gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.237
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Trigliserit seviyesini nasıl düşerebilirim?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Trigliserit seviyelerinin düşürülmesi, kalp hastalığına yakalanma riskinizin azaltılmasında önemli bir rol oynar. Kan akışında gözlenen yüksek seviyelerde trigliserit, koroner tıkanıklığının ilk işaretidir, bu sebeple ciddi kalp sorunlarını engellemek için trigliserit seviyenizi nasıl düşürmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.
  Trigliseritler nelerdir

  Trigliseritler, vücudunuzda depolanan yağ birikintileri için kullanılan bilimsel bir terimdir. Aşağıda nasıl oluştuklarına dair kısa bir açıklama bulunmaktadır:

  Vücudunuz yediğiniz karbonhidratları, glukoza dönüştürür ki hücreleriniz enerji olarak kullanabilsin. Hücreler ihtiyaçları olanı aldıktan sonra, vücudunuz fazla glukozu karaciğerinize geri gönderir ve glikojene çevrir. Glikojen daha sonra kaslarınızda depolanabilir. (Vücut geliştirenler daha fazla karbonhidrat yiyebilir veya depolayabilirler çünkü kasları ortalama bir insanınkinden daha büyüktür.)  < Konu Resmi..>

  Glikojen kapasitenize ulaştıktan sonra fazla glikojen yeniden karaciğerinize gönderilir, burada trigliserit haline gelir ve yağ olarak depolanır. Hepimizin bildiği gibi vücudumuzda bu yağ için sonsuz depolama alanı vardır.

