1. elmalı kurabiye

  elmalı kurabiye Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.756
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0

  Tolstoy-diriliş

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında elmalı kurabiye tarafından paylaşıldı.

  diriliş kitabının geniş özeti tolstoy diriliş özeti tolstoy geniş özet uzun özet
  Benim yine çok begenerek okudugum kitaplardan biri gercekten süper...  KİTABIN ADI DİRİLİŞ
  KİTABIN YAZARI LEVİ TOLSTOY
  YAYIN EVİ ADA YAYINLARI
  BASIM YILI KASIM 1996
  SAYFA SAYISI 446  KİTABIN ÖZETİ :
  Dimitri Nehludov çok gösterişli ve zevk içinde bir hayat sürdürmekte iken bir mahkemede eskiden birlikte olduğu ama daha sonra terk edip bıraktığı bir kadın olan Katyuşa ile karşılaşır.
  Katyuşa kimsesiz bir kadındır. Pek çok iş aramış ancak bulduğu işlerde erkeklerin sarkıntılıklarından dolayı fazla çalışamamıştır. En sonunda bir hastanede çalışırken bir odacı Katyuşa’ya sarkıntılık yapar. Katyuşa odacıyı kendisine yaklaştırmaz. Bu sırada gürültüden dolayı hastanedeki diğer personel odaya gelirler. Katyuşa da bir iftiraya kurban giderek mahkemeye verilir.
  Bir vicdan muhasebesine dalar ve bunun sonucunda ne pahasına olursa olsun Katyuşa’yı kurtarmak için yemin eder.
  Katyuşa’ya en çok bir kaç ay ceza verileceği düşünülürken mahkemede yapılan hatalar nedeniyle Katyuşa’ya çok ağer bir cez verilmesi karara bağlanır.
  Prens Katyuşa’ya karşı sorumluluk duygusunun da etkisiyle evllilik teklif eder. Katyuşa ise aslında aşık olduğu Nehludov’un başına dert açmak istemediği için bu teklifi ısrarla reddeder.
  Katyuşa’ya kürek mahkumiyeti verilir.Nehludov’un bütün çabasına rağmen Katyuşa Sibirya’ya sürülmekten kurtulamaz.
  Nehludov da elindeki mal varlığının önemli bir bölümünü harcayarak Katyuşa ile Sibirya’ya gitmeye karar verir.
  Sibirya yolculuğu mahkumlar için dayanılmaz geçmektedir. Mahkumların başındaki gardiyanlar da mahkumlara çok kötü davranmaktadır.
  Nehludov bu kötü muameleleri önlemek için elinden geleni yapsa da bunu başaramamaktadır.
  Dimitri Sibirya yolculuğu sırasında haksızlığa uğrayarak hapse düşen veya sürgüne gönderilen pek çok mahkumun olduğunu da fark eder. Bu mahkumlar da Prens’in kendilerine yardımcı olmalarını istemektedir.
  Sibirya’daki kürek mahkumiyeti sırasında Katyuşa’nın affedildiği haberi gelir. Katyuşa da başka bir mahkumla evlenerek Dimitri’yi bırakır.
  Dimitri bütün bu olan bitenden oldukşa etkilenir. Dünyada adaletin gerçekte olamayacağını düşünmeye başlar. Aradığı mutlak adaleti İncil’debularak yeni düşünceler benimser.


   
Tolstoy-diriliş konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tolstoy Kimdir?

  Tolstoy Kimdir?

  Tolstoy, tolstoy hayatı, tolstoy eserleri, tolstoy kimdir, tolstyonu hayatı Kont Lev Nikolayeviç Tolstoy, 28 Ağustos 1828'da Rusya'nın Tula bölgesinde, ailesine ait geniş topraklarda dünyaya geldi. Tolstoy ailesi, tarihe yön veren bir çok önemli kişinin çıktığı, oldukça ilgi gören aristokrat bir aileydi. Atalarından biri Çar Petro'nun başarılı bakanlarından biriydi. Yeğeni Kont Aleksi...
 2. Diriliş Ertuğrul Dizi Konusu

  Diriliş Ertuğrul Dizi Konusu

  diriliş ertuğrul 1.bölüm özeti,diriliş ertuğrul dizi konusuidiriliş ertuğrul dizi oyuncuları,diriliş ertuğrul dizisi hangi kanalda,diriliş ertuğrul dizisi hakkında bilgiler Birinci bölümüyle TRT1’de izleyicileriyle buluşan Diriliş Ertuğrul dizisi, izleyicilerinden tam not aldı. Diriliş “Ertuğrul” rating listesini alt üst ederken sosyal medyada da #Diriliş hashtagiyle hem dünya hem Türkiye...
 3. Diriliş Ertuğrul Oyuncuları

  Diriliş Ertuğrul Oyuncuları

  diriliş ertuğrul oyuncu kadrosu,diriliş ertuğrul dizisinde kim kimdir,diriliş ertuğrul dizi oyuncuları Engin Altan Düzyatan- Ertuğrul Gazi Kaan Taşaner- Gündoğdu Hülya Darcan -Hayme Ana Serdar Gökhan -Süleyman Şah Hakan Vanlı -Kurdoğlu Didem Balçın -Selcan Hatun Esra Bilgiç -Halime Hatun Hande Subaşı -Aykız Burcu Kıratlı -Gökçe Levent Öktem -Üstad-ı Azam Serdar Deniz -Titus Turgut Tunçalp...
 4. Diriliş Ertuğrul Solak mı ?

  Diriliş Ertuğrul Solak mı ?

  ertuğrul gazi solakmıydı,ertuğrul gazi sol elinimi kullanıyordu,diriliş ertuğrul solakmı Ertuğrul Gazi’yi oynayan engin altan Düzyatan’ın kılıç kullanırken ve yemek yerken sol elini kullanması izleyicilerin dikkatini çekince, önceki gün yayınlanan dizinin ardından en çok konuşulan konu bu oldu. Konuyla ilgili tarih danışmanlarından Prof. Feridun Emecen ‘Solak olup olmadığını kesin olarak...

Sayfayı Paylaş