1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  TSH T3 ve T4 nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tiroid bezi, boynun ön orta hattında, gırtlağın hemen altında bulunan; sağ ve sol olmak üzere iki lobtan oluşan ve normalde 15-25 gram ağırlığında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Sağ ve sol loblar istmus denen bölümde birbirine bitişik olarak bulunur. Sağlıklı bir yetişkinde, her lob yaklaşık olarak 4-5 cm uzunluğunda ve 1-2 cm enindedir.Tiroid bezi, gelişim ve metabolizma için gerekli olan tiroid hormonlarının üretimi, depolanması ve kana salınımını gerçekleştirir.


  < Konu Resmi..>  Tiroid bezinin her iki yanında ses tellerine giden sinirler bulunur. Tiroid bezi, fonksiyonuyla ilintili olarak ağırlığının 5 katı kadar yüksek düzeyde bir kanlanmaya sahiptir.

  TSH değerinin normalden düşük olması, tiroid bezinin fazla çalıştığını gösterir. Tsh düzeyinin yüksek olması ise, tiroid bezinin az çalıştığını gösterir. T3 ve T4 hormonlarının normalin altında veya üstünde olması tiroid fonksiyonlarının normal olmadığını ve tiroid ile ilgili bir hastalığın olduğunun belirtisidir.

  Hipertiroidi tanısı, kanda T3 ve T4 hormonları ve TSH salgısı ile saptanır. Kan da serbest halde olan T3 ve T4 hormonu yüksek, TSH hormonu düşük olursa hipertiroidi teşhisidir. TSH düzeyinin normalin üstünde olması bile bu teşhisi onaylar.

  Kanda serbest olan T4 düzeyi düşük, TSh düzeyi yüksek olan kişilerde, hipotiroidi vardır. Tsh değerinin yüksek, T3 ve T4 değerlerinin normal olması hipotiroidi başlangıcıdır. Bu hastalık, zamanla tiroid yetmezliğine döneceğinden hemen tedavi edilmelidir.

  Tiroid hastalıklarında tüm teşhisler TSH salgısına göre yapılır. Bu nedenle TSH testi en önemli tiroid testi kabul edilir. Bağışıklık sistemi hastalıklarında, insanın kendi vücudu yabancı madde olarak algıladığı doku ve hücrelere saldırır. Hashimoto tiroiditi olarak bilinen hastalık, bir bağışıklık sistemi hastalığıdır ve en çok görülen tiroid bezi hastalığı olarak kabul edilir. Bu hastalıkta, tiroid hormonlarının üretilmesi için gerekli olan bir proteine vücut antikor üreterek saldırır. Bu nedenle hastaların kanında, anti-TPO ve anti-Tiroglobulin antikorları normalden çok yükselir. Hipertiroidiye neden olan diğer bir bağışıklık sistemi hastalığı Graves’tir. Bu hastalığa sessiz tiroid denilir. uzun süre bekleyip bir anda ortaya çıkabildiği gibi diğer tiroid hastalıklarına da dönebilir.


   
TSH T3 ve T4 nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. topuk kanında tsh yüksekliği nedir kızlar korkuyorum

  topuk kanında tsh yüksekliği nedir kızlar korkuyorum

  Kızlar 13 günlük bir oğlum var. bebeğimden doğduktan sonra topuk kanı aldılar. Neyse ertesi hafta sağlık ocağına götürdük ordanda bir topuk kanı daha aldılar. bizi dün aradılar ve oğlumuzun tsh hormonunun yüksek çıktığını ve bi daha kan vermemiz gerektiğini söylediler. Çok korkuyorum. Bu tsh si yüksek çıkan hiç bir arkadaşımız var mı burada. Yok ise lütfen bu tsh neyin belirtisidir ne demek...
 2. tsh hormun yüsekliği ve tedavisi hakınnda

  tsh hormun yüsekliği ve tedavisi hakınnda

  1 yılda fazla kilo tsh hormon tetkikinde normalden 4 kat fazla çıktı.Doktorum ilaç kullanmamı söyledi ama bu konu hakkında hiç bi bilgim yok bilgisi olan veya aynı durumda olan melekler yardım edin...LÜTFEN
 3. Çocuklarda TSH yüksekliği sebepleri

  Çocuklarda TSH yüksekliği sebepleri

  TSH hormonu vücudumuz için en gerekli hormondur. Çünkü, vücudumuzda özellikle enerji sağlanması için gerekli olan tiroid hormonları olan T3 ve T4 hormonları TSH salgısı ile olur. TSH salgısının yüksek olması, tiroid bezinin az salgılanması durumunda oluşur. Özellikle yeni doğan bebeklerde topuk kanı ile yapılan TSH testi, tiroidler ile ilgili bilgi verir. Troid yetmezliği kendini TSH...
 4. T3 ve T4 testleri neden yapılır ?

  T3 ve T4 testleri neden yapılır ?

  T3 ve T4 testleri, kandaki tiroid hormonlarının seviyesini ölçer. Bu testler tiroid bezinin nasıl çalıştığını gösteren testlerdir. Boynun ön tarafında bulunan tiroid bezi, Tiroid Uyarıcı hormonun etkisiyle çalışır ve tiroid hormonları olan T3 ve T4 hormonlarını üretir. Tiroid hormonları beynin gelişiminden vücudun enerji kullanımına kadar birçok olayda görev alır. Tiroid fonksiyon testleri...
 5. tsh değerimi yorumlarmısınız 7.17 çıktı şimdi 0,07

  tsh değerimi yorumlarmısınız 7.17 çıktı şimdi 0,07

  beyza hanımcım selam tsh çok yüsksekti Euthrx ilaç verdi doktorum 7.17 di önceki sonuç şimdi o.07 durum nedir

Sayfayı Paylaş