TESKOMP üyelerinin takipte olan kredi borçlarını yeniden yapılandıracak

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
TESKOMP üyelerinin takipte olan kredi borçlarını yeniden yapılandıracak
teskomp
TESKOMP üyelerinin takipte olan kredi borçlarını yeniden yapılandırarak, kredi geri ödemelerini kolaylaştırıyor.

Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (DESKKOP) Başkanı Ertan Taşlı, yeni yapılanmaya göre kooperatiflerden aldıkları krediyi ödeyemeyen esnafın, anaparayı ödemesi halinde faizlerine en fazla 4 yıl vade yapılacağını duyurdu.

Türkiye'de son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıların esnaf ve sanatkârları önemli ölçüde etkilediğini belirten Başkan Taşlı, "Bu ve benzeri birçok nedenle esnaf sanatkâr ortaklarımız kredi borçlarını ödeyemez hale gelmişlerdir. Buna bağlı olarak da kooperatiflerin takip oranları hızla yükselmeye başlamıştır. Gerek kooperatiflerimizin takip oranlarının düşürülmesi, gerekse kooperatif ortaklarımıza bu sıkıntılı dönemde destek olunması amacıyla kooperatiflerimiz takibindeki kredi borçlarının yeniden yapılandırılması zorunluluğu doğmuştur. Kredi borcu 31 Aralık 2008 tarihinden önce kooperatif takibinde intikal etmiş ortakların takipte bulunan anapara tutarlarını defaten ödemeleri kaydıyla yapıldığı güne kadar işlemiş olan gecikme faiz tutarları 48 aylık süreyi aşmamak üzere kooperatifçe, ortakların ödeme gücü göz önünde bulundurularak ve ayrıca herhangi bir faiz hesaplamaksızın taksitlendirilecektir. Yapılacak taksitlendirme kooperatif ile borçlu ortaklar arasında imzalanacak bir taahhütname ile uygulamaya konacaktır" diye konuştu.

Son başvuru tarihinin 31 Mart 2009 olduğunu, bu tarihten sonra yapılan başvuruların değerlendirmeye alınmayacağını önemle vurgulayan Taşlı, "Takipteki kredi borcunun anapara tutarını ödeyerek gecikme faiz tutarını taksitlendiren ortaklar hakkında devam etmekte olan icra işlemleri durdurulacaktır. Kooperatif takibindeki borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin bu düzenleme 01 Ocak 2009 tarihi itibariyle uygulamaya konulmuştur" dedi.

Taşlı, bu girişimin TESKOMP Genel Başkanı AK Parti Yozgat Milletvekili Abdülkadir Akgül ve Sanayi Bakanlığının ortak çalışması neticesinde tüm Türkiye'de hayata geçirildiğini söyledi.


haber7
 
Üst