1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Tohum kılıflarındaki özel maddeler

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Tohumların genel tasarımlarındaki farklılıkların yanısıra[​IMG] kılıfları da tam ihtiyaç duyacakları özelliklere sahip olarak yaratılmıştır. Tohumun içindeki embriyo son derece değerlidir. Bu nedenle yeni bitki tam olarak gelişene kadar bu embriyonun özenle korunması gerekir. Bu koruma her bitki türüne göre değişiklik gösteren tohum kılıfları ile sağlanmıştır. Tohum kılıfını oluşturan maddenin dayanıklılığı oranında tohum dış ortamın olumsuz etkilerinden korunur. Bundan başka kılıfı oluşturan maddeler[​IMG] tohumların su üzerinde durabilmesinde ya da rüzgarlarla uçmasında da etkendirler.
  Tohumların dış kılıfları[​IMG] son derece çeşitli ve dikkat çekici özelliklere sahiptir. Bazı dış zarlar düşmanları uzaklaştırabilmek için acı bir madde ile kaplıdır. Bazıları ise "tanen" denilen bir madde bakımından zengindir ki bu madde tohumlardaki çürümeyi sınırlandırır. Birçok bitki türünün tohumlarında ise kılıflar bir tür jöle ile kaplıdır. Proteinlerle birleşmiş kompleks şekerlerden oluşan bu jölemsi madde[​IMG] su ile karşılaştığında kolayca şişer. Bu sayede tohum kolayca nemli maddelerin üzerine yapışır. Bu özellik[​IMG] ileride göreceğimiz gibi filizlenme sırasında önemli rol oynayacaktır.11
  [​IMG]
  Resimde görülen jölemsi cisimler Ocimum basilicum adlı bir çeşit fesleğen türüne aittir. Bu fesleğenin tohum kılıfları su ile bağlantı haline geçtiğinde birkaç dakika içerisinde hemen jölemsi bir madde üretir. Böylece resimdeki ilginç şekli alırlar. Bu fesleğen türünün tohumları Tayland'da ve doğunun başka bölgelerinde özellikle meyva sularına katılarak kullanılır. (Grains de Vie[​IMG] s.24)
  [​IMG][​IMG] Üstte görülen Ipomoea murucoide'lerin ağır tohumları bu incecik tüyler sayesinde havada uçabilmektedir. Ayrıca tohumların rüzgarla birlikte yerde yuvarlanmasını sağlayanlar da bu tüylerdir. (Grains de Vie[​IMG] s.25)

