Tropik genişleme Dünya’yı çölleştirir

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Tropik genişleme Dünya’yı çölleştirir
233928.jpg

Son 25 yılda tropik bölgenin 2 derece kutuplara doğru büyüdüğünü düşünülüyor. Bu, yeryüzünde tropik bölgenin 200 kilometre genişlediği anlamına geliyor.

Bilim insanları, sıcaklığın ekvatordan kutuplara doğru genişlediğini, bu sürecin yeryüzündeki tropik kuşağı genişleterek gelecek onyıllarda çölleşmeye yol açacağını öngörüyor.

Araştırmayı yürüten University of Washington profesörü John Wallace, küresel rüzgar yapısının bu yüzyılda kutuplara doğru 2-3 derece daha kaymasının Sahra gibi çöl iklimini birkaç yüz kilometre kuzeye çıkaracağını ve bunun Avrupa’da çöllemeye neden olacağını belirtiyor. Araştırmayı yapan bilim insanları, 1975-2000 arası atmosferdeki oksijen moleküllerinin saldığı mikrodalga radyasyonundan ısı analizler yaptı.

Araştırmada atmosferin troposfer tabakasının her iki yarımkürede 30’uncu enlem civarının son 25 yılda yaklaşık 1.5 Fahrenheit ısındığı ortaya çıktı. Troposfer, yaryüzünden 12 km yüksekliğe kadar ve hava olaylarının birçoğunun gerçekleştiği alan. Atmosferdeki ısınma, troposferin genişlemesi ve kutuplara doğru büyümesine yol açıyor.

TROPİK ALANLAR 200 KM GENİŞLEDİ
Dünya’da 23.5 derece enlemdeki Oğlak ve Yengeç dönenceleri arasında kalan alan teorik olarak tropik bölge sayılıyor. Tropik bölgelere daha çok Güneş ışını düşüyor, daha zengin bir bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip oluyor. Araştırma son 25 yılda tropik bölgenin 2 derece kutuplara doğru büyüdüğünü savunuyor. Bu süreç, yeryüzünde tropik bölgenin 200 kilometre genişlediği anlamına geliyor.

AKDENİZ DE ETKİLENECEK
İklimbilimciler tropik bölgenin genişlemesini insanların yaşadığı enlemlerde çölleşmeye neden olabileceğini ve bunun da küresel bir çevre sorunu olduğuna dikkat çekiyor. Araştırmacılar, tropik genişlemenin ayrıca ABD’nin güneyi ve Akdeniz Havzası’nda subtropikal etkiyi artırarak kuraklığı tetikleyeceğini tahmin ediyor.

Bilim insanları tropik genişlemenin doğal koşullardan mı yoksa küresel ısınmadan mı kaynaklandığını tam olarak açıklayamıyor. Ozon tabakasında biriken kirletici gazların ısıyı saklamış olabileceği belirtiliyor. Araştırma Science dergisinde yayımlandı.

TROPİK ORMANLAR TEHLİKEDE
Öte yandan, Uluslararası Tropikal Ormanlar Örgütü’nün yayımladığı rapor, her yıl yaklaşık 14 milyon hektar tropikal ormanın kaybolduğu savunuyor. Örgüt başkanı Manoel Sobral Filho, tropikal ormanların yarısının 50 yılda kaybolma tehlikesi yaşadığını ifade etti. Filho, orman alanlarının yakılmasının, biyolojik çeşitlilik için tehlike oluşturduğunu ayrıca atmosfere yayılan karbondioksit gazının yüzde 20’sinin de ormanların yakılması sonucunda oluştuğunu söyledi.

Raporda, orman kaybının özellikle Endonezya, Fildişi Sahili, Liberya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Nijerya’da endişe verici olduğu uyarısında bulunuyor.
 
Üst