1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  TOKİ'den göçmen ailelere müjde!

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Devletten konut almak için ortalama 17 yıldır bekleyen 17 bin göçmen ailenin sorunu çözülüyor. Toplu Konut İdaresi, sorunun çözümü için çıkarılan kanun çerçevesinde, isteyene parasını TÜFE ile nemalandırılmış şekilde iade edecek, isteyene yaptığı konutlardan satacak. Göçmen vatandaşlara yapılacak ödemenin 40 milyon lirayı bulması beklenirken, bu para ile TOKİ'den konut almak isteyen hak sahibi göçmenlerin, 31 Mart'a kadar ön talepte bulunması gerekiyor.

  Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesapları gibi kangren haline gelen ''göçmenlere yönelik konut edindirme uygulaması''da çözüm aşamasına geldi. TOKİ'nin girişimleri sonucunda İskan Kanunu'nda yapılan değişikliğe istinaden, konut almak için 1989-1995 döneminde devlete parasını veren ve bugüne kadar konut sahibi yapılamayan 17 bin göçmen aile, bir yıl içinde ya nemalanmış şekilde parasını alacak ya da TOKİ'den konut sahibi olacak.

  PARA, VADESİZ MEVDUATTA TUTULMUŞ

  Edinilen bilgiye göre, devlete para verdiği halde konut sahibi olamayan göçmen vatandaşların paralarının iadesi için 2006 yılında İskan Kanunu'nda değişiklik yapılarak, paraların yatırıldığı dönemden ödendiği tarihe kadar ''yasal faiz'' uygulanarak değerlendirilmesi ve tutarın 1 yıl içinde vatandaşa ödenmesi öngörüldü. Ayrıca, uygulama konusunda da TOKİ yetkilendirildi.

  Yapılan belirlemeye göre, 17 bin göçmen vatandaşa ödeme yapılması için yaklaşık 40 milyon lira gerektiği hesaplanırken, göçmen konutları hesabında ancak 13 milyon TL bulunuyor. Vatandaşlara ödenecek paranın 27 milyon lirası Hazine tarafından karşılanacak.

  577 KİŞİLİK İLK LİSTE YAYIMLANDI

  TOKİ, söz konusu kanun uyarınca göçmen vatandaşlara ödeme yapılmasına ilişkin çalışmaları tamamlayarak, ödeme taleplerine ilişkin dilekçeleri almaya başladı. Bu durumdaki vatandaşlar, gerekli belgeler ve bir dilekçe ile TOKİ'ye başvuracak. TOKİ, yapacağı incelemeden sonra para iadesi alabilecek vatandaşları ve alacakları tutarı internet sitesinde ilan edecek.

  Para iade talebine ilişkin 577 kişiyi kapsayan birinci ödeme listesi yayımlandı. Listede ismi olan soydaşların nüfus cüzdanları ve adreslerini gösteren adına kayıtlı fatura yada ikametgah ilmuhaberi ile birlikte adreslerine en yakın Vakıflar Bankası şubesine başvurmaları halinde ödeme yapılacak.

  Bu durumdaki vatandaşlar, isterlerse ve şartları taşıyorlarsa, alacakları parayı, TOKİ'nin alt gelir ve yoksul grubuna yönelik konutları satın almak için peşinat olarak mahsup ettirebilecek. Konut almak isteyen vatandaşların da 31 Mart'a kadar başvurması gerekiyor. Bu vatandaşlar, konut alımında kuraya tabi olmayacak. TOKİ'nin göstereceği konutu beğenmeyen vatandaşa, isterse yine parası iade edilecek.

  TOKİ'nin hesaplamalarına göre, 1991 yılı Haziran ayında 2,5 milyon lira yatıran bir göçmen, TÜFE ile değerlendirildiğinde, 2008 yılı Aralık ayı itibariyle 2 bin 132,22 lira para alabilecek. Yine 1992 yılı temmuz ayında 5 milyon lira yatıran bir göçmen de geçen yıl sonu itibariyle 2 bin 545,9 lira alabilecekti. 1991 yılı Haziran ayında 14 milyon lira yatıran bir göçmenin alacağı para ise 11 bin 975 lira olarak hesaplandı. Bu rakamlar, paranın yatırıldığı tarih ve ödeneceği tarihe göre TÜFE'ye istinaden değişecek.

  İade ödemeleri Vakıfbank aracılığı ile yapılacak. Para iadesi alacak göçmenlerin, 5 Aralık 2009'a kadar TOKİ'ye başvurması gerekiyor.

  Böylece, KEY hesapları gibi sorun olan göçmen konutları hesabı da tasfiye sürecine girmiş olacak.

   
TOKİ'den göçmen ailelere müjde! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. TOKİ'den Ardahan'a konut ihalesi

  TOKİ'den Ardahan'a konut ihalesi

  ardahan toki ihalesi ardahan toki 2009 evleri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ardahan Merkez Sugöze konut ve sosyal donatı ile altyapı inşaatı işleri için ihale açtı. Sugöz'e tünel kalıp sistemiyle betonarme karkas 500 adet konut, konvansiyonel kalıp sistemiyle betonarme karkas 1 adet 24 derslikli ilköğretim okulu, bekçi kulübesi, 1 adet cami, 1 adet ticaret merkezi ile adaiçi...
 2. TOKİ'den konut ihaleleri

  TOKİ'den konut ihaleleri

  kütahya toki teslim tarihi kütahya toki evleri teslim tarihi TOKi, Antalya, Erzurum, Erzincan ve Kütahya'da konut ve sosyal donatı ile altyapı işlerini ihaleye çıkardı.. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Antalya-Sütçüler, Erzurum-Palandöken Yıldızkent, Erzincan-Çayırlı ile Kütahya-İnköy konut ve sosyal donatı ile altyapı işlerini ihaleye çıkardı. Antalya Merkez Sütçüler...
 3. Müjde

  Müjde

  İyi ve olumlu haberdir. Olduğu gibi çıkar
 4. göçmen kuşlar

  göçmen kuşlar

  Ehh, mevsim sonbahar oldu. Üzerimizden uçup sıcak ülkelere kanat çırpan göçmen kuşlar ya gittiler ya da gitmek üzereler. Bunlar her sene gidip geliyorlar da acaba aralarında ne konuşuyorlar dersiniz: - Bakın arkadaşlar şu anda Ünlüler Çiftliği'nin üzerinden uçuyoruz. Heeeyy nereye laaan? Geri dönüüüün. Geç kalıyoruuuz... Ulan göçün de içine ettiniz ya tebrik ederim valla. Harun Kolçak...

Sayfayı Paylaş