  Tohumların koruyucu dış katmanları (tohum kılıfları) genellikle çok serttir. Bu özellik tohumu karşılaşacağı dış etkenlere karşı korur. Örneğin; bazı tohumların gelişimlerinin son aşamasında dış yüzeylerinde dayanıklı mumlu bir yapı birikir[​IMG]12
  Tohumlardaki tasarıma günlük hayatımızda sık karşılaştığımız bir bitkiden[​IMG]
  bu sayede tohumlar su ve gaz tesirine karşı dirençli olurlar. Tohum kılıfları bitkinin türüne göre değişik malzemelerle kaplanabilir; fasulye tanesinde olduğu gibi ince bir zarla ya da kiraz çekirdeğinde olduğu gibi odunsu ve sert bir kabukla örtülü olabilir. Suya dayanıklı olması gereken tohumların kabukları diğerlerine göre daha sert ve kalındır. fasulye tanesinden örnek verelim:
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Fasulye tanesi[​IMG] türüne göre bir veya iki kılıf ile çevrilmiştir. Bu kılıflar tıpkı bir palto gibi tohumu dış ortamın soğuk hava[​IMG] kuraklık[​IMG] mekanik etkiler gibi zorlu şartlarından korur. Burası[​IMG] aynı zamanda dış ortam ile olan bütün alışverişin de yapıldığı bölgedir. Kısacası[​IMG] tohumun büyümesi konusunda bu kılıf önemli bir rol oynamaktadır.
  Fasulye tanesinin bulunduğu yerden koparıldığı noktada oval bir iz görülür. Bu[​IMG][​IMG] bu delikten içeriye girerek ve tohumun filizlenmesini sağlar.13
  Tohum kabuklarının kalınlığı da -daha önce belirttiğimiz gibi- bitkinin türüne göre özel olarak ayarlanmıştır. Her bitkinin tohum kabuğu bulunduğu ortamda gelişmesine olanak verecek yeterliliktedir; ne çok kalındır ne de çok ince. Çünkü kabuğu çok kalın olan bir tohum bütün zorlu koşullarda yaşayabilir; ancak bir dezavantaj olarak aşırı kalın bir kabuk embriyonun dışarı çıkmasında bazı problemlere neden olabilir. Zayıf kabuğu olan bir tohum ise pek çok dış etken nedeniyle daha çabuk bozulabilir. İşte bu yüzden tüm tohumlar bulundukları ortama en uygun kabuk kalınlıklarına sahiplerdir.
  tanenin yani tohumun anne bitkiye olan bağlantı noktasıdır. Dikkatli bir şekilde incelendiğinde burada "micropyle" denen küçük bir delik olduğu görülecektir. Bu deliği işlevleri nedeniyle bebeklerdeki göbek bağına benzetmek mümkündür. Bu özel geçiş yerinden yumurtacığın içerisindeki dişi üreme hücresini döllemeye yarayan tüp girer. Ayrıca zamanı geldiğinde su
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Tohumlardaki embriyonun korunmasında ve yayılmasındaki tek etken tohum kılıfları değildir. Bazı bitki türlerinde bu işlemler aynı zamanda meyve ile de yapılmaktadır. Örneğin resimlerde değişik evreleri görülen Nicandra physaloide çiçeğinde yumurtacık bir süre sonra içerisi tohumla dolu şişkin bir meyve haline gelir. Bu meyvenin üst kabuğunun bir bölümü soyulacak olursa tohumların ilk boyutlarının yani yumurtacık olan hallerinin 500 katına ulaştıkları görülecektir. Tohumlar[​IMG] anne bitkiye göbek bağı olarak nitelendirilebilecek bir bağ ile bağlanmışlardır. (Grains de Vie[​IMG] s.26)

  Ayrıca bitki tohumlarının tasarımlarını incelediğimizde şöyle bir detayla daha karşılaşırız. Tohumların kabukları[​IMG] hayvanlarla taşınan tohumlarda dağıtımlarını yapacak olan hayvanların ilgi duyacağı kadar kolay delinebilme özelliğine sahiptirler. Ancak aynı zamanda bu kabuklar[​IMG] kapladıkları tohumları bütün tohum yiyiciler için cazip hale getirmeyecek bir yapıdadırlar.14
  [​IMG][​IMG]Kiraz tohumu ve bu tohumun içindeki bilgiler doğrultusunda büyümüş[​IMG] çiçek açmış[​IMG] zamanı geldiğinde de meyve verecek bir kiraz ağacı görülmektedir. Yandaki resim ise bir tür yabani incir ağacına aittir. Metrelerce yükseklikteki bu dev ağaçlar da[​IMG][​IMG] kusursuz rengi ve lezzeti tam olan kiraz gibi ağaçlar da küçük tohumlardan çıkmaktadır. (Aşağıdaki resimde görülen insan elindeki küçük tohum yandaki incir ağacının tohumudur) Bu ağaçlarla ilgili bütün bilgiler eksiksiz bir şekilde tohumlarında kodlanmıştır. Üstelik milyonlarca yıldır aynı tohumlara aynı bitkiler kodludur ve bu sayede aynı tohumlardan aynı bitkiler çıkmaktadır. Allah tohumlara yerleştirdiği bilgi ile herşeye güç yetiren olduğunu bize göstermektedir. meyvelerinin şekeri​

