Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Tinnitusun maskelenmesiyle ilgili bilinen bazı özellikler nelerdir?

  Konu, 'K.B.B Tedavisi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Cevap 45: Biri maskeleyen diğeri maskelenen olmak üzere özellikleri bilinen iki gerçek ses normal bir kulağa verildiğinde kişinin neler duyabileceğini tam olarak kestirebiliyoruz. Oysa maskelenen sesin yerini tinnitus aldığında hiçbir şey önceden kestirilememektedir. Bunun nedenlerini bilindiği kadarıyla sıralayalım: a. Tinnituslu kulağın maskeleyen sesi nasıl algıladığı, işitmede yüksek frekanslarda kayıplar ve bozulmalar olduğu için tam olarak bilinememektedir. Ayrıca tinnituslu kulak yorgunluk ve işaret erimesi özellikleri de taşır.
  b. Tinnituslu kulakta maskelenen işaret tinnitustur. Tinnitusun frekansı, spektrumu, yüksekliği ve zaman içindeki yükseklik ve frekans değişmeleri gerçek sesler kadar iyi belirlenemez. Bu yüzden maskeleme işleminin nasıl gelişeceği önceden belirlenemez.
  c. Tinnitus hiç bir zaman gerçek bir ses gibi davranmaz.
  d. İki gerçek sesin etkileşmesi ancak aynı kulakta olur. Oysa bir kulaktaki tinnitus, diğer kulağa verilen uygun bir sesle maskelenebilir.
  e. İki gerçek ses arası etkileşim uzun süre değişmeden devam eder. Oysa tinnitusun maskelenmesinde etki uzun süre devam edebileceği gibi yorgunluk da oluşabilir, veya maskelenme hiç gerçekleşmeyebilir.
  Soru 46: Tinnitusun mekanizmalarını açıklayan aaaler hakkında genel bilgi verebilirmisiniz?
  Cevap 46: Tinnitus işitme sisteminin çalışmasındaki bir bozukluğun işaretidir. işitme sistemi oldukça karmaşık organ, yollar, bağlantılar ve sinirsel yapılardan oluşur. Bu yapıların tümünün oluşturduğu sistem tanıma, belleme, öğrenme ve habituasyon gibi yüksek düzeyde işlevlere sahiptir. Böyle tümüyle açıklanması bile henüz gerçekleşmemiş bir sistem içinde tinnitusun oluştuğu yeri kesinkes saptamak mümkün değildir.
  Örneğin, otoskleroz yüzünden ameliyat (stapedotomi) olan bir hastanın yaşadıkları çok çarpıcıdır. Başlangıçta tinitusun yeri kulakta üzengi kemikçiğinin tabanındaki otoskleroz odağıdır. Fakat ameliyattan sonra tinnitus katlanılmaz dereceye çoğalmıştır. Daha sonra bir dizi ameliyatla koklea iptal edilerek tümüyle çıkarılmış ve işitme siniri kesilmişse de hiç yarar sağlanmamıştır. Tinnitus, her ameliyattan sonra azalmışsa da kısa bir süre geçince eskisinde daha çok olarak ortaya çıkmıştır. Benzeri hiç bir hasta ameliyatla tinnitustan kurtulamamıştır. Öyle gözüküyor ki her ameliyat ile tinnitusun yeri işitme sisteminde biraz daha beyine doğru kaymıştır.

  Subjektif tinnitustan sorumlu mekanizmalarla ilgili spekülasyonları sıralayalım: 1. Kokleadaki mekanik işlemler
  2. İşitme siniri liflerinin anormal faaliyeti: Bu görüşe göre bazı tinnituslar işitme siniri liflerindeki anormal faaliyetten kaynaklanır. Sinirlerin kılıflarındaki bozukluklar anormal faaliyetlerin ortaya çıkmasında asıl sorumlu sebeptir. Bu anormal faaliyetler tinnitus sesi olarak duyulur.
  3. Kokleada efferent (beyinden kulağa) kontrol


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Tinnitusun maskelenmesiyle ilgili bilinen bazı özellikler nelerdir?
  emeğine sağlık canım...
   
Tinnitusun maskelenmesiyle ilgili bilinen bazı özellikler nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tinnitusun sebepleri nelerdir?

  Tinnitusun sebepleri nelerdir?

  gebelikte coraspin kullanımı hamilelikte coraspin kullanımı gebelik tinnitus nedenleri gebelikte neden kullanılır Cevap 8: Subjektif tinnitusun çok değişik sebepleri olabilir ve bazılarının hiç önemi yoktur. Örneğin çoğu kez kulak kiri diye adlandırılan fakat aslında kulağın koruyucu salgısı olan serümenin kulak yolunu tıkaması geçici ve en basit Tinnitus sebebidir. Serümen salgısı dış kulak...
 2. Tinnitusun tedavisi nedir?

  Tinnitusun tedavisi nedir?

  tinnitus nedir tinnitus bitkisel tedavi belirtileri geçer mi geçermi Cevap 9:. Bir hastalığın tedavisi ya küratif veya semptomatik olur. Küratif tedavide hastalığa yol açan etkenler ve mekanizmalar düzeltilerek tedavi sağlanmaktadır. Semptomatik tedavide ise hastalığın yol açtığı sonuçlar ve yakınmalar giderilerek veya azaltılarak tedavi sağlanır. Tinnitusun küratif tedavisi, tinnitusa yol...
 3. Tinnitusun bizim toplumumuzdaki yaygınlığı ne kadardır

  Tinnitusun bizim toplumumuzdaki yaygınlığı ne kadardır

  Cevap 25: Bildiğimiz kadarıyla bu konuda ülkemizde yapılmış bir araştırma yoktur. Bizim yapmış olduğumuz bir çalışmada hastaneye herhangi bir nedenle gelen kişiler arasında Tinnitusun yaygınlığı araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı, kurulmaya çalışılan Tinnitus Kliniğinin iş yoğunluğunu kestirmek ve donanımını planlamaktı. Bu araştırmanın sonuçlarını tüm nüfusa genellemek mümkün değildir....
 4. Cilt Bakımıyla İlgili Bilinen Yalanlar

  Cilt Bakımıyla İlgili Bilinen Yalanlar

  cilt bakımı cilt sağlığı Sevgili melekler, cilt bakımı adı altında sağlıklı bir cilde uygulanan ve aslında pek te bir işe yaramayan bazı uygulamalar var. Kimbilir belki siz de bu yöntemleri zaman zaman uyguluyorsunuzdur. Sağlıklı bir cildin devamı için temizliğe dikkat etmeyi unutmayın dedikten sonra cilt bakımı ile ilgili bilinen yanlışlar neler, sizlerle paylaşıyoruz :tik: Yağ:...
 5. Yeni İphone'nun Bazı Özellikleri varmış neler onlar?

  Yeni İphone'nun Bazı Özellikleri varmış neler onlar?

  Yeni İphone'nun Bazı Özellikleri varmış duyduğum kadarıyla peki o özellikleri nelerdir bu konuda işte bişey duymadım bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum :)

Sayfayı Paylaş