Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  TİROİD KANSERİ TİPLERİ

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  tiroid kanseri nedir,tiroid kanserinin nedenleri,tiroid kanserinin tedavisi,tiroid kanseri hakkında bilgiler  < Konu Resmi..>

  Tiroid kanseri, tiroid bezinin hücrelerinden köken alan bir kanserdir. Bu kanser, diğerlerine göre çok daha az görülür ve hastalığın seyri oldukça iyidir. Eğer doğru tanı ve tedavi uygulanırsa
  hastalık tamamen ortadan kaldırılabilir. Böylece kişi, uzun süre yaşayabilir. Toplumda görülme sıklığı %4,2’dir. Hayat boyunca kadınlarda tiroid kanseri riski yaklaşık %0,7, erkeklerde ise %025'tir. Bu yüzdelerden de anlaşılacağı gibi az rastlanan bir kanserdir. Tiroid kanseri, tek tip değildir. Sıklık sırasına göre papiller kanser, folliküler kanser, medüller kanser ve anaplastik kanser olmak üzere 4 gruba ayrılır.

  TİROİD KANSERİ TİPLERİ
  Papiller kanser:
  Genellikle iyi seyreden bir kanserdir. Bütün tiroid kanserlerinin %80'ine yakını papiller kanserdir. Belirti vermeyebilir ve uzun yıllar tiroid bezinde kalabilir. Hastanın bu durumda hiçbir şikâyeti olmayabilir. Her yaşta görülebilir ve gençlerde daha iyi seyreder. En sık 40'lı yaşlarda ortaya çıkar. Vücudun başka organlarına yayılabilir. Bu durumda hastalığın seyri daha kötüdür.

  Folliküler kanser:
  Papiller kanserden sonra en sık görülen tiroid kanseridir. Fakat görülme sıklığı papillere göre oldukça azdır. Bu kanser de yayılabilir. Sıklıkla tiroid bezinin zarına ve damara yayılır. Eğer zara yayılma gösteriyorsa seyri damara yayılana göre daha iyidir. Bu kanser tipi en sık akciğer ve kemiğe yayılır. Ayrıca komşu yapılara, örneğin nefes borusuna yayılma ihtimali vardır. En sık 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Folliküler kanser, daha hızlı seyreder, tekrar etme ihtimali fazladır.

  Medüller kanser:
  Tiroid bezi kalsitonin hormonu salgılar. Bu olayı tiroid bezindeki C hücreleri gerçekleştirir. Bu yüzden bu hormonun salgısı kanser vakalarında artmıştır. Bu kanserde tiroid bezinin çıkarılması gerekir. Eğer lenf bezlerine de yayılım yapmışsa, bu bezler de ameliyatla çıkarılır. Yukarıdaki iki kanserden daha az sıklıkta görülür. Hastaların yaklaşık 1/4'ünde ailesel geçiş vardır. Yani ailesinde medüller tiroid kanseri olanlarda risk artmıştır.

  Anaplastik kanser:
  En az görülen tiroid kanseri tipidir. Çok hızlı seyreder. Tiroiddeki kitle hızlı gelişir ve büyür. Solunumu güçleştirdiği durumlarda soluk borusunun çıkarılması gerekebilir. Radyoterapi ve kemoterapi uygulanır.

  TİROİD KANSERİNİN NEDENLERİ
  Nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre bazı radyoaktif maddelere maruz kalan kişilerde tiroid kanseri görülmüştür. Bu maddelerden en önemlisi uranyumdur. Örneğin Çernobil'deki nükleer santral kazasıyla beraber bu bölgede yaşayan kişilerde tiroid kanseri görülme sıklığı artmıştır. Bazı tiroid kanserlerinde ise genetik mutasyonların rol oynadığı düşünülmektedir.

  Sık karşılaşılan sorulardan birisi tanı sırasında ya da tedavide kullanılan bazı radyoaktif maddelerin kansere neden olup olmadığıdır. Bu amaçla kullanılan maddelerin miktarları oldukça azdır. Vücuttan atılma süreleri ise çok daha kısadır. Bu yüzden kansere neden olmazlar.

  TİROİD KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
  Tiroid kanserlerinin birçoğunda hiçbir şikâyet olmaz. Hastalık herhangi bir belirti vermez. Bazı vakalarda lenf bezleri büyümüş ya da boyunda kitle meydana gelmiştir. Hastaların az bir kısmında ise boğazda sıkıntı hissi, ağrı, nefes almada güçlük çekme, ses kısılması, yutma güçlüğü olabilir. Fakat dediğimiz gibi bunlar hastaların az bir kısmında görülür. Birçok tiroid kanseri belirti vermez. Hatta tanı anında hastaların bir kısmında başka organlara yayılma saptanır.

  TİROİD KANSERİ TANISI NASIL KONUR?
  Öncelikle kandaki hormonların miktarını belirlemek için testler yapılır. Hormon değerleri yüksek çıksa da çıkmasa da diğer tetkiklerin yapılması gerekir. Çünkü bazı tiroid kanserlerinde bu değerler yüksek bazılarında ise normaldir.

  Yapılan ultrasonografi ile tiroiddeki kitle görülür. Fakat bu kitlenin kanser olup olmadığı anlaşılamaz. Tanıyı kesin koymak için biyopsi almak gerekir. Ayrıca tiroid kanseri tanısında en önemli tetkiklerden birisi olan sintigrafi uygulanır. Kitle ya da nodülün görüntüsü hakkında bilgi verir. Bunun dışında ince iğne aspirasyon biyopsisi dediğimiz yöntem uygulanır. Tiroidde görülen bütün kitlelere bu yöntem uygulanır. Oldukça değerlidir. Bir hasta için en az 5 kere uygulanması tanının doğruluğu açısından önemlidir.

