1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Tremor titreme nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tremor (titreme) her insanda az ya da çok bulunabilen bir bulgudur. Bununla birlikte, titreme günlük hayatı etkilemeye başladığında veya bir hastalığın bulgusu olduğunda tremorun incelenmesi ve tedavisi gerekebilir. Günlük hayatı aksatacak ölçüde tremora en sık yol açan hastalıklar "Parkinson Hastalığı" ve "Benign Esansiyel Tremor"dur.
  Parkinson hastalığında tremor istirahat halinde ortaya çıkar ve hareketle durabilir; tremora ek olarak Parkinson hastalığının yavaş yürüme ve adelelerde sertlik gibi diğer bulguları da çoğu zaman vardır. Benign esansiyel tremor ise daha iyi bir klinik seyir gösterir. Bu tip tremor istirahatte yoktur; hareket edip el kullanılmaya başlayınca ortaya çıkar. Genellikle ailenin diğer bireylerinde de vardır ve çoğu zaman günlük hayatı aksatacak ölçüde ilerlemez. Multiple sclerosis gibi nörodejeneratif hastalıklarda tremor, trigeminal nevralji spastisite gibi bulgular ameliyattan yarar görebilirler. Bununla birlikte bu ameliyatlar multiple sclerosis'in diğer bulgularına yararlı olmaz ve hastalığın kendi ilerleyici seyrini değiştirmezler.
  < Konu Resmi..>
  Tremor ilaçlarla kontrol edilemediği taktirde cerrahi tedaviden belirgin ölçüde yarar gören bir rahatsızlıktır. Ameliyat için kriter ilaçlara rağmen su içmek, yemek yemek, işini yapmak ve yazı yazmak gibi fonksiyonların aksamasıdır. Bu durumda talamotomi ve derin beyin nörostimulasyonu gibi cerrahi tedavi yöntemleri hastaların günlük yaşantısında belirgin düzelmeye yol açarlar.


  Titreme (tremor) kasların kısa süreli kasılması ile ortaya çıkan bir hareket bozukluğudur. Sıklıkla ellerde ortaya çıkmasına karşın, kollarda, bacaklarda, başta veya seste titreme şeklinde rahatsızlıklara neden olabilir. Çoğu zaman hastanın günlük işlevlerini etkilemese de bazı durumlarda hayat kalitesini ciddi düzeyde etkileyebilecek seviyeye kadar ağır olabilmektedir. Titremesi olan kişilerde yakınmaların şiddeti özellikle stres, uykusuzluk ve aşırı kafein tüketimi ile artabilmektedir.  Titreme, hastada başka bir nörolojik belirtinin olmaması durumunda, genellikle esansiyel tremor adı verilen bir hastalık sonucuyla oluşmaktadır. Ancak bazı durumlarda Parkinson hastalığı, multisistem atrofi, beyin damar tıkanıklıkları gibi nörolojik hastalıklar sonucunda da gelişebilmektedir. Titreme nadiren tiroid hormon bozukluklarında da görülebilmektedir.


  Sadece heyecanlanınca veya sinirlenince titremem oluyor. Bunun nedeni nedir?
  Eğer titreme dışında başka bir nörolojik yakınmanız yoksa, yüksek olasılıkla esansiyel tremorunuz vardır. Esansiyel tremor genellikle ailede birkaç kişide izlenen ve bazı durumlarda şiddetli titremelerin de izlenebildiği bir hastalıktır.


  Esansiyel tremor ileride Parkinson hastalığı'na dönüşür mü?
  Esansiyel tremor ve Parkinson hastalığı farklı hastalıklardır. Ancak esansiyel tremor hastalarında ileride Parkinson hastalığının ortaya çıkma ihtimali, esansiyel tremoru olmayan kişilere göre daha yüksektir. Günümüzde esansiyel tremor hastalarının ileride Parkinson hastası olmalarını engelleyen bir tedavi ne yazık ki bulunmamaktadır.


  Esansiyel tremorun tedavisi nasıl yapılmaktadır?
  Esansiyel tremorun genetik bir hastalık olması nedeni ile, hastalığı yok eden bir tedavi bulunmamaktadır. Aslında günlük yaşam aktivitelerini engelleyecek şiddette titremesi olmayan hastaların tedavi edilmesi de gerekmemektedir. Eğer hastalık yaşam kalitesini düşürüyorsa propranolol, gabapentin, primidon gibi ilaçlar denenebilir. Bu ilaçlar ne yazık ki sadece kullanıldıkları sürece etkindir. Yani ilaç kesildikten sonra hastaların titreme şiddeti eski haline döner.


   
Tremor titreme nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Tıkla ve Titre .....

  Tıkla ve Titre .....

  evet tıklayın ve titreyin buyrun ama sesli dinleyin haaa TIKLA
 3. Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  Çocuklarda Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

  çocuklarda baş dönmesi, çocuklarda baş dönmesi nedenleri, baş dönmesi nedenleri Baş dönmesi sadece yetişkinler de oluşan bir durum değildir. Bazen çocuklar da oluşan baş dönmesi de farklı sağlık sorunlarının tetiklediği nedenlere bağlı olarak görülebilir. Çocuklar da görülen baş dönmesi nedenleri ve tedavisi hakkın da sizlere detaylı sağlık bilgilerini sunuyoruz. İltihaplı bazı...
 4. Ellerde ki titreme hastalık habercisi olabilir !

  Ellerde ki titreme hastalık habercisi olabilir !

  Yazı yazarken harfler köşeli çıkıyor, misafirlerinize çay kahve ikramında bulunurken zorlanıyorsanız el titremesi sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Elde görülen titreme, günlük yaşamda basit olarak bilinen pek çok işin rahatlıkla yapılmasını engelleyen önemli bir rahatsızlıktır. Titreme (tremor) vücudun bir kısmındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi...
 5. Aşırı terleme nedenleri ve tedavisi

  Aşırı terleme nedenleri ve tedavisi

  Hiperhidroz, bir kişinin aşırı terlediği yaygın bir durumdur.Bir çok kişinin ortak sorunudur. Kişi olduğun dan fazla terler ve bu durum onun için toplum da utanç kaynağı olabilmektedir.Aşırı terleme günlük aktivitelere müdahale edebilir. Terleme ile ilgili tüm ayrıntıları bu makalede ele aldık.Terleme,terleme nedir,terleme neden olur,terleme nerelerde olur,terlemenin tedavisi varmıdır.? Merak...

Sayfayı Paylaş