Ters duran bir rahmin belirtileri nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Ters duran bir rahmin belirtileri nelerdir?
Rahim karın boşluğunda yer alan ve dik bir şekilde duran organdır. Rahmin şekli ters bir armuta da benzetilebilir. Rahim, ön mesaneye doğru eğik bir pozisyonda durmaktadır. Fakat bazı kadınlarda rahim arkaya doğru ve yatık pozisyonda yer alır. Bu duruma retrovert uterus yani rahim dönmesi veya ters rahim denir.

Bir kız bebek doğduğu andan itibaren rahmi belirli bir pozisyondadır ve bu pozisyon normal şartlar altında kızın hayatı son bulana kadar değişmez. Kadınların %85’inde rahimler öne doğru pozisyon alırlar. Rahmin öne doğru durması anatomik yapının bir biçimidir. Rahim dönmesi, doğumsal gelişimin tamamen öne doğru tamamlanamadığı anlarda görülür. Ancak bazı sebeplerden dolayı rahim dönerek ters bir duruş pozisyonuna gelebilir.
01.jpg

GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

Rahim dönmesinin nedenleri

Vajinal doğum esnasında rahmin pozisyonunu değiştirmesi, rahim dönmesinin önemli nedenlerindendir. Bu durumun sebebi de rahmi yerinden öne yatık pozisyonda tutan kasların gebelik esnasında zorlanmasıyla rahmi ters pozisyona getirmesidir. Bu durum menopoz döneminde de yaşanabilir. Menopoz döneminde rahmi yerinde tutan doku ve bağlarda meydana gelebilecek bir gevşeme rahmi arkaya doğru iterek ters dönmesine neden olabilir.

Bir başka neden de, pelvis kaslarının içinde yer alan bazı hastalıkların rahmin geriye doğru itilmesine neden olmasıdır. Endometriozis bu hastalıkların başında yer alır. Tüplerdeki iltihaplanma ve cerrahi müdahaleler sonucunda meydana gelen yapışıklıklar da rahmin ters dönmesine yol açabilir. Rahmin ters durması normal bir anatomik durum kabul edilmemektedir.

Ters duran bir rahmin belirtileri nelerdir?

Cinsel birliktelik esnasında kadın ağrı duyabilir.
Kadın dönem dönem, kısa süreli bel ağrıları yaşayabilir.
İdrar yolu enfeksiyonları meydana gelebilir.
Tampon kullanılırken zorlanma yaşanır
Tüm bu belirtilerin dışında bazı kadınlarda rahim dönmesi hiçbir belirti vermeyebilir. Bu durum kadının rutin jinekolojik muayenesinde ortaya çıkabilir. Jinekolojik muayene tanısının yanında transvajinal ultrasonografi incelemesi de yapılarak kesin tanı konulur.

Rahim dönmesinin tedavisi

Rahim dönmesinde tedaviye gerek yoktur. Bazı durumlarda hekimler şiddetli geçen adet dönemi ve kasık ağrılarını önlemek için vajinal pesser uygulamasını deneyebilirler. Ancak bu uygulama kesin sonuç vermez. Ters bir şekilde duran rahim muayene ile normal konumuna alınamaz. Bazı doktorlar, ağrıları dindirmek için cerrahi düzeltme ameliyatını önermektedirler. Ancak bu ameliyatların nasıl bir sonuç vereceği bilinmediği için tavsiye edilmemektedir.

Rahmin ters durması gebeliğe engel teşkil eder mi?

Eğer, rahmin ters durmasının altında yatan bir başka sebep yoksa (endometriozis gibi) rahmin ters durması gebeliğe engel teşkil edebilecek bir durum değildir. Rahmin ters durması her zaman kısırlığa yol açmamaktadır.

Ters rahimle hamilelik mümkün mü?

Rahim dönmesi sorunu yaşayan kadınlar, gebe kalabilirler. Çünkü gebeliğin ilerlemesiyle birlikte rahim de büyüyeceği için uterus hamilelikteki normal pozisyonunu alır. Böylelikle bebek vajinal yolla veya sezaryen ameliyat ile dünyaya sorunsuzca getirilebilir. Yani gebelik öncesinde rahmin ters durması, normal doğum için herhangi bir risk teşkil etmez.

Doğumdan ardından ise, rahim küçülmeye başlar. Geçen lohusalık döneminden sonra da rahim yine eski haline gelerek retrovert halde kalır
 
Beyza hanım merhaba 1 yıllık evliyim çocuğumuz olmuyor diye doktora gittik rahmim tersmiş .Rahmi ters olupta hamile olan varmı acaba moralim çok bozuk:(
 
Merhaba, moralinizi bozmayın. Ayşenin gözleri mavi,seninki siyah aynı görüyorsunuz değilmi ? Ters rahim de böyledir.Ters rahim başka sorun yoksa,tek başına kısırlık yapmaz. Rahmi ters olup hamile kalan var. Kontrolün de olduğunuz hekime endişelerinizi dile getirin,size ayrıntılı bilgi vericektir.
 
Geri
Üst