Töre Kiskacinda Kaybolan Kadinlar

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
Töre Kiskacinda Kaybolan Kadinlar
1) Tarih 16 haziran 2006 17 yaşındaki bir kız zorla evlendirildiği adamdan şiddetli dayak yüzünden ayrılmak istedi evini terkedip baba evine geldi baba kızına sahip çıktı ama erkek tarafı bizde kız boşanamaz boşarsa erkek boşar gerekçesiyle kız tarafına baskıya başladı.Kız artık dayanamadı evleri 7.ci kattaydı odasından çıktı son bir kez annesine ve küçük kardeşine baktı cesur adımlarla balkona ilerledi kapıyı açtı gökyüzüne baktı derin bir nefes aldı kaşlarını dikti ürkmüyordu demir parmaklıklara çıktı belki kelime şehadet getirip belki kendini bile unutup bu zilletten kurtulmak adına hayatını unutup kendini yavaşça boşluğa bıraktı.
Sonuç aile perişan
Erkek tarafı cenazeye bile gelmedi..
Yasal tahkikat suç unsuru bulunmadığı gerekçesiyle yapılmadı.

2) Tarih19.10.2003 14 yaşında daha bir çocuk iken ailesi tarafından
itin kopuğun biriyle zorla evlenmeye zorlandı.Umutluydu ama sevgiyi bulabilirdi belkide Adam sabıkalı biriydi ama herkesin sabıkası olabilirdi bu çok normaldi gülerek gitti erkek evine İmam nikahı ile evlendirildi.İlk günler iyiydi Bir süre sonra hamile kaldı.Sonraları film başladı. Adamın çok ağır ve aşşağılayıcı şiddetine maruz kalıyordu, dayak, işkence hepsi vardı. Dayanamayınca kaçıp ailesinin yanına geldi çünkü tek kurtuluşu buydu çünkü onlar onun ailesiydi.Ama ne yazık ki Aile için kocadan ayrılmak orospu olmakla eşdeğer. Kocası da zaten artık istemiyor. Bir yıl önce de kız kardeşini sadece telefonla bir erkekle konuştuğu için bir hafta odaya aç susuz hapsedip inanılmaz baskı yaparak böcek ilacı içmeye zorladılar. Kız sonunda ağabeyinin verdiği böcek ilacını içmek zorunda kaldı ve öldü.Böcek ilacını içince intihar oluyordu dimi?Siz öyle sanın!!!Çok geçmeden aynı akıbeti ablası da gördü.Oda intihar etmişti dimi?

3) Bir üniversiteli genç: “Kız kardeşim biri tarafından kirletildi! Şimdi ailem bu işin çözümü için beni kardeşimi öldürmeye
mahkum edecek. Ben böyle bir şey yapmak istemiyorum. Bunun için kardeşime bu kötülüğü yapanın ismini ve yerini güvenlik güçlerine bildirdim. Onlar bu işi adalete intikal ettirirlerse ben de rahatlamış olurum. Aksi taktirde benim kardeşimi öldürmem gerekecek.” İşte kilometrelerce, kültürlerce öteden yetişen töre kıskacı, bu üniversiteli genci cinayet işlemeye zorluyor. O da bireysel olarak gelişmekte olan aklı ile bu duruma bir çözüm yolu bulmaya ve törelerin etki alanından kurtulmaya çalışıyor.

Yukarıda görmüş olduğunuz 3 örnek toplumumuzda görülen töre hadiselerinin doğurduğu sonuçlara verilmiş küçücük bir kısmı kapsar.Bu örneklerden binlercesini alıp tiyatral bir dille anlatabilirim çünkü malzeme bitmeyecek.Kadın hayatına bu kadar acımasızca bakan kadınları cinsel araç ve köle gibi gören sonrada bunun adına töre örf gelenek-görenek kültürümüz diyen bu toprakların kör zihniyetli insanları silahla,boğarak yada döverek öldürdükleri kızlarını kardeşlerini çocuklarını üzerlerinde kurduğu müthiş psikolojik baskı ile onları intihara sürükleyip görülmemiş fiziki ve psikolojik işkencelerle kendi kendilerine bile öldürtebiliyor.Kararan kadın hayatlarının yanında aile meclisinin kararıyla seçilen tetikçi yukarıdaki son örnekteki gibi o üniversiteli sıradışı genç gibi sağduyulu olmadığı da aşikar..gerekirse gidiyor vuruyor yada asıyor.Sonra gidip paşa paşa yatarım da diyebiliyorBunun adı töre,kültür,namus….Oldu görürsen söyle…

Efendiler git gide körelen örümcekleşmiş zihniyetten…Evladını bacısını karısını yeğenini kurşunlayıp sonra cenazesinde en ön safta duran bu kör zihniyetin ne kadar farkındayız?Kadınlar gözlerimizin önünde her gün gece ölmüyor öldürülüyor ne kadar umrumuzda?

Geri