1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Tiklerin Psikolojik Boyutları...

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  tikler, nedir, psikolojik boyutları, sebepleri, ilgili araştırmalar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  İnsan psikolojisi çok gariptir.Her birimiz farklı olaylara farklı tepkiler veririz.Psikolojik dünyamızda yaşadığımız sarsıntılar vücutta da farklı tepkilerle kendilerini belli ederler..Tik de bu tepkilerden biridir.

  Yapılan araştırmalar da sık sık göz kırpanlar, sürekli burun çekme gibi yüzlerce tik çeşidinin olduğunu göstermiştir. Bu araştırma kapsamın da ayrıca bu tür tiklerin nasıl meydana geldiği sorusuda sorulmuştur. Alınan yanıtlar ise bilim insanlarını şaşırtmamış ve beklenen sonuçlar görülmüştür.


  Araştırma sonucunda kişilerin bu tür tiklere ortalama 7-8 yaşlarında başladıklarını ve bu yaşlardan sonra tedevi edilmediği takdir ömür boyu aynı tiki sürdükleri görülmüştür. Bu tiklerin bazı kişilerde 4 yaşında başladığı gerçeği ise ilginç bir şekilde araştırma sonuçlarında yerini almıştır.
  Tiklerin başlama nedenlerinin de yer aldığı araştırma konusunda özellikle psikolojik nedenlerin bu tür tiklere neden olduğu yargısı kesin bir şekilde kanıtlanmıştır. Ayrıca çocukların büyüklerinden etkilenerek kazandıkları bu davranış ömür boyu kalıcı bir şekilde yaşamların daki yerini almıştır.

  Tedavi süreci ve tedavi edilme olasılığıda araştırılan tiklerin bir çoğu tedavi döneminde olumsuz neticeler alınarak yarıda bırakılmıştır. Aynı davranışları sergilemeyi kendine alışkanlık yapan kişilerin bu tür davranışları sergilemesi ve bu türlü davranışlardan kurtulmaları hiç te kolay olmamıştır. Araştırma sonucunda kişilerin büyük bir bölümü tedavi edilememiştir.   
Tiklerin Psikolojik Boyutları... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. tikler

  tikler

  Bu durum istemsiz, belirli bir tarzda,hızlı ve tekrarlayıcı hareket ya da ses çıkarma durumudur. Süresi genellikle 1 saniyeyi geçmemektedir. Bu duruma direnç gösterilemez gibi hissedilir. Tik davranışının vücutta görülen yeri ( kaş, göz, omuzda oluşması gibi) , sıklığı ve zorlayıcılığı, çeşitli zamanlarda değişebildiği gibi, topluluk içinde olma ya da tek başına bulunmaya göre...
 2. tik tik gelebilirmiyim

  tik tik gelebilirmiyim

  :ar4fd:merhaba arkadaslar ben göknur ,31 yasindayim ,evliyim ve iki cocuk annesiyim, sizlere almanyadan yaziyorum.Bu siteyi yorgan örtüsü modelleri ararken buldum:dp47:siteninde adi melekler mekani olduguna göre ,bende bir melek oldugum icin üye olmamak olmaz dedim ,ve simdi burdayim .Umarim güzel paylasimlarda bulunuruz .
 3. Tik Tak...Tik Tak...

  Tik Tak...Tik Tak...

  Hiç uzanıp, duvarda çalışmakta olan saati izlediniz mi? Başka hiç bir şey yapmadan, kımıldamadan. Sadece ilerleyen saniye kolunu izlediniz mi? Tik, tik, tik, trak, tik, trak... Tam monoton olmayan ama düzenli bir ses. Bir saniye kısa bir zaman mı? Uzun mu? İki tik arasındaki süre işte. Algıya göre değişir o da. Bazen uzun gibi görünür, saniye kolu zorluyor kendini gibi gelir ilerlemek için....
 4. Metropol hastalıkları - Metropol Hastalıklarının Psikolojik Boyutu - Hakkında

  Metropol hastalıkları - Metropol Hastalıklarının Psikolojik Boyutu - Hakkında

  Metropol hastalıkları - Metropol Hastalıklarının Psikolojik Boyutu - Hakkında Yaşamanın her geçen gün zorlaştığı metropoller, kendine özgü hastalıklarla insanları tehdit ediyor. Büyükşehir insanının hemen hemen her gün yaşadığı trafik, hava kirliliği, iş stresi, sosyal hayattan kopuş gibi sorunlar, ortaya, adı metropollerle anılan ve büyük oranda buralarda yaşayan insanlarda görülen...
 5. tik tak tik tak

  tik tak tik tak

  Kulaklarında yaşamın 'tik tak'ları, akıp giden zamanın içinde ya da kıyısında. En son 'tik' nerede, ne zaman vurur (iyi ki de) bilemezsin. Ya peşinden koşacaksın zamanın, ya içinde olacaksın. İçinde olacaksan ertelemeyeceksin içinde fısıldaşıp duran hiçbir şeyi. Seçim senin… Ertelemeyeceksin sevmeyi, gülmeyi, yazmayı, şarkı söylemeyi... Ertelemeyeceksin gitar çalmayı öğrenmeyi , güneşin...

Sayfayı Paylaş