1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Tırnak Batması Nedenleri Ve Tedavisi

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Tırnak Batması Nedenleri Ve Tedavisi Tırnak Batması Neden Olur


  Merhaba Sevgili melek'ler bu yazımızda yaygın olan tırnak hastalıklarının başında gelen tırnak batması hakkında bilgilere yer veriyoruz.

  [​IMG]

  Sert tırnağın yumuşak dokuyu sıkıştırıp tahriş etmesi sonucu oluşan iltihaplanma ve kronik yaraya tırnak batması denir. Genellikle ayaklarda ve birinci parmakta görülür.

  Yanlış tırnak kesimi, tırnak batmasının en çok görülen sebebidir. Tırnağı çok derin ve tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek batığa neden olur.

  Tırnak kenarlarının koparılması, tırnakların aşırı kıvrımlı olması , topuklu ve sivri burunlu ayakkabılarla yapılan uzun yürüyüşler, tırnağın kalınlaşması, tırnak mantarı nedeniyle oluşan tırnak şekil bozuklukları, parmağa ya da direkt olarak tırnağa zarar veren travmalar, kilo fazlalığı ve hamilelik gibi durumlar da tırnak batmasını kolaylaştırır.

  Devamlı tekrarlayan iltihaplı batıklar, tırnak kenarlarında damarlı bir yara dokusunun gelişmesine neden olurlar. Böyle bir durumda hastanın kendi kendini tedavi etmekten kaçınması gerekir. Tırnak batığı tedavi edilmediği takdirde iltihabın kemiğe ilerlemesine ve sistemik enfeksiyonlar sebebiyle de parmağın kaybedilmesine kadar gideblecek ciddi sorunlara yol açabilir.

  Tırnak Batması Tedavisi

  Ilık kompres, antibiyotik ilaçlar, tırnak çekme ya da batan kısmın kesilmesi gibi çözümler geçici bir rahatlama sağlamakla birlikte, tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel faktör düzeltilemediği sürece tırnak batması yeniden ortaya çıkar.

  Steril koşullarda ve lokal anestezi altında, batan tırnak kısmı ve onun kökünün alınmasıyla yapılan kısmi tırnak küçültülmesi işlemi, rahatsızlığın giderilmesini sağlar. Bir hafta kadar süren akıntıyla sorunlu bölge iyileşir.

  Fenolizasyon yöntemiyle batık tırnak kökünün bir parçası fenol adlı kimyasal bir maddeyle yok edilir.

  Özel eğitim almış ayak bakım uzmanları tarafından uygulanan ortodonti tel sistemiyle tırnak batıkları cerrahi müdahale gerektirmeden giderilmekte ve tırnağın tekrar batması engellenmektedir.

  Elektrokoterizasyon tırnak batması, siğil, nasır gibi sorunlarda kullanılan elektrikle yakma işlemidir.
   
Tırnak Batması Nedenleri Ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tırnak batması nedenleri

  Tırnak batması nedenleri

  tırnak batmasının nedenleri gebelikte tırnak batması batması nedenleri hamilelikte sebepleri Eğer tırnağınızı çok kısa keserseniz, özelliklede bunu başparmağınızın iki kenarında yaparsanız , sık bir hastalık olan tırnak batmasına neden olabilirsiniz.İnsanlar genellikle tırnak köşelerini parmak biçimine uygun olarak yuvarlak keserler. Bu tırnak yatağına yakın uçlar cilt içine doğru gömülerek...
 2. dolama ve tırnak batması

  dolama ve tırnak batması

  parmakta dolama çıkması parmakta dolama parmak dolaması parmak iltihaplanması nasıl geçer Tırnak rahatsızlıkları Üstte iplik mantarı ve altta mantar enfeksiyonu Tırnak rahatsızlıkları üç ana gruba ayrılır a-) Dolama, paronychia, paronihia, tırnak yatağı iltihaplanması b-) Tırnağın tırnak yatağını yırması c-) Tırnak mantarı, Onychomykose, a-) Dolama: Dolama önce herhangi bir yaralanma...
 3. Tırnak Batması

  Tırnak Batması

  . Batık tırnak uğraşılması zor bir sorun. İleri derece tırnak batması olanlar (yaralı, kırılmış ya da tırnak yatağından batarak çıkan tırnaklar) hekime başvurmalı. Ayak parmağınızda aşırı ağrı, enfeksiyon, şişme, kızarıklık ve bazen iltihap gelmesi gibi şikayetleriniz varsa artık ayağınızı denk alma zamanı gelmiş demektir. Tırnak batması genellikle başparmaklarda meydana gelir. Tırnak...
 4. tırnak batması

  tırnak batması

  parmagımdaki iltihap 1 aydır gecmiyo emzirdiğim için de antibiyotik kullanamıyorum ne yapmalıyım?
 5. Batık tırnağın bakımı ve tedavisi

  Batık tırnağın bakımı ve tedavisi

  Tırnak batması çocuk, genç, yaşlı herkesin yaşayabileceği bir tırnak problemidir. Yürümeyi, ayakkabı giymeyi yani kısaca günlük hayatı zorlaştıran bir sorundur. Tırnaklar tırnak kökünde bulunan matrix adı verilen bölgede oluşturulur. Bazen tırnağın uç kısımları kıvrılarak yan taraftan deriye batar bazen de tırnak yatağına komple batarak o bölgede enfeksiyon oluşturur. Ağrı ve şişme gelişen...

Sayfayı Paylaş