1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Topuk ağrısı neden olur ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  topuk ağrısı niye olur,topuk neden ağırır,ayak topuğu neden ağrır,ayak topuğunun ağrıma nedenleri,ayak topuğunun tedavisi < Konu Resmi..>


  Topuk kemiği onlarca kemik, eklem ve yüzün üzerinde tendon, kas ve bağ bulunan ayağımızdaki en büyük kemiktir. Topuk kemiği yürüdüğümüz sırada yerle ilk temas eden kemiktir ve hem bu temastan kaynaklanan şok emme görevini hem de hareket sırasında üzerine binen tüm ağırlığı yüklenir. Topuk ağrısı topuğun ön, arka ya da alt kısmında ortaya çıkabilir ve zaman içerisinde giderek kötüleşen bir ağrı türüdür. Topuk ağrısında ağrı genellikle tek ayaktadır ve ayağın kullanılmasıyla topuk ağrısı yoğun şekilde hissedilir. Ancak hastaların üçte birinde topuk ağrısı her iki ayakta birden görülür.
  Topuk ağrısında en belirgin belirtiler ağrının en çok sabahları, yataktan ya da oturduğunuz yerden kalkarken şiddetlenmesi ve yürüyüş sırasında azalmasıdır. Hareketsiz kaldıktan bir süre sonra ayağa kalktığınızda ağrı yoğun şekilde hissedilir. Yürümek ağrıyı hafifletir görünse de, uzun yürüyüşler ya da uzun süre ayakta kalmak ağrının yeniden kötüleşmesine sebep olacaktır.
  Topuk ağrısının birçok nedeni olabilir. Çoğu kez basma / yürüme bozuklukları nedeniyle topuk kemiğine ve ona bağlı yumuşak dokulara aşırı baskı uygulanması başlıca nedendir. Baskının sebebi yaralanma veya yürüme, koşma ya da sert bir zemine atlama nedeniyle oluşan zedelenmeler de olabilir. Fazla kilolar ya da ucuz terlik gibi yanlış ayakkabı seçimleri de topuk üzerindeki yükü arttırabilir.


  Topuk ağrısı ve ağrının yanı sıra kızarıklık, şişme, ısınma gibi iltihap belirtileri uzun süre geçmiyor ve bu belirtiler günlük aktiviteleri engelliyorsa bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına muayene olmak gerekir.