  Ancak trigliseritlerden bazıları yağ olarak depolanmazlar ama kan akışınızda kalırlar ve problem de burada başlar. Aşırı trigliserit kanınızı koyulaştırır, yoğunlaştırır; bu durum nihayetinde kalp krizine veya felce sebep olan pıhtılaşma ve tıkanma olasılığını arttırır. Trigliserit seviylerinizi mümkün olduğunca düşük tutmak bu yüzden böylesine önemlidir.Trigliseritler nasıl oluşur?
  Trigliseritler vücudumuzda besin ve enerjinin depo şeklidir. Bu maddeler vücuda alınan ancak yakılamayan besinlerin fazlalarından, organların etrafında ve deri altında biriktirilerek oluşturulurlar. Bu maddelerin oluşma yeri karaciğer gibi metabolizmal organlardır. Kısaca trigliseritler bağırsaktan emilen sindirilmiş besin maddelerinin esterleşmesiyle(yağlaşmasıyla) oluşmaktadırlar.
  Trigliseritlerin görevleri nelerdir?
  1- İyi bir enerji deposudur 1 gram Trigliserit 9 kalori enerji verir fakat 1 gram karbonhidrat(örn: ekmek, patates) 4 kalori enerji verir.
  2- Canlılarda deri altında birikerek vücut ısısının korunmasını sağlarlarlar.
  3- Yine canlılarda organların etrafında birikirler ve bu organların darbelerden daha az etkilenmelerini sağlarlar.
  4- Trigilseritler organların ve buna benzer yapıların bulunduğu ortama daha iyi tutunmasını sağlar.
  5- Yapılarında biriktirdikleri yağda eriyen vitaminlerin bir çeşit depolarıdır(A,D,E,K vitaminleri) Bu sayede vitamin eksikliklerinden doğacak hastalıkların önlenmesinde görev alırlar.
  6- Kanın yoğunluğunu ayarlar ve bu sayede tansiyon hastalıklarında önemli rol oynarlar.
  7- Yapısına katılan bazı inorganik maddeler sayesinde vücudun inorganik madde dengesine yardımcı olurlar.(Örnek: fosforlar, azotlar)
  8- Diğer yandan yağlar proteinlerle birleşerek protein etkinliğini artırıcı ve protein koruyucu olarak görev yaparlar.
  9- Trigiliseritlerin en önemli görevlerinden birisi de hücre zarının yapısına katılmasıdır. Hücre zarının yapısına katılan yağlar bu yapının esnekliğini artırırken yağda eriyen vitaminlerin (ADEK vitaminleri) hücre içerisine alınmasını kolaylaştırmaktadır.
  Trigliserid ne zaman ölçülmelidir?
  Trigliserid seviyemiz total kolestrol seviyemizle ilgili ölçülebildiği gibi, aşağıdaki faktörlerde de önem taşır:
  Yüksek total kolestrol, Kalp krizine kesin neden olacak iki faktöre sahip kişiler örneğin sigara içen ve şişman olanlar, Diabet, yüksek tansiyon, şişmanlık, kronik böbrek yetmezliği, dolaşım bozukluğu gibi sağlık sorunlarında.
  Kan trigliserid seviyemiz yediğimiz öğün içeriğiyle de ilgilidir. İçilen ilaçlar, hormon tedavisi, diet, menstrasyon dönemi, gün içinde yapılan yoğun egzersiz ölçümün sonucunu etkiliyebilir. Alkol ve ilaç kullanımı trigliserid seviyesini etkiler.
  Normal Trigliserid seviyesi ne anlama gelmektedir?
  Normal Trigliserid seviyesi 50-200 mg arasında olmalıdır. Normal trigliserid seviyesi genellikle normal kolestrol seviyesiyle paralel gider. Yüksek trigliserid seviyesine sahip kişilerde kalp krizi riski diğer hastalık risklerinden daha yüksektir.
  Trigliserit belirtileri nelerdir?
  Genel olarak özel bir belirti vermeyen ve sinsice ilerleyen bir durumdur. Ancak sıksık tekrarlayan baş ağrısı, vücutta tekrarlayan ağırlık, tansiyon dengesizlikleri, ense kökünde meydana gelen tuhaflıklar Trigliseritten şüphelenmek için yeterlidir. Nihai tespit ancak detaylı bir kan tahliliyle mümkündür.
  Kan'daki trigliserid seviyesi nasıl düzenlenebilir?
  1- Özellikle düşük yağ seviyesi olan yiyecekler seçilmelidir. Haftada en fazla 2-3 yumurta yenmelidir. Bu ürün tüketildiği zaman posalı yiyecekler kullanılmalıdır.
  2- Boyumuza göre normal kilomuza gelmemiz gerekir. Hızlı verilen kilolarda trigliserid seviyesinin ayarlanması gerekir.
  3- Fiziksel aktivitenizi arttırın. Fiziksel aktivitedeki artış trigliserid seviyemizin düşmesine neden olur.
  4- Sigara içmeyin.
  5- Alkol içiyorsanız 1-2 kadeh üstüne çıkmayın.(Özellikle şarap tüketin.)
  Trigliserit düzeyini artıran faktörler
  1- Böbrek hastalıkları.
  2- Pankreas iltihaplanması
  3- Gebelik engelleyici haplar.
  4- Şeker hastalığı.
  5- Kandaki idrar içeriğinin artması.
  6- Glikojen depo hastalığı.
  7- Ağır enfarktüs.
  8- Kandaki yağ değerlerinin yükselmesi gibi etkenler Trigliserit oranını kanda artırır.
  Yüksek Trigliserit'in zararları nelerdir?
  1- Damar sertliği(arteroskleroz),
  2- Kalp ve damar hastalıkları,
  3- İnme (damar tıkanıklığına bağlı orak kısmi yada tam felç durumu),
  4- Beyin fonksiyonlarında tutukluk(depresyon ve stres nedenleri),
  5- Tansiyon dengesizlikleri gibi birçok sorunun en çok etkilendiği faktör kandaki yüksek yağ oranıdır.
  Trigliserid'i düşürmek için ne yapmak gereklidir?
  1- Karbonhidratlı yiyeceklerden, özellikle şekerden uzak durun. Gazlı içecekler ve hazır meyve sularını kesin.
  2- Zayıflayın ve normal kilonuza inin.
  3- Margarinden uzak durun, yemeklerinizde zeytinyağı kullanın.
  4- Sebze ve meyve tüketiminizi artırın.
  5- Alkolü kesin.
  6- Omega-3 ‘ün bulunduğu besinler alın.
  7- Cips ve kızartmalardan uzak durun.
  8- Mantı, pilav, hamur işleri, börekler ve hatta ekmek tüketimini azaltın.
  9- Günde yarım saatten fazla spor ve egzersiz yapın.
  10- diyet yapmanıza rağmen trigliserid seviyeniz düşmüyorsa doktora gitmenizde yarar var.
  Trigliserid seviyesini düşüren yiyecek ve bitkiler nelerdir?
  1- Somon balığı, ton balığı, uskumru.
  2- Ceviz, badem, fındık.
  3- soya fasülyesi, kuru fasulye, nohut, mısır, mısır unu.
  4- Patates, domates, havuç, pırasa sarmısak. soğan, lahana, semizotu, brokoli, marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeler.
  5- Kiraz, çilek, elma, erik, limon.
  6- Bira mayası
  7- Adaçayı, Ardıç, Ay Çiçeği, Buğday Çimi, Karabaş Otu, Kekik, Kuşdili, Nane, Çavdar.
  8- Keten tohumu yağı, kanola yağı, soya yağı Trigliserid seviyesini düşürmede yardımcı olmaktadır.
  Trigliserit tedavisi nasıl olmaktadır?
  Trigliserit tedavisi ilaçlı ya da ilaçsız olarak yapılabilmektedir. Bu hastalıkta asıl tedavi yöntemi(sağlıklı olan da budur) iyi bir egzersiz ve iyi bir beslenme rejimidir. Çeşitli perhizlerde yenmesi ve yenmemesi gereken besinler hassasiyetle belirlenerek tedavi doğal yollarla yapılmalıdır.
  Yüksek Trigliserit tedavisinde önemli olan bir diğer faktör de şifalı bitkilerdir. şifalı bitkilerden yararlanarak bu rahatsızlığın önüne geçebilir ve dahası tedavi olabilirsiniz.

