gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.199
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Tırnak düşmesi nedenleri nelerdir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Tırnaklar, parmakları korur ve onların işlevselliğini artırırlar. Tırnak, deriye bağlı olduğu köklerden ileri doğru uzar. O kökle bağlantısının kısmen veya tamamen kesildiği durumlarda düşebilir. Tırnak kökü geri döndürülemeyecek miktarda hasar görmediği sürece düşen tırnağın yerine yenisi çıkar.

  Tırnak Düşmesinin Nedenleri
  Darbe Almak
  Tırnak, ağır bir darbe aldığında düşer. Tırnak yarı saydamdır, pembe rengini altında bulunan tırnak yatağından alır. Bu bölgedeki morarmalar, tırnağın ne kadar darbe aldığına dair fikir verir. Ufak morarmalarda tırnak kendini yenileyerek düşmeden kurtulabilir ama şiddetli darbeler sonucu geniş çaplı morarmalarda tırnağın düşmesi kaçınılmaz olur. Bazı sık karşılaşılan ve tırnağın düşmesine yol açan durumlar:


  < Konu Resmi..>


  Ayak parmaklarına ağır cisim düşürmek
  Özellikle tırnak uzamış olmasına rağmen dar ayakkabılar giymek
  El parmaklarını çekmece ve kapı arasına sıkıştırmak
  Tırnak Mantarı Hastalığı
  Vücut mantarları tırnağa ve tırnak yatağına bulaşırlarsa tırnağı düşürebilirler. Ayak parmaklarındaki tırnaklarda bu durum daha sık görülür. Tırnak mantarı hastalığına yakalanan kişinin tırnakları sararır, kalınlaşır ve damarlı çatlak bir yapıya dönüşür. Bu durumda da tırnak uzun vadede tırnak yatağından ayrılır ve düşer.

  Bu iki maddenin haricinde aşağıdaki durumlarda da nadiren tırnak düşebilir:
  Sedef hastalığının tırnak ve tırnak yatağına bulaşması
  Aseton oje sökücüler ve bazı tür sabunlar gibi kimyasal maddelerin reaksiyon göstermesi
  Sıtma ilaçları kullanmak ve kemoterapi tedavisi görmek
  Ağır hastalıklar geçirmek
  Tırnak Düşmesinin Tedavi Yöntemleri
  Darbe Sonucu Olan Tırnak Düşmesi Tedavisi
  En sağlıklı süreçte tırnağın kendi kendine düşmesi beklenir. El tırnakları üç ay ile altı ay içerisinde, ayak tırnakları altı ay ile on sekiz ay içerisinde tamamen uzayacaktır. Tırnak, düşecek şekilde deforme olduysa, geriden uzayan yeni tırnak zamanla eski tırnağı düşürecektir.

  Bununla birlikte tırnak yatağından ayrılan parça kolayca çıkarılabilecek durumda ise tırnak makası ile kesilip alınabilir. Henüz kök ile bağlantısı tam kopmamış tırnaklar için bu işlemi yapmak hem acı verici olacak hem de tırnak yatağının iltihap kapma riskini artıracaktır. Günlük aktiviteleri yapmakta zorluk çektiren tırnak, düşmeden önce köşelerinden tıraşlanabilir.

  Bu anlatılanların haricinde:

  Tırnağınız düştükten sonra parmağınızı yirmi dakika soğuk suda tutun.
  Basitrasin adı verilen antibiyotik ilaç sürülmüş, yapışmayan bir sargı bezini düşen tırnağın çevresine sarın. Bu sargı bezi, yeni tırnak uzayana kadar parmağınızı koruyacaktır.
  Sargı bezi parmağınıza yapıştı ise, yenilerken suda bekleterek çıkarabilirsiniz.
  Mantar Tedavisi
  Mantar kaynaklı hastalıklarda kremler kullanılır. İhtiyacınız olan kremi kullanmak için doktora görünmeniz önemlidir; çünkü tırnak düşse bile yeniden uzayan tırnak da büyük ihtimalle aynı mantar enfeksiyonuna kapılmış olarak gelir.

  Tırnakta oluşan mantar acı vermeye başladıysa ve iyileştirilemiyorsa, matriksektomi adı verilen tıbbi müdahale ile tırnak bir daha uzamamak üzere kesilebilir.

   
Tırnak düşmesi nedenleri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cemre Düşmesi Nedir ?

  Cemre Düşmesi Nedir ?

  cemre düsmesi, merak ettiklerimiz, soru, cevap, cemreviye, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Cemre Düşmesi Nedir ? Cemrenin kelime anlamı 'kor halindeki ateş'tir. İlkbahar başlamadan önce birer hafta aralıklarla havaya, suya ve toprağa düştüğüne ve onları ısıttığına inanılır. Eskiler 365 günlük yılı'kasım' ve 'hızır' günleri olarak ikiye ayırmışlardı. Kasım 179, hızır ise...
 2. Rüyada Tırnak Düşmesi

  Rüyada Tırnak Düşmesi

  rüyada tırnak düşmesi rüyada tırnak düşmesi, anlamı, manası,tabiri, ne demek, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Tırnağın haddinden fazla uzunluğu, ayıp ve kusurdur. Rüyada, tırnağının düşmanınkinden daha uzun olduğunu gören kimse, düşmanına zafer bulur ve hasmına galip gelir. Tırnaklarının düştüğünü gören kimse, malından zarar eder ve maksadını icra etmekten aciz kalır.
 3. Adet Döneminde Tansiyon Düşmesi Nedenleri Neler Olabilir ?

  Adet Döneminde Tansiyon Düşmesi Nedenleri Neler Olabilir ?

  Regl Döneminde Tansiyon Neden Düşer Regl Döneminde Tansiyon Düşmesi Nedenleri Sevgili melekler, özellikle yaz aylarında sıklıkla görülen tansiyon düşüklüğü regl döneminde de görülebilir. Kadınların bazılarının şikayetçi olduğu ve doktordan yardım istedikleri regl döneminde tansiyon düşmesi nedenleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.. :) Tansiyonunuz 11’in altında ise düşük...
 4. Göbek düşmesi nedenleri ve tedavisi

  Göbek düşmesi nedenleri ve tedavisi

  Önemli sağlık problemlerinden biri olan göbek düşmesi yaygın olarak görülen bir sağlık sorunu olmakla birlikte geleneksel yöntemlerle de tedavi edilmektedir.Halk arasında bu ve benzeri göbek şikayetleri için genelde Göbek Düşmesi, Göbek Kayması veya Göbek Kaçması tabirleri kullanılır. Ne yazık ki çoğu hastane ve sağlık merkezinde bu hastalara yeterli tıbbi hizmet verilmez, ihmal edilir ve...
 5. Paronişya nedenleri ve tedavisi

  Paronişya nedenleri ve tedavisi

  Eller vücudun dış temasının en fazla olduğu, mikroorganizmaların ve kimyasalların en yoğun temas ettiği anatomik alanlarımızdır. Mikroorganizmalar içerisinde bakteriler en fazla olanlardır. Tırnaklar bakterilerin nerede ise limanı gibidir. Tırnak estetiğinde kullanılan takma tırnaklar bakterilerin çoğalması için daha uygun bir ortam sağlamaktadır. Bunlarda ve tırnakları uzun olanlarda el...

Sayfayı Paylaş