Tesettür le ilgili merak edilen sorular ve cevaplar

Uzman SühaN

Administrator
Tesettür le ilgili merak edilen sorular ve cevaplar
Teferruat" diyerek saçları açmak haramdır. Hele kapanmaya önem vermeyenin imanı gider.

Sokağa çıkarken peruk takabilir miyim?

Sokağa çıkarken peruk takmak zaruretsiz caiz değildir. Erkekler arasında başını açmak zarureti olduğu zaman, kadının peruk kullanması caiz ve lazım olur. Zaruret, başka çare bulamamak demektir. Sadece zaruret halinde peruk takabilirsiniz

Tesettür Sadece Peygamber Hanımlarına Değil mi?
Tesettür için (Nur Suresi 31. ve Ahzab Suresi 59. âyetler de) hitap sadece Peygamber hanım ve kızları mı, yoksa müminlerin hanımlarına da söyle deniyor mu?

Tesettür sadece Peygamber hanımlarına değil, herkesedir.tü.jpg


Namazın nasıl kılınacağı, fazları, haramları, namazı bozanlar vesaire Kur'an-ı kerimde yazmadığı gibi, tesettürün nasıl olacağı da Kur'an-ı kerimde açıkça yazılı değildir. Bunu Peygamber efendimiz bildirmiştir. Mesela cariye denilen bayanların tesettürü farklıdır. Bunu da Resulullah efendimiz bildirmiştir. Onun için sadece bir meseleyi Kur'an-ı kerimden anlamak çok zor, hatta imkansızdır. Bu yüzden fıkıh kitaplarına bakmak gerekir. Mealden tefsirden din öğrenilmez.
Namazda erkek mi var ki kadın kapanıyor?
Sonuçta kadının kapanması erkekten korunmak için değil mi? Namazda neden korunacak ki?

Namazda kapanmak erkeklerden korunmak için değil, Allahü teâlânın emrine uymak içindir.

Erkeklerden korunmak da Allahü teâlânın emridir. Allah'ın emri olmazsa niye erkeklerden korunalım ki?

Kaç yaşında kapatmak gerekiyor?

11 yaşında bir kızım var. Annesi dekolte kıyafetle gezdiriyor."Şimdilik çocuk hevesini alsın, zamanla bıkar ve kendisi bırakır" diyor. Hanımın görüşünde isabet payı var mıdır? Hanımınız çok yanlış söylüyor. Aksine kız çocuğu, açık saçık giyinmeye alıştı mı, artık kolay kolay bırakamaz. Çünkü, atalar, (Alışmış, kudurmuştan daha beterdir) buyuruyorlar.

Kabul ederse eğer, ona fıkıh kitaplarındaki mesela Tam İlmihal'deki şu ifadeyi gösterirsiniz:

(7-10 yaşında olan gösterişli kızlar ve 15 yaşını dolduran veya bâliğa olan bütün kızlar, kadın hükmündedir. Böyle kızların başları, saçları, kolları, bacakları açık olarak, [zaruretsiz] yabancı erkeklere görünmeleri haram olur.) Görüldüğü gibi, yedi yaşından itibaren kapatmak gerekiyor.

Ayaklara çorap giymeden dışarı çıkmak caiz mi?

Yazın başörtülü bayanları görüyorum ayaklarında çorap yok. Hanefi mezhebine göre ayaklar açık olarak gezilebilir mi?

Alimler farklı bildirmişlerdir. Namaz dışında avrettir ve avret değildir diyenler de olmuştur. En iyisi namazda ve namaz dışında ayakları çorapla örtmelidir. Ayağı açık gezenlere de haram işliyor dememelidir.

Kadınların tam tesettürlü haşema ile bayanlarla beraber denize girmesi caiz mi?

Kadınlara pantolon ve benzeri şeyleri, başkalarının yanında giymesi caiz olmaz. Bir de suya girince haşema ıslanıp yapışabilir. Saliha kadının, saliha kadına göbek ile diz arasını göstermesi haram olur. İnce ve vücuda yapışık elbise yok hükmündedir. Fasık ve gayri müslim kadınlara vücudunu gösteremez. Ama bir ihtiyaç olunca Hanbeli mezhebini taklit ederek, saçı ve kolları açık onların yanında durabilir.

