1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  traktörun gunumuzdeki durumu

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Traktorun gunumuzdeki durumu ve gegusumi hakkinda sorular ve bilgilerinin yazilmasini istiyorum

   
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
  Çift sürmekle kullanılan bir çeşit taşıt aracı. Benzin gazolin Mazotla işleyen çeşitleri vardır. Kendini harekete getiren bir motor bölümüyle onu idare edenin yeri ve tekerleklerden meydana gelmektedir. Tekerlekleri çok büyük, lâstikleri derin oyuk oyuktur.Böylece yumuşak topraklar da hareket serbestliğine kavuşmuş olur ona bağlanan pulluk ve benzeri çiftlik aletlerini çekerek çift sürmede modern çiftçinin en büyük bir yardımcısı olmaktadır.

  Ağırlığına oranla çeki kuvveti yüksek tutulmuş; genellikle çekme, itme, taşıma ve güç iletme işlerinde kullanılmak üzere yapılmış motorlu taşıt. Yol alma hızları en çok 25 km/h olarak sınıflandırılmıştır.


  Daha çok lâstik tekerlekli olan tarım traktörlerinin tırtıl tekerlekli olanları da vardır. Motoru ön tarafta bulunan bu kuvvet makinalarında, hareket arka tekerleklerden verilir. Dört tekerleği tahrikli olanları da yapılmaktadır. Tekerlekleri tırmanmaya elverişli şekilde yapılmıştır.


  Tarım traktörleri genellikle başka bir zirâat makinası ile berâber kullanılır. Bunlar, traktörün önüne, arkasına veya ortasına bağlanabilir, asılabilir veya traktörlerden alınan hareketle çalışırlar Hidrolik kaldırma düzeninin uygulanmasından önce, bu araçlar sâdece çekilebilir nitelikteydi. Günümüzde hidrolik kaldırma düzeninin bütün traktörlerde yaygınlaşmasından sonra “üç noktadan asma sistemi” denilen düzenle hidrolik kaldırıcı düzeninin berâber çalıştırılması sonucu, bu araçların çoğu “asılan” türden yapılmaktadır.


  Çekilen türden zirâat âletlerinin tekerleği olması mecbûrî olduğu halde, asılan türden olan zirâat âletlerinin tekerleksiz de kullanılması daha yaygındır.

  Modern traktörlerde genellikle bir kapalı sürücü kabini bulunur. Kabin sürücüyü hem kötü hava koşullarından korurhem de traktörün devrilmesi durumunda sürücünün yaralanmasını önler. Araç ayrıca gece çalışmaları için ön ve arka farlarla donatılmıştır.


  Traktörlerin gücü 20-280 bey-girgücü arasındadır. Bu güç traktörün büyüklüğüne ve kullanılış amacına göre değişir. Bağ ve bahçelerde kullanılan traktörler dar ve küçük yapılır. Tekerleklerine de bitkilere ve dallara zarar vermeyecek biçimler verilir. Bunlara «bahçe traktörü» denir. Küçük dört tekerlekli traktörierse çekme güçlerinin yüksek olması nedeniyle dağlık arazilere elverişlidir.


  Günümüzde mısır pamuk patates ve çeşitli sebzeler gibi sıralar halinde ekilen ürünlere zarar vermeyen yerden yüksek traktörler de geliştirilmiştir. Bu traktörlerin önüne arkasına ve altına bağlanan uygun araçlarla aynı anda iki ya da daha çok iş Dirden yapılabilir. Sözgelimi toprağı kazma ve ilaç dökme işlemleri aynı anda yapılabilir. Bu tür traktörler üç tekerlekli araçlara benzerler. Arkada iki büyük tekerlek önde de ya tek ya da birbirine yakın iki tekerlek bulunur.
   
traktörun gunumuzdeki durumu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Traktör

  Traktör

  Lastik ve diğer aksamı yeni ve hareket halindeki traktör mal ve kazanca, bereket ve bolluğa; Lastikleri aşınmış ve kullanılmaz durumdaki traktör güçsüzlüğe ve işsizliğe ve kuraklığa delalet eder.Rüyada traktör görmek, çiftçi için bereket ve bolluga, diger insanlar için dar geçime isarettir.
 2. Erkut, Tanzanya’ya traktör satacak

  Erkut, Tanzanya’ya traktör satacak

  erkut traktörleri erkut traktör tıraktörleri traktörler traktör fiyatları ERKUT Traktör’ün Tanzanya’ya traktör ihraç edeceği bildirildi. Erkut Tarım Makinaları Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, Macaristan, Bulgaristan, Sudan ve Romanya’nın ardından, bu yıl içerisinde Tanzanya’ya traktör ihraç edeceklerini belirterek, şunları söyledi: ’’Afrika’nın bakir ülkelerinden olan...
 3. Traktörü kim buldu, Traktörün icadı

  Traktörü kim buldu, Traktörün icadı

  traktörü kim icat etti ilk traktörü kim buldu buldu Traktörü kim buldu, Traktörün icadı, Traktör ne zaman bulundu, Trakter nasıl bulundu, Traktörü ilk kim buldu, Traktörün icadı hakkında bilgiler bu yazımızda yer almaktadır... Köylerde görmek oldukça mümkün olan, geçtiğinde sesi ile yeri göğü inleten traktörü kim, hangi tarihte icad etmiştir ; buyrun öğrenelim Melek'lerim :) Traktör ne...
 4. traktörün icadı

  traktörün icadı

  traktörün icadı bugüne kadar hiç traktör gördünüz mü bilmiyorum ama ben çok gördüm. köylerde çiftliklerde kasabalarda çiftçilikle uğraşılan heryerde kullanılır tarktör. peki traktörü sizce kim icat etti hadi öğrenelim :D:D traktörün ilk hali :D:D ve günümüzdeki hali :D:D Traktörler bügün vaz geçilmez tarım aletlerinin başında gelir ve yapılan işi %80 oranında kısaltır....
 5. New holland traktör fiyatları

  New holland traktör fiyatları

  traktör fiyatları nevhollant traktörler nevhollant traktör fiyatları new holland 2011 New holland tratör ücretleri, fiyatları, güncel fiyatları hakkında yazılanlardan çok şimdi sizi yönlendireceğimiz linke itibar edin arkadaşlarım. Bu linkten aynı zamanda iletişime de geçerek fiyatlar hakkında günbe gün detaylı bilgiler alabileceksiniz. Ürünü ithal eden firma tarafından kurulan sitedeki linke...

Sayfayı Paylaş