   
Trigliserit seviyesini nasıl düşerebilirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. IQ seviyeniz ne kadarmış buyrun :))))

  IQ seviyeniz ne kadarmış buyrun :))))

  124 iq puanı 127 iq puanı 121 121 ıq ıq 127 puan arkadaşlar IQ sünü merak edenler linkteki soruları cvpladıktan sonra sonucu öğrenebilirler :fish: lütfen herkes sonucu yazsın:m.c: IQ TESTİ İÇİN TIKLA
 2. Yaşam Kalitesi Seviyeniz ( LQ ) Kaç ?

  Yaşam Kalitesi Seviyeniz ( LQ ) Kaç ?

  Bu testle LQ'nuzu ( Lifestyle Quotient/Yaşam kalitesi seviyesi ) öğreniceksiniz meleklerim... Eğer LQ'nuz düşükse dikkat başarıya ulaşma yolunda yaşam tarzınız da büyük önem taşıyormuş :tik: Aşağıdaki soruları okuyun ve her biri için dört aynı yanıttan birini seçerek puanlarınızı toplayın. 5 puan: Katılmıyorsanız 10 puan: Emin değilseniz 15 puan: Katılıyorsanız 20 puan:...
 3. Yağmurun seviyesini gösteren yağmur botu

  Yağmurun seviyesini gösteren yağmur botu

  yağmur botu Birkaç senedir devam eden yağmur botu modellerine bir yenisi daha eklendi arkadaşlar:) Görünüş itibariyle yağmur botuyla aynı modeli taşısada bu botun çok farklı bir özelliği var oda yağmur suyunun derliğini ölçmesi:D Evet yanlış duymadınız zaten modeldede belli olan dereceler sayesinde ayağınızı şöyle bir suya daldırıp suyun derinliğini ölçebiliyorsunuz:D:D Rain Level ismi...
 4. Survivor Ünlülerde Gerginlik Üst Seviyede

  Survivor Ünlülerde Gerginlik Üst Seviyede

  Survivor, Survivor Ünlüler, Survivor Ünlüler Gönüllüler, Survivor Nihat Doğan, Survivor Asena, Survivor 2011 Survivor Ünlüler-Gönüllülerde Asena Nihat Doğan gerginliği devam ediyor... Acun Ilıcalı'nın hazırlayıp sunduğu Survivor Ünlüler-Gönüllüler yarışmasında gerilim doruğa çıktı. Ünlüler grubunda Nihat Doğan ve Zeynep Tunuslu işbirliği yapıp, diğer ünlülere tavır aldı. Ada...
 5. prolaktin seviyem yüksek

  prolaktin seviyem yüksek

  merhaba arkadaşlar.3 aydır adet düzensizliği yaşadım ve doktora gittiğimde prolaktin seviyemin 33 fsh degeriminde 13 oldugunu ögrendim.doktor dostinex adlı bir ilac verdi 2 ay kullandım bugün tekrar kan sonucumua baklıdı prolaktin seviyesinin 6'a, fsh degeriminde 10'a düştüğünü söylediler. anlamadıgım şey şu prolaktin seviyesinin bukadar düşük olması normalmidir,bu ilacı hep kullanmalımıyım?...

Sayfayı Paylaş