilir ve güçlü adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Yalnız şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Satürn 29 Ekim 2009 tarihinde Terazi burcunda ilerlemeye başlasa da, 2010 yılında son bir ters hareketle Başak burcuna tekrar geri dönecek, aksayan noktaları bir kez daha gözden geçirerek son düzenlemeleri yapmanızdan sonra asıl Temmuz 2010 itibariyle artık sizin emrinize amade olmaya başlayacaktır. Fakat yine de 29 Ekim tarihi sizler için yeni bir miladın başlangıcı olarak gayet önemli bir tarih ve yaşamınızla alakalı yeni gelişmelerin bir ön provası olarak kıymetlidir.
Astroloji köşemizde hatırlarsanız Aralık 2008 yorumunuzda 31 Aralık 2008-15 Mayıs 2009 tarihleri arasında Satürn gezegeninin geri hareketiyle ilgili geniş bir bilgi vermiştim. Bu yorumu tekrar gözden geçirmeniz gayet faydalıdır. Her geri hareket aslında, aksayan noktaların gözden geçirilmesi ve düzenlenmesi adına bana göre fırsat ve onarım zamanlarıdır. Bu tarihler arası iyi değerlendirildiği zaman, geri hareketin bitiminden sonra çok daha mantıklı ve çok daha olumlu kararlar verilebilir. Bu nedenle tekrar gözden geçirmenizde fayda var.
Uranüs Genel Etkileri
2003 tarihinden bu yana Balık burcunda ilerlemesini sürdüren Uranüs gezegeni, bu seyrini 2011 yılına kadar devam ettirecektir. Uranüs ağır seyreden bir gezegeni olduğu için, bu süreçte yaşanabilecek gelişmeler geçen yılın etkileriyle hemen hemen aynı olabilir. Kimileriniz bu etki altında yıllardır beklediğiniz emekliliğiniz tadını çıkarırken, kimileriniz ilk kez çalışma hayatının içinde yer alabilmenin heyecanı tadıyor olabilirsiniz. Uranüs gezegeninin etkisi bu yıl geçen yıl oranla daha az yorucu olabilir. Çünkü bu sene Jüpiter burcunuzla gayet olumlu bir görünümde. Bu yaratıcılık konularında sizi destekleyici olduğundan, yeni iş alanları keşfedebilmeniz açısından olumlu gelişmeler yaşanması mümkün. Bu nedenle gündelik iş temponuzla alakalı konularda bakış açınızı değiştirmenizi sağlayacak gelişmeler yaşanabilir. Mesleki kariyerinizi yükseltmek için usta çırak ilişkisi tarzında, gündelik temponun yoğun olarak yaşandığı işler gündemde olabilir. Sağlığınıza özellikle dikkat etmeli, rutin kontrollerinizi yaptırmalı ve stres yaratabilecek ortamlarda çalışıyorsanız elinizden geldiğince sakin kalmaya özen göstermelisiniz. İşinizle ilgili beklenmedik değişimler de yine bu sürecin yansımaları arasında yer alıyor. Senenin ilk üç ayında değişimler yaşanması mümkün. Yani Uranüsün zorlu enerjisini en yoğun yaşayacağınız süreç olarak göze çarpıyor. Fakat dediğim gibi bu yıl Jüpiterin desteğini daha fazla hissedeceğiniz için bu zorlu durumların üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorum.
Neptün Genel Etkileri
Neptün gezegeni ise 2009 yılında aşk hayatınız, çocuklarınızla ilişkileriniz, hayatın keyifli yanlarını hissetmenizle alakalı mevzularda bağımlılık yaratabilecek ilişkilere sebep olabilir. ilişki kurduğunuz insanlar ve diğer konularda hayalkırıklığı yaşamamak için tedbirli olmanız, sorunlara pembe gözlüklerle bakmamanız gerekmektedir. Bu cümleleri 2008 yıllık yorumlarınızda sizlere belirtmiştim. Tabi ki Neptün gezegeni yanılsamalar yaratabilen bir etkiye sahip olduğundan yine aynı cümleleri kullanmak gereği duyuyorum. Fakat yorumun başından beri belirttiğim gibi, bu sene aşk hayatınızla ilgili yaşam alanınızda ilerleyecek Jüpiter, kimliğinize sahip çıkmanız halinde bütün güçlüklerin üstesinden gelebilmenizde size yardımcıdır. Eğer siz kendinizden eminseniz, seçimlerinizi kendi yaşam hedeflerinize ve kişiliğinize uygun kişilerden yana kullanıyorsanız, hiçbir enerjinin sizi zorlaması mümkün değildir. Neptün bağımlılıklar konusunda gayet etkili bir gezegendir. Fakat bu yıl Jüpiterin özgürlük içeren yansımalarını, bilinçli kararlar vermeniz yolunda kullanırsanız, sizin için hiçbir faydası olmayan kişiler için üzülmeyi boş verir, daha akıllı kararlar vererek mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.
