Tilavet Secdesi Nasıl yapılır diyen tüm arkadaşlarımız için

M

Misafir

Forum Okuru
Tilavet Secdesi Nasıl yapılır diyen tüm arkadaşlarımız için
Tilavet Secdesi Yapılışı


Tilavet Secdesi Nedir, Nasıl yapılırAz önce Türkçe Hatim Duası paylaşımında bulunmuştuk siz sevgili melek'lerimiz ve misafirlerimize... Şimdi de Tilavet Secdesi nedir diyen arkadaşlarımız için bilgiler sunuyor ve ayrıca, Tilavet Secdesi nasıl yapılır bu yazımızda hepbirlikte bilgi sahibi oluyoruz.


namaz-23b.jpg


Kur'an'daki bir secde âyetini okuyan veya dinleyen müslümanın yapması vacib olan secdedir.

Tilavet secdesinin yapılışı şöyledir

Tilâvet secdesi niyetiyle eller kaldırılmaksızın Allahu ekber denilerek secdeye varılır, secdede üç kere Sübhane Rabbîyel-a'lâ (En yüce olan Rabbimi bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim) denilir. Bundan sonra Allahu ekber denilerek secdeden kalkılır. Tilâvet secdesinin rüknü, Allah Teâlâ'yı ta'zîm için yüzü yere koymaktır. Ancak namaz hâlinde rükû ve hastalar için imâ da bu secde yerine geçer.

Tilavet secdesi için abdestli, temiz, avret yerleri örtülü ve kıbleye yönelmiş olmak şarttır.

Tilâvet secdesine ayaktan inilmesi ve bu secdeden kalkarken ayağa kalkılması ve bu şekilde ayağa kalkarken Gufrâneke Rabbenâ ve İleykel masîr Ey Rabbimiz! Senin bağışlamanı bekliyoruz. Son dönüş sanadır denilmesi müstehaptır. Tilâvet secdesine varılırken ve kalkarken alınan tekbirler de müstehaptır. Asıl secde ise vacibtir.

Hanefilere göre namaz dışında okunan secde âyetinden dolayı yapılacak secdenin zamanı belirsiz olup geniş zaman içinde yapılabilir. Ancak özürsüz olarak geciktirmek mekruhtur.
 
Üst