Tsh yüksekliği bebeğe zarar verir mi?

Y

Yaseminarman

Forum Okuru
Tsh yüksekliği bebeğe zarar verir mi?

Tsh yüksekliğinin bebeğe etkisi melek kadınlar kulübü tsh yüksekliği bebeğe zararları forumda.​

Kızlar benim tiroidim vardı ve şuan da hamile kaldım şuan 13. Haftalık hamileyim. Acaba tiroid yüksekliği bebeğe zararı dokunur mu? Nasıl dengede tutulabilir? Tsh yüksekliğinin bebeğe etkisi nedir zararları var mı? Doktor herhalde ona müdahale eder değil mi? Böyle bir durumda olup hamile kalan var mı?

Merhabalar
TSH yüksekliği durumu demek tiroid bezinin az salgıladığı durumdur. Bu durumda beyin daha fazla TSH yükselterek tiroid hormonunu dengede tutmaya çalışır ama dediğim gibi tsh hormonu yükselir. Bu durumda olan hamileler daha çok dikkat etmeliler elbette. Çünkü bebeklerde erken doğum, doğum anomalileri, çocukta guatr, preeaklampsi (gebelik zehirlenmesi) gibi durumlar oluşabilir. Ama doktorunuzla iletişim halinde olduğunuzda dengede tutulduğu zaman sağlıklı bir doğum gerçekleşebilir. Onun için tiroid hastası olduğunuzu doktorunuza bildiriniz zaten yapılacak tahlillerden de ortaya çıkacaktır. Tsh yüksekliği bebeğe etkisi ve anneye etkisi tehlikeli olmaması için doktorunuz onu dengede tutacaktır.

Önce bir rahatsızlığı olmayıp gebelikte çıkabilecek rahatsızlıklar da olabilir. "Gebelikte yaşanan sağlık sorunları nelerdir?" konumuza göz atmanızda da fayda var. Tüm gebelik yaşayan anneler mutlaka yazımızdan faydalanmali.

Geri