  Topuk Ağrısının Yaygın Nedenleri
  Plantar Fasiit
  Topuk ağrsının en sık rastlanan nedeni plantar fasiit, topuk zarı hastalığıdır. Ayak tabanında yer alan, plantar fasya adlı, topuğu ayağın ön tarafına bağlayan esnek doku bandının iltihaplanması, zarar görmesi ve kalınlaşmasıdır. Bu bant ayak tabanında ayak kemerini destekler ve yürümeye yardımcı olur. Bu rahatsızlığa plantar fasiit adı verilir. Ayağa çok fazla baskı yapıldığında bağlar yıpranır ve iltihaplanarak sertleşir.
  Plantar fasiit genellikle diğer bir şikayet ‘topuk dikeni’ ile birlikte görüldüğünden halk arasında plantar fasiit de topuk dikeni olarak anılabilir.
  Fazla kilolu kişilerde, obezlerde, hamileliğin son dönemlerinde, uzun mesafe koşucularında, fabrika veya restoran benzeri uzun süre ayakta durulması gereken işlerde çalışanlarda plantar fasiit görülmesi riski yüksektir. 40 ila 70 yaş arasında, hareketli bir yaşam tarzı olan kişilerde görülme olasılığı daha fazladır.
  Yüksek ayak kemeri ya da düz tabanlık gibi ayak problemleri olan kişilerde de bu şikayetin ortaya çıkması muhtemeldir. Ayrıca kötü ayakkabı seçimleri de yine topuk çevresindeki bağları olumsuz etkileyebilir.
  Plantar fasiitin başlıca belirtisi topuğun alt kısmında ağrıdır. Ağrı genellikle sabah yataktan kalkıldığında ya da bir süre dinlendikten, oturduktan sonra ayağa kalkıldığında şiddetlidir. Topuktaki sertlik nedeniyle merdiven çıkmak oldukça güçleşir.
  Topuk Dikeni
  Topuk kemiğinin altında kemiğe benzer bir çıkıntı oluşmasına topuk dikeni denir. Röntgende de görülen, bu kemiğe benzer çıkıntının aslında kemik büyümesi ile ilgisi yoktur. Topuk dikeni, ayaktaki kas ve bağların zorlanmasına, yıpranmasına bağlı olarak topuk kemiğinin alt kısmında, kalsiyum birikintilerinin toplanmasıyla oluşur.
  Topuk dikeninde ağrı, hastalar tarafından ‘topuğa diken batıyormuş gibi’ diye tarif edilir. Fazlaca koşu veya sıçrama yapan sporcular arasında yaygındır. Ayağa tam uymayan ayakkabılar, vücutta biyokimyasal dengesizlik, obezite, düzenli koşmak gibi nedenlerden dolayı topuk dikeni ortaya çıkabilir.
  Artmış Pronasyon (Ayağın İçe Fazla Basması)
  Yürüdüğümüz sırada yere ilk önce topuğumuz temas eder. Ağırlık ayağın dış tarafından başlayıp baş parmağa doğru dengeli biçimde dağılır. Adım atarken ayak tabanı / kemeri yükselir ve ayak, vücudu ileri taşımak amacıyla yukarı ve dışa dönük hareketini tamamlar.
  Artmış pronasyonda, ayak tabanı normal kabul edilenden çok daha fazla oranda içe doğru basar. Ayak ve ayak bileği vücudu dengelemekte zorlanır. Ayak daha çok baş parmak ve ikinci parmaktan güç alarak yerden kalkar. Bu durum topuk kemiğindeki bağ ve tendonların olağan dışı şekilde gerilip çekilmesine neden olabilir. Artmış pronasyon, en yaygın topuk ağrısı nedenlerinden biridir.
  Aşil Tendiniti
  Aşil tendiniti topuğun veya bileğin arka kısmında ağrılara neden olur. Bileğin arkasından topuk kemiğine uzanan aşil tendonun iltihaplanması sonucu oluşur. Koşu yapan, çok yürüyen, uzun zaman ayakta kalan veya kısa tendonları olan kişilerde, tendona fazlaca yük binmesi sebebiyle daha sık rastlanır.
  Topuk Ağrısının Diğer Nedenleri
  Romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) ve gut hastalığı gibi diğer artrit türleri
  Bursit (eklemlerde kesecik iltihabı)
  Haglund hastalığı
  Yaralanmalar
  Topuk Ağrısı Tedavisi
  Topuk ağrısı tedavisinde genellikle topuk germe egzersizleri ve ağrı kesiciler gibi birkaç yöntem birlikte uygulanır. Böylelikle hem ağrının önüne geçilir hem de iyileşme süreci hızlanır.
  Çoğu hastada topuk ağrısı bir yılı geçmeden iyileşir. Cerrahi müdahaleye nadiren başvurulması gerekir.
  Dinlenme
  Topuk ağrılarında ayağı dinlendirmek oldukça önemlidir. Uzun mesafe yürümemek, uzun süre ayakta kalmamak gibi önlemler alınabilir. Mümkün olduğunca topuk kullanılmamalı ancak öte yandan topuk ağrısına yönelik yapılacak özel germe egzersizleri aksatılmamalıdır. Bu egzersizleri doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki videolarda da topuk ağrısına özel dediğimizde ne tür hareketlerden söz edildiğini izleyebilirsiniz.