Pluto Genel Etkileri
Sevgili Teraziler kişisel yaşamınızdaki dönüşüm ve yenilenme gücünün temsilcisi Pluto gezegeni 26 Ocak 2008 yılında Oğlak burcundaki sürecine başlamış ve 14 Haziran 2008 de geri hareket yaparak Yay burcuna geri dönmüştü. 27 Kasım 2008 günü ise 2024 yılına kadar seyrini sürdüreceği Oğlak burcunda düz hareketine başlamış bulunuyor. Bu güçlü dönüşüm enerjisi, Plutonun Dünyaya uzaklığı nedeniyle son derece ağır ilerlemekte ve kişiyi gayet yavaş ve derinden etkileyerek, kimi aylar ve yıllarda son derece baskın zamanlar anlamına gelmektedir. Siz Teraziler bu dönem içinde, eviniz, aile ilişkileriniz, duygusal güvencenizle alakalı konularda değişim ve dönüşümden geçecek ve yaşadığınız deneyimler sayesinde olgunlaşarak hayatınızın ileriki yıllarına hazırlanacaksınız. Pluto astrolojik yapısı gereği kişiye her türlü içsel baskı yaşatarak, ya hep ya hiç tarzı bir düşünce içinde hareket etmesine neden olabilir.
Duygusal derinliklerinizde bir korku, geleceğinizle alakalı mevzularda kuşkular yaratarak, aslında sizi değişime zorlamaktadır. Bunun şimdiden bilincinde olmanız, kendi yaşamınızı düzenlemeniz açısından gayet olumlu olabilir. Siz herhangi bir şekilde bu baskıya boyun eğerek isyan noktasında kalmaya devam ederseniz, bilin ki o daha fazla baskıda bulunarak sizi sınayacaktır. Yapılması gereken iradenizi her zaman devrede tutmak, olumsuzluklardan ders çıkarmak ve kendinizi gerçekçi bir şekilde yönlendirmektir. Eğer bugüne dek, kendinizle alakalı bir yenilikte yada gelişimde bulunmadıysanız, yaşadığınız olaylar sebebiyle bunu yapmak durumunda kalabilirsiniz. Şimdi hayat sizden, kendi kendinizin sorumluluklarına sahip çıkarak değişimde bulunmanızı istemektedir.
Güvenliğinizi muhakkak elinize almalı, tartışmalardan, çatışmalardan uzak kalarak evinizin sınırları içindeki insanlarla iyi geçinmek adına çaba sarfetmelisiniz. Bu dönemde huzurlu bir ev yaşamı sürmek, kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız öncelikle bunu gerçekleştirmek adına hedefler belirlemeli, kendi ideallerinize sahip çıkmalı, bilinçaltınızda size baskı uygulayan, geçmişte yaşanan sorunları artık devredışı bırakmaya istekli olmalısınız. siz geçmişle uğraşmaya devam ettikçe, kendinizi ve çevrenizi daha fazla suçlayabilir, geleceğinizi yönlendirmekten uzak durabilirsiniz. Son cümle ise, şu anda yaşadığınız şartlar sizi tatmin etmiyorsa ve zorluklar içinde iseniz, bundan sonrası adına nasıl bir düzen kurmanız gerektiğini düşünmeli ve bunun için şimdiden kendinize yeni hedefler saptamalısınız.
2009 Yılı Aşk ve İlişkiler Takviminiz
27 Aralık 2008 -3 Şubat 2009: Cinsel dürtüleriniz mesafeli ve soğuk olabilir. İlişkilerinizde kontrollü hareket etmeyi tercih edebilirsiniz.
6 Mart-17 Nisan : Venüs gezegeninin geri hareketi. Aşk hayatınızla alakalı konularda, ani kararlardan uzak durma, geçmişe ait bazı mevzuların gündeme gelmesi.
24 Nisan-5 Haziran : Ciddi ilişkiniz, evliliğiniz ve aşk hayatınızla alakalı konularda partnerinizle aranızdaki farklılıklar konusunda daha dikkatli hareket etmeli. Çatışma, karmaşa ve gerginlikler karşısında dikkatli olmanız gereken zaman dilimidir. Bu dönemde eşiniz veya sevgiliniz baskın olmaya çalışabilir. Agresif tepkiler verebilir, üzerinizde kontrol kurmaya kalkabilir. Beraberlik konusunda sakin olunması gereken zaman dilimi.