  Buraya kadar anlatılanlardan da açıkça görüldüğü gibi basit bir dış görünüme sahip olan tohumların aslında detaylı bir tasarımı vardır. İçlerindeki maddelerin oranlarından içeriklerine ve koruyucu üst kaplamalarına kadar tüm tohumların özellikleri bulundukları iklim koşullarına[​IMG] çevre şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Peki bu çeşitlilik ve detaylar nasıl ortaya çıkmıştır?
  Bu sorunun cevabı ile ilgili olarak evrim teorisini savunan kitaplara baktığımızda ilginç bir durumla karşılaşırız. Evrimciler "Neden?"[​IMG] "Nasıl?" gibi sorulara cevap vermektense üstü kapalı ifadeler[​IMG] göz boyama yöntemleri kullanmayı tercih ederler. Bu konuyla ilgili olarak tohumların üst kaplamaları hakkında Evolution isimli evrimci bir kitapta yazılanları ele alalım.
  [​IMG][​IMG]Gördüğünüz kuru tohumlardan aşağıdaki resimlerde görülen rengarenk[​IMG] mis gibi kokan çiçekler yetişmektedir. Bu[​IMG] üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir yaratılış gerçeğidir.
  Tohumun üst kaplaması çeşitli hayvanların azı dişlerine[​IMG] bağırsak asitlerine ve enzimlere[​IMG] oksijensiz atmosfere direnecek kadar dayanıklıdır. Ayrıca bu tohum kaplaması gerektiğinde uygun filizlenme koşulları oluşana kadar embriyoyu havadan[​IMG] yanlış filizlenmesine neden olacak sebeplerden ve tohum yiyen hayvanlardan korumak için evrimsel olarak dizayn edilmiştir.15
  Dikkat edilirse yukarıda tohumların kusursuz tasarımındaki dikkat çekici özelliklerden bazıları arka arkaya sıralanmakta[​IMG] son satırlarda ise "evrimsel dizayn" ifadesi kullanılarak tohumların evrim ile oluştuğu havası yaratılmaya çalışılmaktadır. Ancak takdir edileceği gibi yukarıdaki paragraf tohumların nasıl ortaya çıktıkları sorusunu açıklamaktan son derece uzaktır. Çünkü burada sadece tohumlardaki tasarımın kusursuzluğundan bahsedilmektedir. Sona eklenen "evrimsel olarak dizayn edilmiştir" cümlesi ise gerçekte hiçbir anlam ifade etmemektedir.
  Ayrıca bu ifade kendi içinde de tutarsızdır. Zira[​IMG] "evrim" ve "dizayn" kavramları birbirine taban tabana zıt kavramlardır ve evrimin bir dizayn ortaya çıkarması[​IMG][​IMG] tesadüf[​IMG] rastlantı gibi kavramların bunda hiçbir etkisi olamayacağını ortaya koyar. Canlılardaki ve şu anki konumuz olan tohumlardaki dizayn da onların evrimin değil bilinçli bir aklın ürünü olduklarının en açık kanıtıdır.
  Bu durumu şöyle bir örnekle daha açık hale getirelim. Bir gün bir resim galerisine gittiğinizi ve burada bir salon dolusu tohum resmi ile karşılaştığınızı farz edelim. Her resimde farklı bir bitkinin tohumu ile ilgili detaylar çizilmiş olsun. Galerinin sahibine bu kadar çeşitli resmi kimin çizdiğini sorduğunuzu düşünelim. Eğer bu kişi size "bu resimlerin bir ressamı yoktur[​IMG] bunlar tesadüflerin yardımıyla evrimsel olarak dizayn edilmiştir" dese ne düşünürsünüz? Elbette böyle bir cevabın son derece mantıksız ve akıl dışı olduğunu hemen anlar ve ressamın varlığı konusunda ısrar edersiniz.
  Cansız tohum resimlerinin "evrimsel dizaynına" inanamayacağınıza göre[​IMG][​IMG] içinde bir bitkiye ait tüm bilgileri bulunduran[​IMG] uygun şart ve ortamlarda filizlenerek dev ağaçları[​IMG] yüz binlerce çeşit meyveyi[​IMG] çiçeği meydana getiren tohumları[​IMG] bilinçsiz ve şuursuz tesadüflerin var ettiğine de inanamazsınız. Görüldüğü gibi burada asıl olarak bu dizaynı kimin yaptığı[​IMG] nasıl yaptığı[​IMG] bitkinin bu dizayna uygun bir yapıya nasıl getirildiği ve bunun nasıl yerleştirildiği gibi soruların cevabının verilmesi gerekmektedir.
  [​IMG][​IMG]
  bir şey tasarlaması düşünülemez. Çünkü evrim tesadüflere dayalı bir süreci savunur; "dizayn" yani "tasarım" kavramı ise bilinçli bir aklın varlığını gösterir. Dolayısıyla bir yerde bir dizayn varsa bu durum evrim tamamen canlı yapılarda
  1-4) Manolya bitkisi geceleri yapraklarını az kapatır.
  Bu sayede böceklerin kendisini daha çok ziyaret
  etmesini sağlamış olur.
  5) Çiçek solmaya başlar. Taç yapraklar
  artık bir çiçeğin yere düşecek çöpleri haline gelir.
  6) Taç yapraklar solar.
  7) Çiçeğin polenlenmiş yumurtası meyveye
  dönüşmeye başlar.
  8) Meyve olgunlaştığında çok güzel kırmızı bir
  renk alır. 9) En sonunda olgunlaşmış meyveler patlayarak düşmeye hazır tohumlar haline dönüşürler.
  Bu tohumlar daha sonra yanda görülen ihtişamlı manolya ağaçlarını oluşturacaklardır.

