1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Topkapı Sarayında Delinen Yasak!..

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  topkapı sarayı, delinen yasak, yasak nasıl delindi, sarayda ki yasak, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]
  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Topkapı Sarayı en büyük kültürel miraslarımızdan biridir.Orada saklanan kutsal emanetler,padişah eşyaları ve dönemin araç-gereç ve silahlarından oluşan bu miras büyük bir titizlikle muhafaza edilmektedir.Gösterilen bu önem ve ihtimam ,haliyle bazı yasakların konulmasına sebep olmuştur.Bu yasakların en önemlisi ise sarayda ki hiçbir eserin kesinlikle dışarı çıkarılmamasıydı.Ancak bu yasak,bir padişah döneminde bir kereliğine bozulmuştur:II.Abdülhamit..Yasağı delense kızı Ayşe Sultan..

  2. Abdülhamit’in kızı Ayşe taç yaptırmak için model olması gerekçesiyle Topkapı Sarayı içindeki eserlerin kendine verilmesini istedi. Bu durum karşısında ilk önce tepki gösteren Topkapı Sarayı kahyası daha sonra bir senet karşılığı taçları 2. Abdülhamit’in kızı Ayşe’ye teslim etti. Bu olaylar sonrasında Ayşe kullandığı taçları daha sonra teslim süresi geldiğinde Topkapı Sarayı kahyasına teslim ederek senetleride almış oldu.

  Olaylardan sonraca haberi olan 2. Abdülhamit ise olayı duyduğunda yasağın delinmesine karşın oldukça sinirlendi fakat Topkapı Sarayı kahyasının senet imzalatmasını oldukça beğenen 2. Abdülhamit kahyayı 100 altınla ödüllendirdi. Bu yasak senetle delindikten sonra uzun yıllar boyunca yine korundu fakat daha sonraları ise yasak ilk delindiğinde uygulanan yöntem ile sürekli etkisiz hale getirişmiş oldu. Saray içindeki değerli eserler senetler karşılığında Hanedan üyelerine verildi. Bu verilen eselerin geri getirilip getirilmediği hakkında ise tarih kitaplarında açıklayıcı bilgi bulunmamaktadır.

   
  sultansu bunu beğendi.
Topkapı Sarayında Delinen Yasak!.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Topkapı Sarayının Diğer Adları...

  Topkapı Sarayının Diğer Adları...

  topkapı sarayı, diğer adları, nelerdir, hangileridir, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Osmanlı İmparatorluğunun ihtişamlı sarayını gezmeyen yoktur. İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı Padişahları'nın yaşadığı saraydır Topkapı Sarayı. Bir...
 2. Topkapı Sarayındaki Kutsal emanetler bölümünde hangisi yer almaz

  Topkapı Sarayındaki Kutsal emanetler bölümünde hangisi yer almaz

  Topkapı Sarayındaki Kutsal emanetler bölümünde hangisi yer almaz Merhaba arkadaşlar Topkapı Sarayındaki Kutsal emanetler bölümünde hangisi yer almaz bu konuda bilgisi olan var mı?
 3. topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir

  topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir

  topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir Merhaba arkadaşlarım topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan bilgi rica ediyorum .
 4. Topkapı sarayının sınırlarında hangisi bulunmaz

  Topkapı sarayının sınırlarında hangisi bulunmaz

  Topkapı sarayının sınırlarında hangisi bulunmaz ? Selam millet bir sorum olacak size Topkapı sarayının sınırlarında hangisi bulunmaz Havra Zindan Kilise Cami Evet sizce hangisi bulunmaz ?
 5. Topkapı Sarayında Sergilenen Kutsal Emanetler

  Topkapı Sarayında Sergilenen Kutsal Emanetler

  Topkapı Sarayında Sergilenen Kutsal Emanetler Topkapı Sarayındaki Kutsal emanetler bölümünde hangisi yer almaz Merhaba Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, bu sayfamızda, Topkapı Sarayında Sergilenen Kutsal Emanetler hakkında bilinmeyen ve merak edilen tüm bilgielri paylaşıma sunuyor ve konuyla ilgili arkadaşlarımızı bu sayfamıza bekliyoruz. Topkapı Sarayında...

Sayfayı Paylaş