5 Temmuz-31 Temmuz: Aşkta iletişim, meraklılık, yeni tanışmalar, bağlantılar kurma, yaz aşkları zamanı. Özellikle kendinizden yaşça küçüklerle iletişim açısından etkili dönem. Yolculuklar.
1 Ağustos-26 Ağustos : Duygusal konularda hassas dönem. Geçmişle alakalı bazı mevzuların gündeme gelmesi ve bunlar nedeniyle keyifsizlik hissetme.
27 Ağustos-20 Eylül : Aşkta sosyalleşme zamanı. Yeni arkadaşlıklar, yenilikler, kendinizi güçlü bir şekilde ifade etme dönemi.
15 Ekim-7 Kasım : Aşk açısından gayet olumlu, şanslı bir devre. Cazibeniz yüksek ve karşı cins üzerinde gayet etkilisiniz.
2 Aralık-25 Aralık: Yakın çevrenizde hareketlilik, yeni tanışmalar, keşfetmeye ve kendinizi iletişimsel olarak ifade etmeye en açık olduğunuz zaman dilimi.
2009 Yılı İletişim ve Haberleşme Takviminiz:
11 Ocak-1 Şubat : yılın ilk Merkür geri hareketi. Sizler için anlamı özellikle aşk hayatınızla alakalı konularda acil kararlar almamanız, gözden geçirmelerde bulunmanız, iletişimsel sorunlarınızı daha ılımlı yaklaşımlar içinde çözmeniz gerektiğini gösteriyor.
14 Şubat-7 Mart : Aşk hayatınızla alakalı konularda iletişimsel olarak gayet olumlu bir zaman. Sorunları konuşarak çözümleyebilirsiniz. Yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Özgürlüğünüz sözlerinize kolaylıkla yansıyabilir. Kendinizi gayet iyi ifade edebilirsiniz.
26 Mart-8 Nisan : ciddi ilişkinizle alakalı konularda iletişimsel olarak zorlu bir dönem. Birbirinize karşı daha anlayışlı olmanız gerekebilir. Sözel atışmalar meydana gelebilir.
6-30 Mayıs : Merkür gezegeninin ikinci geri hareketi. Eğitim hayatınız başta olmak üzere, her türlü girişim, mesleki ihtisas, yolculuklar, haberleşme, yabancılarla bağlantı ve yurt dışıyla alakalı konularda gecikmeler, sorunlar, yavaşlamalar meydana gelebilir. Ani kararlar almamak, herşeyi yeniden gözden geçirmek gerekiyor.
14 Haziran-2 Temmuz : iş hayatınızla alakalı konularda iletişimsel olarak yoğun bir devre.
6-29 Eylül : yılın son Merkür geri hareketi. Burcunuzda oluştuğu için, yeni girişimler için eskinin gözden geçirilmesi zamanı. Bu devrede yapacağınız iç gözlem, geri hareketin bitiminde ve gölgeli günlerden sonra özellikle Ekim ayında faydalı girişimlerde bulunmanızı sağlayabilir. Geri hareket boyunca terslikler oluşabilir, gecikmeler meydana gelebilir. Çevrenizle aranızda yanlış anlaşılmalar nedeniyle sorun oluşabilir. Sakin olmalı ve ani kararlar almamaya çalışmalısınız.
10 Ekim-15 Kasım : iletişim konularında yılın şanslı zamanlarından biri. Burcunuzda ilerleyen Merkür bilgilenmeniz ve aydınlanmanız konularında sizi destekleyicidir.
6 Aralık-26 Aralık : ailevi konularda iletişimsel olarak zorlu bir dönem.
2009 Yılı İş ve Kariyer Takviminiz:
27 Aralık 2008-3 Şubat 2009: Gerek iş ve gerekse ailevi yaşamınızla alakalı konularda sakin olmanız gereken zaman. Engellemelerle karşılaşabilir, fazladan sorumluluklar alabilir veya iş hayatınızla alakalı konularda kendinizi engellenmiş hissedebilirsiniz. Fakat 20 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında yaratıcı enerjilerinizin devreye girişiyle kendinizi güçlü bir şekilde ifade etme arzunuz yükselebilir. Böylece engellemelerin üstesinden gelebilirsiniz.
