Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Trikomonas enfeksiyonu ve tedavisi

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadınlarda vaginal akıntı yapan enfeksiyonlardan birisi de trichomonas vaginiti’dir. Bu bölümde trichomonas vaginiti (trikomoniasis) ve Trichomonas paraziti ile ilgili bilgiler bulacaksınız.
  Trichomonas vaginiti (Trichomoniasis) nedir?
  Trichomonas vaginiti veya diğer adı ile Trichomoniasis (Trikomoniasis); “Trichomonas vaginalis” (T. vaginalis) adı verilen flajelli (kuyruklu) bir parazit tarafından oluşturulan bir vaginal enfeksiyondur.

  Belirtildiği gibi trcihomonas bir “protozoon” yani parazit grubu bir mikroorganizmadır, virus veya bakteri değildir.
  Trikomonas Vaginalis adlı bir parazitin neden olduğu, erkeklerde uretrada, kadınlarda ise vajina ve servikste iltihaplanmaya sebep olabilen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Kadınlardaki vajinal akıntıların en önemli sebeplerinden biridir. Hastaların bir bölümünde beraberinde gonore veya nongonokoksik uretrit bulunmaktadır.
  < Konu Resmi..>
  KADIN HASTALIKLARIYLA İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/kadin-hastaliklari.1095/

  Bulaşma

  Genellikle herhangi bir belirti göstermeyen erkek hastalar veya yine asemptomatik taşıyıcı kadınların cinsel ilişki esnasında cinsel eşine paraziti aktarması ile olur. Ancak bazen de umumi tuvaletlerden, kirli çamaşırlardan ve enfekte sex oyuncaklarından bulaşabilmektedir.

  Belirtiler

  Hastalığın belirtileri genellikle bulaşmadan 4-20 gün sonra ortaya çıkar.

  Kadınlarda sarı-yeşil veya gri, kokulu-köpüklü akıntı oluşur. Bu akıntı bazen kanlı da olabilir. Vajen girişinde kaşıntı olabilir. Cinsel ilişki esnasında rahatsızlık ve ağrı oluşabilir. Sık sık idrara çıkma, cinsel bölgede şişlik görülebilir. Bazen de hiç belirti vermeyebilir.

  Erkeklerde ise genellikle belirti vermez. Bazen de idrar yaparken güçlük ve ağrı, penisten gelen bir akıntı olabilir.

  Komplikasyonları

  Tedavi edilmeyen trikomonas enfeksiyonlarının HIV riskini arttırdığı düşünülmektedir. Hamile kadınlarda trikomonas enfeksiyonu erken doğum, düşük doğum kilolu bebek veya plasental enfeksiyon ve yırtılmalara sebep olabilmektedir. Erkeklerde ise prostatit veya sistite neden olabilmektedir.

  Tanı

  Kadınlarda vaginal, erkeklerde uretral akıntı örneği alınıp mikroskopik incelemede hareketli trikomonasların görülmesi ile konulur. Bazende vajinal smear de trikomonaslar bulunarak tanı konur.

  Tedavi

  Tedavide trikomonasa etkili olduğu bilinen antibakteriyel, antiprotozoal bir ajan kullanılır. Diğer antibiyotiklerin etkisi yoktur. Eşler birlikte tedavi edilmelidir.

  Korunma

  Cinsellikle bulaşan tüm hastalıklarda olduğu gibi tek eşlilik ve güvenli bir prezervatif kullanımı hastalıktan korunmayı sağlayacaktır.


   
Trikomonas enfeksiyonu ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yumurtalık Enfeksiyonu ve Tedavisi

  Yumurtalık Enfeksiyonu ve Tedavisi

  Sevgili meleklerim; biz kadınlar yaratılış olarak hassas yapıya sahibizdir.Kimi zaman bu hassaslıklar hastalıkla birlikte bedenimize konaklar.Bizi kadın yapan organlarımızdan yumurtalıklarımız ile ilgili benim önemli gördüğüm bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yumurtalık Enfeksiyonu ve Tedavisi Bu tür eneksiyonlarda, iltihaplı dokularda virüslerin yıkıma yol açmaması için bedenimiz...
 2. Gebelik Sırasında HPV Enfeksiyonu

  Gebelik Sırasında HPV Enfeksiyonu

  HPV virüsü genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve "kondilom" adı verilenet beni- siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Doğurganlık yaşındaki kadınlarda çok sık görülür ve genellikle cinsel yolla bulaşır. Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi, HPV de vücuda girdiği anda hücreler içine yerleşir ve kesin tedavisi olmayan sinsi bir hastalık olarak kabul...
 3. Gebelikte maya enfeksiyonu ve tedavisi

  Gebelikte maya enfeksiyonu ve tedavisi

  Hamileyken bir maya enfeksiyonunuz varsa, yalnız değilsiniz. Gebelik sırasında oldukça yaygın oluyorlar. Neyse ki, tedavisi kolaydır ve genellikle gebeliğiniz üzerinde bir etkisi yoktur. Maya, gebelikte maya,gebelikte maya enfeksiyonu,gebelikte maya enfeksiyon belirtileri,gebelikte maya enfeksiyon tedavisi,gebelikte maya enfeksiyonu ile ilgili ayrıntıları makalemizin devamın da...
 4. Gögüs enfeksiyonu nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Gögüs enfeksiyonu nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Göğüs enfeksiyonları, özellikle sonbahar ve kış aylarında bir soğuk algınlığı veya grip sonrasında yaygındır . Çoğu hafif olmasına ve kendi başlarına iyileşmesine rağmen, bazıları ciddi veya hatta hayati tehlike oluşturabilir.Göğüs enfeksiyonları her yaştan insanı etkileyebilir. Küçük çocuklar ve yaşlılar en çok risk altındadırlar.Yetişkinlerde iki temel göğüs enfeksiyonu türü akut bronşit...
 5. Üriner sistem enfeksiyonu Teşhis ve tedavi

  Üriner sistem enfeksiyonu Teşhis ve tedavi

  Üriner sistem enfeksiyonunun en sık rastlanan semptomu idrar geçişinde ağrılı, yanan bir sansasyon; Genellikle doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle başarıyla tedavi edilirler. Üriner sistem enfeksiyonları özellikle kadınlar ve çocuklar arasında oldukça yaygındır. Bir idrar yolu enfeksiyonu böbrek, üreter, mesane, üretrayı içeren bir enfeksiyondur. Bunlar idrarın vücuttan atılmadan...

Sayfayı Paylaş