  Kanserin tipinin kötü olması, tümörün yayılım göstermesi, çapının büyük olması (>1cm), tedavinin geç başlaması hastalığın seyrinin kötü olmasına yol açar. Tümör tek bir odak halinde ise, yayılmamışsa, çapı küçükse hastalığın seyri daha iyidir.

  TİROİD KANSERİ TEDAVİSİ
  Ameliyat:
  Bütün tiroid kanserlerinde, tiroid bezi ameliyatla çıkarılır. Ameliyat sırasında hızlı mikroskobik inceleme yapılır. Trioid bezinin tamamı çıkarılır ve etrafındaki lenf bezleri de alınır. Tiroid bezinin tamamının çıkarılması, ameliyat sonrası uygulanan tedavinin etkili olması için şarttır. Yoksa uygulanacak tedavi bir işe yaramaz.

  Ameliyattan sonra papiller ve folliküler kanseri olan hastalar, zırhlı hastane odalarında yüksek dozda radyokaktif iyoda maruz bırakılır. Böylece vücudun başka yerlerinde kalmış olan kanser hücrelerinin öldürülmesi hedeflenir. Bu radyokatif iyotun dozu, kanserin yayılma derecesine göre değişir. Bazı vakalarda bu yöntemin tekrarlanması gerekebilir. Bunun için 6 aylık bir sürenin geçmesi beklenir.

  Modüller kanserde de ameliyat yapılıp, tiroid bezi ve lenf bezleri çıkarıldıktan 2-3 ay sonra kalsitonin miktarı ölçülür. Bu sürede ölçülen kalsitonin miktarı 10 pg/ml'den az ise tedavi başarılıdır ve tümör yok edilmiş demektir. Yine bu kanser tipinde de radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Anaplastik kanserde ise önce cerrahi ve radyoterapi, daha sonra kemoterapi uygulanır.

  Tedaviden sonra hastalara tiroksin hormonu verilir. Çünkü TSH düzeyi düşürülmelidir. Yüksek TSH kanserin tekrarlamasına neden olur.


   
TİROİD KANSERİ TİPLERİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüm KANSER tiplerine tek bir tedavi

  Tüm KANSER tiplerine tek bir tedavi

  ıspartada şifalı su ısparta şifalı su Kanser tedavisi uzmanı Dr. Karim Labib, "sağlıklı hücrelere zarar vermeden, tüm kanser türlerine iyi gelen" bir tedavi üzerinde çalıştıklarını açıkladı Avrupa'nın en büyük araştırma ve tedavi merkezlerinin başında gelen İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi'ne bağlı Paterson Enstitüsü yöneticisi Dr. Karim Labib, Boğaziçi Üniversitesi'nde...
 2. Tiroid Bezi -

  Tiroid Bezi -

  TİROİD BEZİ - Tiroid bezi soluk borusunun ön tarafında yer alır. Başlıca üretip saldığı hormonlar şunlardır ; Tiroksin : Tiroksin hormonu, tirozin amino asitinden üretilen bir hormondur. Bu hormon ne protein tabiatında nede lipid tabiatındadır, yanlızca tekbir tirozin aminoasitine 4 tane İyot molekülünün bağlanmasıyla meydana gelir. Tiroksin genel olarak canlının hücrelerinde enerji açığa...
 3. “Fast food” tipi yemek, kanser davetçisi

  “Fast food” tipi yemek, kanser davetçisi

  Sürekli uyarılara rağmen hala fast food yeme alışkanlığına devam eden ve tercih edenler hızla çoğalmaya devam ediyor arkadaşlar insan sağlığını son derece olumsuz etkileyen bu beslenme tercihi kansere davetiye çıkarıyor Uzmanların yaptığı açıklama ise şöyle: Prostat kanseri konusunda dünyaca tanınan Prof. Dr. Horst Zinckle, hastalığın çevre kirliliği ve fast food tipi batı yemekleriyle...
 4. Tiroid kanseri ölümcülmüdür?

  Tiroid kanseri ölümcülmüdür?

  Tiroit bezi; boyunda, soluk borusunun iki yanında yerleşmiş, sağ ve sol lob olarak adlandırılan iki ayrı bölüm ile bunları birleştiren ve isthmus adı verilen bir bölümden oluşan bir salgı bezidir. Vücuttaki çeşitli metabolik olaylarda rol alan T3, T4 adı verilen hormonları salgılar. Tiroid kanseri nedir? Klasik olarak Tiroid kanserinin, tüm kanserlerin %1’ini oluşturduğu bilinse de, son...
 5. Tiroid kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Tiroid kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Tiroid kanseri, hormon üreten boyun tabanındaki küçük bir bez olan tiroit bezini etkileyen nadir bir kanser türüdür.Kadınlar da erkeklerden iki kat ila üç kat daha fazla gelişme ihtimali bulunmaktadır.Tiroid kanseri genellikle tedavi edilebilir ve tedaviden sonra bazen nüksedebilir olmasına rağmen birçok durumda tamamen iyileşebilir.Bu makale tiroid kanseri,tiroid kanseri nedenleri,tiroid...

Sayfayı Paylaş