Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Testis kanseri Tümörü hakkında herşey

  Konu, 'Cinsellik Mekanı' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  testis resimleri testis kanseri resimleri tümör çeşitleri tümörü testisler
  < Konu Resmi..>


  Erkekleri ilgilendiren testis kanserinin başlamasını daha çok spermler başlatıyor. İşte ayrıntılı bilgi.

  Testisler erkekte penisin alt bölümündeki skrotum olarak adlandırılan kesenin içinde sağda ve solda 2 adet olarak bulunan yumurta görünümündeki organlardır. Yaklaşık olarak bir testisin boyutları 4x3x3/2 cm’dir.Elle yapılan muayenede normalde testisin kıvamı organın her bölgesinde aynı yapıda olup, yine, sağ ve sol testisin boyutları hemen hemen birbirinin yaklaşık olarak aynıdır.
  Testislerin erkekte başlıca 2 görevi vardır, bunlar cinsel arzu ve işlevler için gerekli erkeklik hormonunu salgılamak ve çocuk dünyaya getirmek için gereken spermleri düzenli bir şekilde üretmektir.

  Testis Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?
  Testis kanseri daha çok beyaz ırkta, baba veya erkek kardeşinde testis kanseri olan kişilerde, skrotum a inmemiş testisi olanlarda ( bu inmemiş testis scerrahi tedavi ile düzeltme yapılmış olsa bile), küçük veya düzensiz şekilde testisi olanlarda ve klinefelter sendromu olanlarda daha sık görülür.

  Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Testis kanseri belirtisi değişken olabilir ,testiste ağrısız kitle oluşumu olup skrotum da ağrı, künt ağrı, skrotum da ağırlık veya şişkinlik hissi, göğüslerin büyük veya hassas olması da belirtiler arasında yer almaktadır.

  Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Testisleri kendi kendinize de muayene etmeniz mümkündür. Testislerinizi bir veya iki elinizle teker teker kendiniz muayene edebilirsiniz. Skrotumu tamamiyle avucunuza alın ve bir değişiklik var mı kontrol edin. Baş parmak üstte olmak üzere testisinizi baş ve işaret parmağınızın arasına alın, yumuşak hareketlerle testisi parmaklarınızın arasında yavaşça yuvarlayın, içinde veya yan tarafında herhangi bir kitle elinize geliyor mu diye bakın.Testisin üst tarafında epididymis vardır, elinizi üste kaydırarak bu epididimis bölgesinde şişlik var mı diye bakın.Muayene sırasında bir testisin diğerinden hafif büyük olması normaldir. Testisin yapısının düzgün ve sıkı olması gerekir. Kenarlarında tümsekler, kitle hissi var ise birüroloji uzmanına başvurun. Muayene için en uygun zaman duş veya banyo sırasıdır çünkü ılık su skrotum üstündeki deriyi gevşetir, muayene kolaylaşır.

  Testis kanseri Teşhis Ve Testis Kanseri Tedavisi Nalsı Yapılır?
  Testis kanserini teşhis etmek için üroloji uzmanı testislerinizi kontrol eder ve herhangi bir şişlik olup olmadığını saptar. Ayrıca ultrason taraması ile testislerinizdeki herhangi bir anormal değişiklik ortaya çıkar.
  Eğer testis kanseri (testis tümörü) tanısı konursa üroloji uzmanı orşiyektomi (testisinin ameliyat ile çıkartılması işlemi) ye başvurulur. Testisiniz doku testi yapılmak üzere patoloji laboratuarına gönderilir öre takip veya kemoterapi yada bazen radyoterapi tedavisi gerekebilir. Testislerin kanserden temizlenmesi ne **** yaşantısını nede baba olma olasılığını etkilemez.

  Testis Kanseri Ve HPV Virüsü arasında ilişki Var Mı?
  Hayır, HPV virüsü varlığının veya erkekte genital siğil bulunması testis kanseri oluşumunu tetiklemez, bu konuda kesin bilgiler yoktur.
  Ürolog. Op.Dr.M.Ali Çıkım
   
 2. Aysun_melek

  Aysun_melek Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ocak 2010
  Mesajlar:
  109
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  bilgi paylaşımı için teşekkürler
   
Testis kanseri Tümörü hakkında herşey konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Omirilik Tümörü hakkında herşey

  Omirilik Tümörü hakkında herşey

  omurga tümörü belirtileri omurilik tümörü belirtileri omurilik kanseri kanseri omurilikte kitle Arkadaşlar Tümör bir diğer adı ile de Ur, genel olarak dokularda gelişen herhangi bir şişliğe, daha sıklıkla kullanılan hali ile de iyi ya da kötü huylu kitlesel neoplazi dokusunun kendisine verilen addır. Malesef günümüzde çok yaygın bir hastalık oldu.. İşte bu timörlerden biride Omirilik...
 2. Yumurtalık Kanseri hakkında herşey

  Yumurtalık Kanseri hakkında herşey

  yumurtalık kanseri kaç yıl yaşar Dikkat edilmesse ölüme kadar kötürebilecek çok tehlikeli kanser türlerinden biride yumurtalık kanseridir. YUMURTALIK KANSERİ Yumurtalık kanserleri oldukça ölümcül olan bir kanser türüdür. Amerika’daki kadınlarda 5. sıklıkta görülen ve aynı zamanda kadınlardaki kanserlere bağlı ölümler arasında 5. sırada yer alan kanser çeşididir. Tanısı çek konabilen bir...
 3. Karaciğer kanseri ve Tümörü hakkında herşey

  Karaciğer kanseri ve Tümörü hakkında herşey

  karaciğer kanseri yaşam süresi çocuklarda karaciğer kanseri kanserinde yaşam süresi hakkında bilgi kanserinde beslenme En sık görülen timörlerden biri malesef Karaciğer kanseri.. Yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınızın etkisiyle dahada kötü bir hal alan bu kanseri tanıyalım. Karaciğer Kanseri Karaciğerin kendisine özel malign (kötü huylu) tümörleri, farklı söyleyişle karaciğer kanserleri...
 4. Kemik Kanseri hakkında herşey

  Kemik Kanseri hakkında herşey

  kemik tümörü ameliyatı iyi huylu kemik kanseri kötü huylu tümörü belirtileri iyi tümörleri tedavisi Kemik tümörleri hakkında çok şey öğreneceğinize eminim. Çünkü kendiliğinden oluşmayıp, diğer kanserlerin etkisiyle oluşuyor.. İşte detaylar... Kemik tümörleri 2 ye ayrılıyor. Bunlar, iyi huylu kemik tümörleri ve kötü huylu kemik tümörleridir. İyi huylu kemik tümörleri, osteokondromları ve...
 5. Testis kanseri belirtileri ve tedavisi

  Testis kanseri belirtileri ve tedavisi

  Testis kanseri skrotumun içinde bulunan testislerde penisin altındaki cildin gevşek bir torbasında oluşur. Testisler üreme için erkek cinsellik hormonları ve sperm üretir.Testis kanseri diğer kanser türleriyle karşılaştırıldığında nadirdir.Testiküler kanserin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, inmemiş testis, doğuştan anormallikler, testiküler kanser öyküsü ,risk faktörlerini içerir ....

Sayfayı Paylaş