  Sonuç olarak[​IMG] tohumların yapısında evrimcilerin tesadüf iddiaları ile asla açıklanamayacak[​IMG] çok açık bir tasarım ve plan vardır. Elbette ki bu plan şuursuz tesadüflerin sonucunda ya da başka herhangi bir nedenle ortaya çıkmamıştır. Her resmin bir ressamı olduğu gibi her tasarımı her planı yapan da biri vardır. Tohumlardaki kusursuz tasarım ise sonsuz akıl ve üstün güç sahibi olan Allah'a aittir. Bitkilerin yaşamının her kademesinde görülen bu akıl[​IMG] onların üstün güç sahibi olan Allah tarafından yaratılmış olduklarının açık bir delilidir.
  Sizin için gökten su indiren O'dur; içecek ondan[​IMG] ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin[​IMG] zeytin[​IMG] hurmalıklar[​IMG][​IMG] düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi[​IMG] 10-11)

   
Tohum kılıflarındaki özel maddeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ok kılıfı

  Ok kılıfı

  Rüyada ok kilifi, saliha bir hanima yahut sir ve mal sahibi emin bir kimseye delalet eder. Kindan bir ok çiktigini gören kimsenin erkek bir oglu olur. Ok kini bulan veya satin alan bir kimse, bir kadinla evlenir veya bir hanim alir. Bazilari da, ok kilifi, düsmana heybetli görünmektir, demislerdir. Ok kilifi, bir eyalet ve kaledir. Bundan dolayi kendisine bir ok kilifi verildigini gören kimse,...
 2. Tohum

  Tohum

  Çocuğa, kendisinden faydalanılan kitaba, rızka ve şifaya; Verimsiz yerlere yahut bitmesi mümkün olmayar yerlere tohum ekmek israfa, Tohum ekmek genişliğe, rızka, ilme, güzel sanata, insanlarla iyi geçinmeye delalet eder.Tohum, bolluğun, bereketin ve zenginliğin işaretidir. Maddi durumunuz yakında düzelecek. Rüyada tohum bolluk ve berekettir.Rüyada bir tarlaya tohum ektigini gören bekar ise...
 3. hayıt tohumu

  hayıt tohumu

  bununla ilgilidaha önce bir başlık açıldımı bilmiyorum kızlar varsada özür diliyorum.hayıt tohumu ile daha önce göğüs büyütenler olmuş galiba ben bir haftadır içiyorum sanki dolgunlaşmaya başladı.fikri olan ve ya kullanan arkadaşlar cevap yazabilirmi
 4. Acıçehre tohumu??

  Acıçehre tohumu??

  Arkadaşlar bn bağırsak ve yediklerimi sindirme sorunu yaşıyorum internette bunun için acıçehre tohumu okudum bağırsak çalıştırıyormuş.nasıl kullanılıyo işe yarıyor mu deneyen var mı?yoksa işe yaramayıp gaz ve ödem mi yapıyor?bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Sayfayı Paylaş