1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Tubal gebeliğin seyri ve akıbeti

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  tubal gebelik nedir,tubal gebeliğin nedenleri,tubal gebeliğin belirtileri,tubal gebeliğin tedavisi,tubal gebelik hakkında bilgiler
  Tüpe ait geçirilmiş ameliyatlar sonrası gebelikler: Tüplerin bağlanması işlemi sonrası veya bağlanmış tüplerin cerrahi olarak yeniden açılma işlemi sonrası gelişen gebeliklerin dış gebelik olma riski artar.

  Pelvik bölgeye ait geçirilmiş enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Özellikle tüplerin enfeksiyonu (salpenjit) sonrası tüpün iç yüzeyinin hasarlanması sonucu kısmen veya tamamen tıkanması ile dış gebelik oluşumu kolaylaşır.

  Karın içi yapışıklıklar: Karın içi organlara ait (özellikle apandisit ve yumurtalık) geçirilmiş cerrahiler sonrası oluşan karın içi yapışıklıklar riski arttırır.

  Tüpün yapısal (doğumsal) anomalileri de riski arttırır.  < Konu Resmi..>
  1-Tubal düşük: Gebelik ürününün tüpün ucundan atılması

  2-Tubal rüptür: Gebeliğin tüpün duvarını aşındırarak tüpün hasarlanmasına ve kanamasına neden olması. Bu tür durumlarda karın içi kanama o kadar çabuk olur ki hayati tehlike yaratır.
  3-Tubal gebeliğin gerilemesi: Dış gebeliğin kendiliğinden kaybolması.

  Tedavi
  Hastanın durumu, çocuk istemi, dış gebeliğin yerleşim yeri ve rüptür bulgularının varlığına göre tedavi yaklaşımı belirlenir.

  1-İlaç tedavisi: Hastanın durumunun iyi olduğu rüptüre olmamış dış gebeliklerde veya dış gebeliğin yerleşimi nedeniyle cerrahinin riskli olduğu durumlarda tercih edilebilir. Hastanın tüpünün korunabilmesine olanak sağlar. İlaç hücrelerin büyümesini önleyerek gebeliğin ilerlemesine engel olur. Dış gebelik materyali vücut tarafından yok edilir. Tek doz veya çoklu dozlar şeklinde uygulanabilir. Bulantı, kusma, ishal ve sersemlik gibi ilaca bağlı yan etkiler görülebilir. Hastanın seri B-HCG takipleri sırasında gelişebilecek karın içi kanama ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır. Takip sırasında rüptür gelişirse veya tıbbi tedavi başarısız olursa cerrahi tedavi düşünülebilir.

  2-Cerrahi tedavi: Laparotomik (açık cerrahi) veya laparoskopik (kapalı cerrahi) yaklaşım tercih edilebilir. Ancak rüptüre dış gebelik ve şiddetli karın içi kanama bulguları gösteren hastalarda acil laparotomi(açık cerrahi) öncelikli tedavi şeklidir. Ameliyat sırasında tüp kesilerek dış gebelik temizlenerek tüp korunabileceği gibi (salpingotomi/salpingostomi) tüpün ileri derecede hasarlanması halinde tamamen alınması da (salpenjektomi) gerekebilir. Ancak geçirilmiş bir dış gebelik sonrası tekrarlama ihtimali vardır.
  3-İzlem tedavisi: Erken dönemde tanı konmuş, rüptüre olmamış ve gebelik testi değerlerinde düşme izlenen klinik olarak stabil hastalarda bekleme uygun bir karar olabilir.

  Dış gebelik sonrası gebelikler

  Geçirilmiş dış gebelik sonrası gebelik şansı geri kalan tüpün/tüplerin durumuna bağlı olmakla birlikte azalmıştır. Dış gebeliğin tekrarlama şansı etkilenmiş tüpün onarılmasından ya da alınmasından bağımsız olarak %10 civarındadır.


   
Tubal gebeliğin seyri ve akıbeti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sigara ve Gebelik

  Sigara ve Gebelik

  Günümüzde tüm dünyadaki kadınların yaklaşık %12’sinin sigara kullandığı tahmin edilmektedir. Bu oran gelişmiş ülkelerde çok daha fazladır.Tahminler sadece Amerika Birleşik Devletlerinde tüm kadınların %23′ünün sigara tiryakisi olduğu yönündedir.Bu tahminin en korkutucu yanı sigara kullanan kadınların büyük bir kısmının hamilelikleri süresince de bu alışkanlıklarından vaz geçmedikleri...
 2. vitiligo tanısı ve seyri

  vitiligo tanısı ve seyri

  melanosit hücreleri vitiligo için dua vitiligo duası yüzde ala hastalığı için dua VİTİLİGO NEDİR? KİMLERDE GÖRÜLÜR? Derimizde pigment üreten, dolayısıyla derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır. Çeşitli sebeplerden dolayı, bu melanositlerin hasar görmesi sonucu, pigment üretilemez. Pigment yetersizliği sonucu deride, dağınık ve yama şeklinde sınırları belli olan beyaz alanlar (leke)...
 3. Gebelik ve Diabet

  Gebelik ve Diabet

  Şeker hastalığı toplumda sık görülen hastalıkların başında gelmektedir. Dolayısıyla gebelikte de birliktelik olabilmektedir. Tanımlar: Diyabetes Mellitus: İnsülinin mutlak veya göreceli yokluğuna bağlı bir metabolik hastalıktır.2 ye ayrılır. Tip 1 : İnsülin yoktur ve tedavide yerine koyulur. Tip 2 : Anormal insülin sekresyonu ve hedef hücrelerde insülin rezistansı vardır....
 4. Aşılamadan sonraki süreçte gebelik belirtileri ve seyri nasıl olmakta ?

  Aşılamadan sonraki süreçte gebelik belirtileri ve seyri nasıl olmakta ?

  Etiketler : Aşılamadan sonra kanama, yerleşme kanaması nedir kaç gün sürer ? Aşılama yaptıran yada yaptırmak üzere olup buna karar veren arkadaşlarımız. Lütfen bu başlık altından aşılama sürecinde karşılaştığınız tüm belirtileri ve sizde ne gibi bir değişiklik olduğunu, sizin gibi aşılama yöntemi yaptıran meleklerle paylaşınız. Üyelerimizin bizlere bildirdiği ne gibi belirtilerin olduğunu...
 5. Tubal Reanastamoz Nedir?

  Tubal Reanastamoz Nedir?

  bağlı tüpler açılınca ne zaman hamile kalınır,bağlı tüplerin açılması ve gebelik şansı,tüpleri bağlı olup açtıranlar,bağlanan tüplerimi açtırmak istiyorum,tüp açtırma ameliyatı hakkında bilgiler Bir kadın bir sezaryen ameliyatı öncesi artık daha fazla çocuk istemi olmadığını düşünerek tüplerinin (kordonlarının) bağlanmasını hekiminden isteyebilir. Veya normal doğumlar sonrasında artık...

Sayfayı Paylaş