Başörtüsünün omuzları da örtmesi şart mıdır?

Başörtüsünün omuzları örtmesi şart değil, boynu örtmesi şarttır.
Kadının çene altı da avret midir?

Evet. Kapatmak şarttır.

Yüz, alnın üst kenarından çene ucuna, bir kulağın başlama yerinden diğer kulağa kadar olan kısımdır.

Namaz kılmayan kadının da kapanması şart mıdır?

Sadece namaz kılanın değil, namaz kılmayanın da tesettüre riayet etmesi şarttır.

Kadın, yarımlık altına pantolon giyebilir mi?

Öncelikle kadının dış tesettürü, iç kiyafetini kaplayıcı ve örtücü olmalıdır. Bu nedenle yarımlık, yarım tesettürdür.

Ne yazık ki tesettürü de yozlaştırmayı başardık. Taviz verile verile, bu da olur denile denile, işte halimiz ortada. Sözüm ona kapalılar, açıklardan daha açık olmaya başladı.

Tesettüre sokulan yanlışlardan biri de kadının pantolon giymesidir. Ne amaçla olursa olsun, bir kadının erkek kiyafeti giymesi caiz değildir.

Kılık-kıyafet, kişinin toplumsal statüsünü de tayin eden bir faktördür. İslam dini, herkesin kendine uygun kıyafeti taşımasını esas kabul etmiştir. Erkek kadına, kadın erkeğe kıyafette benzememelidir.

İslâm dininin lanetlediği konuların başında da, kadınların ve erkeklerin birbirlerine benzemesi, erkeğin kadınlaşmaya çalışması, kadının erkekleşmeye çalışması gelir.1

Efendim, pantolon bayan için çok rahat oluyormuş. Sokakta kadının başına bir şey gelse, pantolon daha örtücüymüş…

Kadının bu maksatlarla giyebileceği hanımlara mahsus birçok kıyafeti vardır. Uzun içlikleri, paçalı donları, pijamaları bunlara örnek verebiliriz.Kadınların kollarının dar bir buluz ile örtünmesi caiz midir?

Caizdir. Göğüs kısmı hiç belli olmamalıdır. Sırt da kaba avrettir. Orası da bol ve kalın olmalıdır.

Dar pantolonla gezmek ve namaz kılmak caiz midir?

Dar pantolonla gezmek caiz değildir. Kaba avret yerlerine yapışık dar pantolonla namaz kılmak mekruhtur, başkalarına karşı istenilen tesettür yapılmış olmaz.

Bone caiz mi?

Fransızlardan gelen ve takılınca eşarbın altından görülebilen boneyi kadınların kullanması caiz mi?

Hepsi caizdir. Bone, saçları toplamak ve dışarıdan görülmesine mani olmak için kullanılıyor. Bone takılmazsa eşarp kayar ve saç görülebilir. Bone uygun bir örtüdür.
Tesettürün farz olduğunu kabul ettiği halde kızının kapalı olmasına karşı çıkan onu engellemek isteyen bir ana baba küfre düşer mi?

Baş örtmenin farz olduğunu bilir de, kızımıza bir zarar gelmesin diye aç diyorsa haram işlemiş olursa da, küfre girmez. Kapanmayı bu asırda lüzumsuz görüyorsa kâfir olur.

Yahudi marka eşarpları kullanmak caiz midir?

Eşarbın veya bonenin gayri Müslimlerden gelmesinin hiçbir zararı olmaz. İbadetlere mahsus olmayan şeyleri kullanmak caizdir. Peygamber efendimizin papaz ayakkabısı ve Rum cübbesi giydiği hadis-i şerifle bildirildi. (Mevahib, Tirmizi)

Gösterişli ipek bir eşarbı Müslümanlar da imal etse kullanılması uygun olmaz. Gösterişsiz yani uygun olanı gayri müslim de imal etse, mahzuru olmaz
 
Geri
Üst