4 Şubat -14 Mart : Sıradışı fikirlerinizi ifade ederek, mücadelenizde başarılı olabilirsiniz. Bireyliğinizi gösterebilmek adına güçlü olduğunuz bir tarih.Ne olursa olsun popülerliğinizin yüksek olduğu bir zaman. Yapmanız gereken bağımsızlığınıza sahip çıkarak yeni adımlar atabilmek adına istekli olmanızdır.
19 Şubat-20 Mart : çalışma hayatınızla alakalı konularda, alışkanlıklarınıza olan düşkünlüğünüz gözlerden kaçmaz. Karar vermekte zorluklar yaşayabilirsiniz. Gerçekçi olmanız gereken zaman dilimi.
15 Mart-21 Nisan : Yine çalışma hayatınızla alakalı konularda, kontrolün zayıflaması, kendinizi ortaya koymakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Yapmanız gereken her türlü engellemeye rağmen işlerinizi düzgün bir şekilde yapmayı sürdürmeniz, dışarıdan gelebilecek etkilere kafanızı takmadan ilerlemenizdir. Bırakın su yolunda akıp gitsin.
14 Haziran-2 Temmuz : iş hayatınızla alakalı konularda iletişimsel olarak yoğun bir devre.
12 Temmuz-24 Ağustos : Fikirlerinizi hayata geçirme ve mesleki ihtisas konularında hızlılık ve aktivite dönemi. Aklınız ve sözel ifadeniz bu dönemde, her türlü mücadelenizde sizi destekleyici bir unsurdur.
25 Ağustos-15 Ekim : iş hayatında zayıf enerji dönemi. Hedeflerinize ulaşmada zorluklar yaşama. İsteklerinizin peşinden gitmede pasiflik. Otorite konumunda bulunan kişilerle ilişkinizde zorlanabileceğiniz tarih aralığı. Geçmiş sorunların gündeme gelmesi ve bunların sizi oldukça durgunlaştırması. Tarafsız olmakta zorlanabilir, eleştirilere ters tepkiler gösterebilirsiniz. 15 Ekim-22 Ekim dönemi rahatlamanız mümkündür. Ayrıca 23 Eylül-22 Ekim döneminde Güneşin burcunuzda ilerleyişi iş hayatınızla alakalı sorunlarda sizi destekleyicidir.
20 Aralık-10 Mart 2010: Mars geri hareketi. Bu dönemde hedeflerinizle alakalı konularda yeniden gözden geçirmelerde bulunabilirsiniz. Ani karar ve girişimlerden uzak durunuz.
2009 Yılı Finansal Takviminiz
24 Nisan-5 Haziran : paranıza sahip çıkmalı, harcamalarınıza dikkat etmelisiniz.
6 Haziran-4 Temmuz: Parasal konularda dışarıdan destek bulmanız kolay olabilir. Paranıza sahip çıkabilirsiniz.
1 Ağustos-26 Ağustos : Güvencenize özel önem verdiğiniz veya parasal konularda yarınlarınız adına hassas olduğunuz zaman dilimi.
16 Kasım : finans evinizdeki yeniay enerjisi parasal konularda güç ve kontrol arzunuzun yoğunlaşmasıdır. Bu enerji sayesinde kendinizi toparlamanız mümkün.
2009 Yılı Sağlık Takviminiz
4 Şubat-14 Mart : İnatçılık, bağımsız hareket etme isteği ve kendinizi ifade etme yolundaki aşırı çabanız sizi gerilim altına alabilir. Sakin olmakta fayda var.
24 Şubat : Sağlığınızla alakalı konularda özellikle rahatlatıcı egzersizler, ruhsal olarak sizi dinlendirebilir ve sakinleşmenizi sağlayabilir. Durumunuz müsaitse bu türden programlara katılabilirsiniz.
15 Mart-21 Nisan : Duygusal konulardaki hassasiyetiniz çalışma hayatınızda etkili olabilir. Dayanıklılığınız düşebilir, kendinizi motive etmede zorluklar çekebilirsiniz. Pasifleşebilirsiniz. Dikkatli olmalı gerilim veya tam tersi hareketsizlikten uzak durmalısınız.
12 Temmuz-24 Ağustos: zihinsel yorgunluklar, meydan okumalar sizi yorgun düşürebilir. Aynı anda birçok şeyle uğraşmak sizi yorabilir.
2009 yılının siz Terazi burcu mensuplarına başarı, sağlık, huzur ve mutluklar getirmesini temenni ediyorum. Herşey gönlünüzce olsun.
iremSU
Mynet Astroloji Danışmanı
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
856
PaSikA
PaSikA
KızılÖtesi
Cevaplar
0
Görüntüleme
938
KızılÖtesi
KızılÖtesi
PaSikA
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
merveizm
M
Üst