  Ayakkabı Seçimi
  Doktorunuz sizden ayakkabı seçiminizi gözden geçirmenizi isteyebilir. Örneğin ayağı desteklemeyen kösele tabanlı ayakkabılar topuk ağrınızı kötüleştiriyor olabilir. İdeal olanı ayak tabanına destek sağlayan, topuğu rahat ettiren ayakkabılar seçmektir.
  Topuklu ayakkabılar topuktaki baskıyı azalttıkları için topuk ağrısı çekenlere kısa bir dönem rahatlama hissi verebilir ancak uzun dönemde ağrının kötüleşmesine yol açabileceklerinden topuklu ayakkabıların sürekli giyilmesi de önerilmez.
  Doktorunuz ayrıca ayakkabınızın içine topuk desteği koymanızı veya topuk petli ya da arkası açık ayakkabılar giymenizi önerebilir. Topuk ağrısının kaynağına göre öneriler değişebilir.
  Buz Kompresi
  Her gün 15 – 20 dakika süreyle, gün içerisinde 3 kez topuğunuza bir buz torbası ile kompres yapabilirsiniz.
  İğne Tedavisi
  Dinlenme ve egzersiz benzeri tedavilerin işe yaramadığı durumlarda doktorunuz kortizonlu iğne tedavisi önerebilir. Bu ilaçlar oldukça güçlü iltihap gidericilerdir. Oldukça dikkatli kullanılmaları gerekir çünkü kilo veya yüksek tansiyon gibi yan etkileri olabilir. Bir hastanın bir yıl içerisinde üç adetten fazla kortizonlu iğne olması önerilmez. İğne yapılmadan önce lokal anestezi ile hastanın canının yanması engellenebilir.
  ESWT (Şok Dalga Tedavisi)
  Özellikle topuk dikeni tedavisinde yüksek oranda olumlu sonuçlar veren, şok dalga tedavisidir. Tedavi sırasında acı veya ağrı hissedilmediği için de anesteziye gerek duyulmaz ancak ciltte kızarıklık veya şişlik gibi geçici etkiler görülebilir.
   
Topuk ağrısı neden olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sabahları Topuk Ağrısı Neden Olur

  Sabahları Topuk Ağrısı Neden Olur

  Sabahları Topuk Ağrısı Neden Olur ? Arkadaşlar merhaba acaba Sabahları Topuk Ağrısı Neden Olur bu konuda lütfen bilgi veriniz.
 2. Topuk Dikeni Neden Olur?

  Topuk Dikeni Neden Olur?

  topuk dikeni nedir,topuk dikeni niye olur,topuk dikeni nasıl geçer, topuk dikeni tedavisi,topuk dikeni nasıl tedavi edilir,topuk dikeni hakkında bilgiler, Topuk dikeni nedeni ile en çok anlaşıldığı zaman sabah uyandığımızda ayağımızdaki ağrıdır. Çünkü günlük ayak ağrıları uyku anında topukta toplanır. bununla beraber bir yerde uzunca bir zaman oturup kalkmaya çalıştığımızda topukta ağrı...
 3. Boyun ağrısı neden olur?

  Boyun ağrısı neden olur?

  boyun ağrısı nedenleri,boyun ağrısı sebepleri,boyun ağrısına iyi gelir,boyun ağrısı tedavisi,boyun ağrısı hakkında bilgiler Boyun ağrıları'nın en önemli sebebi boyun omurları arasındaki kireçlenme ve boyun fıtıklarıdır. Omurlar arasındaki diskler sinirlere baskı yaparak ağrıya yol açabilir. Ağrıyı azaltmak için adalede spazm dediğimiz kasılma olur. Bu kasılmayı azaltmak için boyun...
 4. Topuk ağrısı neden olur?

  Topuk ağrısı neden olur?

  Topuklarda oluşan ağrılar oldukça rahatsız edici ve sorunlu olabiliyor. Yürürken ağırlığımızın önemli kısmı topuklarımıza yüklenir. Topuk bütün yükümüzü taşıdığından ağrılar sosyal hayatımızı olumsuz şekilde etkileyebiliyor. Ağrıların ilk aşamada sorunları kas, doku ve kemiklere bağlı olarak kaynaklandığı bilinmektedir. Yürümeyi zorlaştırdığı gibi ağrılar her geçen gün artış gösteren...
 5. Kaburga ağrısı neden olur?

  Kaburga ağrısı neden olur?

  Sağ kaburga altında ağrılar neredeyse herkesin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. Sağ kaburga altındaki ağrılar acı dolu sancılara ve uykusuz geçen gecelere neden olabilmektedir. Sağ kaburga altında hissedilen ağrılar başta küçük sancılar şeklinde olsa da ilerleyen dönemlerde şiddetli ve sık ağrılara, sancılara dönüşebilmektedir. Sağ kaburga altında oluşan ağrıların bir çok nedeni olabilir....

Sayfayı Paylaş