Topuklu Ayakkabılar Varis Nedeni Mi?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Topuklu Ayakkabılar Varis Nedeni Mi?
bu konu topuklu ayakkabı giymenin yol açtığı varis hakkında bilgilere yer vermektedir.

Biz kadınlar topuklu ayakkabıyı hayatımızın bazen özel günlerin de bazen de kıyafetlerimize göre tercih ederiz. Ben mesela topuklu ayakkabıyı çok sık giyen bir insan olarak bu haber benim oldukça dikkatimi çekti. Gerçi şu ana kadar herhangi bir varis ile ilgili problem yaşamadım ama yapılan araştırmalar topuklu ayakkabı giyen kadınlar da varis problemi olduğu yolunda...

Haber ile ilgili detay bilgiler ise şöyle;

ayakkabi-376.jpg

Toplardamarların genişlemesi ve kıvrılması sonucu ortaya çıkan varise, aşırı ayakta durma, doğum, çalışma şartları, topuklu ayakkabı giyme, damar duvarının zayıflaması ve genetik etkenlerin yol açtığını ifade eden Kalp damar cerrahisi uzmanları, 50 yaşın üzerinde birçok kişide farkı derecelerde varis görüldüğünü söylüyor.

Varisin oluşumunda ayakta durmanın daha etkili olduğunu, hastalığın gelişmesindeki en önemli faktörlerden birinin ise topuklu ayakkabı kullanımı olduğunu vurgulayan uzmanlar ekliyor:

”Bacak kasının kasılıp gevşemesi lazım ki kanı yukarıya gönderilebilsin. Topuklu ayakkabı giyildiği zaman bacağınız sürekli kasılmış halde kalacağı için kanı yukarı pompalama faktörü ortadan kalkacaktır. Bu durumda varis gelişimi artacaktır. Genç bayanlar özellikle güzel görünmek uğruna sağlıklarını tehlikeye atıyorlar ve varis gelişimine genç yaşta kendilerini maruz bırakıyorlar.”

Uzmanlar varisin yaşam kalitesini düşürdüğünü, kronik yorgunluk, ağrı ve yanma gibi birçok sıkıntıya neden olduğunu ifade etti. Hastalığın tedavisinde en etkili yöntemin varis çorabı olduğuna dikkati çekerken, ”Lazer, köpük tedavisi ve ameliyat yalnız başına çözüm değil, bu işlemlerden sonra mutlaka varis çorabı kullanılmalı’‘ şeklinde ekliyorlar.

Geri