1. renesme

  renesme Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Nisan 2010
  Mesajlar:
  391
  Beğenilen Mesajlar:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  hatay iskenderun

  Titanik'ten geriye kalan şişedeki mesaj

  Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında renesme tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>
  Anaİstanbul
  °C < Konu Resmi..>  Titanik'ten geriye kalan şişedeki mesaj
  < Konu Resmi..>
  Dünyayı sarsan kazanın trajik insan hikayelerinden biri daha gün yüzüne çıkarıldı
  Haberi Kaydet Arkadaşına Gönder

  08 Mart 2012 13:42 - 0 Yorum - 9,895 Okunma < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>  GALERİ İÇİN TIKLAYIN Duygu Bayar Ekren'in haberi

  Dünyayı sarsan Titanik kazasının kurbanlarından İrlandalı Jeremiah Burke'ün 100 yıl önce Titanik'in güvertesinden bir şişenin içinde denize attığı veda notu İrlanda'da, geminin uğradığı son limanda sergileniyor.

  Cork'a bağlı liman kasabası Cobh'taki (eski adıyla Queenstown) Miras Merkezi'nde özel tekniklerle korumaya alınarak çerçevelenen mesaj, şişesi ve sahibinin fotoğrafıyla birlikte, tarihin en büyük deniz faciasından geriye kalan trajik insan hikayelerinden birini daha gözler önüne seriyor.

  İrlandalı Jeremiah Burke, 1912 Nisan'ında ABD'ye gitmek üzere İngiltere'den demir alan dev yolcu gemisine İrlanda'nın güneyindeki Cobh limanından binen 123 yolcudan biriydi.

  "Batmaz" denilen Titanik 14 Nisan 1912 gecesi bir buz dağına çarparak okyanusa gömülürken 19 yaşındaki Jeremiah'nın, içindeki kısa veda notuyla birlikte denize attığı küçük şişe zarar görmeden İrlanda kıyılarına ulaştı.

  Bulunduktan sonra gencin ailesine teslim edilen veda notu kısa ve özdü:

  "Titanik'ten, Hepiniz hoşçakalın. Cork Glanmire'dan Burke"

  Kutsal su şişesinin içinde

  Anlatılanlara göre, Cork'un Glanmire kasabasından Jeremiah Burke, 18 yaşındaki kuzeni Nora Hegarthy ile birlikte, iki kız kardeşinin bir süre önce göç ettiği ABD'ye yerleşmek üzere, Cobh limanına 11 Nisan 1912'de yanaşan ünlü Titanik gemisine bindi.

  Annesi vedalaşırken Jeremiah'ya, iyi şans getirmesi için, küçük bir şişe "kutsal su" verdi. İrlandalı gencin veda notunu ailesine ulaştıran da bu şişe oldu.

  Jeremiah ve kuzeni Nora kazada hayatını kaybetti, cesetlerine ulaşılamadı.

  Titanik'ten denize atılan şişe geminin batışından bir yıl kadar sonra, şaşırtıcı biçimde, Burke'ün ailesinin yaşadığı bölgenin yakınlarındaki Dunkettle sahiline vurdu.

  Jeremiah Burke'ün ailesi, bir asır evlerinde sakladığı notu, geminin batışının 100'üncü yılı çerçevesinde Cobh Miras Merkezi'nde yeni açılan Titanik Sergisi'ne bağışlamaya karar verdi.

  Zamanın sildiği tarih

  Jeremiah Burke'ün veda notuna düştüğü tarihin tam olarak okunamaz hale gelmesiyse, şişenin denize ne zaman atıldığına ilişkin farklı görüşleri beraberinde getirdi.

  Burke ailesi "anne emaneti" kutsal su şişesinin manevi değerini hesaba katarak, Jeremiah'nın şişeyi ancak "bir panik anında", yani gemi batmak üzereyken denize atmış olduğuna inanıyor.

  Cobh Miras Merkezi yetkilileriyse, ABD'ye yerleşmek üzere yola çıkan Jeremiah'nın, "anavatanını sonsuza dek terk ettiği" duygusuyla, şişeyi geminin limandan ayrılmasından kısa bir süre sonra atmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

  Öyle ya da böyle, ülkesine bir daha dönemeyen İrlandalı gencin son vedasını yakınlarına ulaştıran mesaj, 1500'den fazla kişinin hayatını kaybettiği Titanik kazasının acılı kayıtlarına Jeremiah Burke'ün hikayesini de ekliyor.


   
Titanik'ten geriye kalan şişedeki mesaj konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yemen’den geriye kalan...

  Yemen’den geriye kalan...

  yemen şehitleri listesi yemen şehitleri isim listesi savaşı sehitleri Yürek burkan bir Yemen türküsü ve birkaç mezar taşı… 300 bine yakın şehit verdiğimiz Yemen'den geriye kalanlar bunlar. Türkü belki yüzlerce yıl daha dilden dile dolaşacak ama şehitlerin geride bıraktığı son mezarlar da yok olmak üzere. ‘Yemen Çölü nasıl bir ölü uykusundasın ki bunca şehidin kanı seni yeşertemedi. Anaların,...
 2. Senden Sonra Geriye KaLan Ben..

  Senden Sonra Geriye KaLan Ben..

  Hani bir kağıda birşey yazarsın, sonra silersin, yanlış yazmışsındır çünkü..! Silginin tozunu elinle temizlersin gider, ama kağıda dikkatli baktığında yanlış olan yazının izini görürsün...İşte sende benim yüreğime yazılmış olan bir yanlışlıksın, silmeme rağmen izlerini taşıdığım..! Yalınayak yürüdüm hep sana ulaşmak için..Hissederek herşeyi..Yürürken kirlensede, batan şeyler canımı acıtsada...
 3. senden geriye kalan içimdeki bu unutulmuşluk

  senden geriye kalan içimdeki bu unutulmuşluk

  Senden geriye kalan Suskun bir dil.. Asık bir surat.. Saçı sakalına karışmış, Ve hep uzağa bakmaktan, Gözleri bozulmuş bir adam.. Duraklarda öylesine oturup, Hiçbir otobüse binmeyen. Elerini cebine koyup Binlerce insanın koşuşturduğu caddelerde Kimsesizliğine aldırmadan, Kahpeliğine inat, Dimdik yürüyen... Senden geriye kalan, Kaşları çatık... Öfkeden elleri yumruk yumruk.. Zehrini içine...
 4. Geride Kalan AŞK !!!!

  Geride Kalan AŞK !!!!

  Aşk, Bu zamanda anlamı bana en uzak olan kelime. Ne demek olduğunu bile sadece eski Türk filmlerinden biliyorum.Kim şimdi sevdiği insan ugruna ölecek kadar çok seviyor,kim sevdiği insan için herşeyi göze alıyor.Yok,yok,yok... Bir bakıyorsun bir hafta başkasıyla birlikte, onsuz yapamam,bu zamana kadar nasıl yaşamışım o olmadan diyor.Sonra tekrar baktığında kolunda başka biri.AŞKsizce böyle...

Sayfayı Paylaş