1. Ariza

  Ariza Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.407
  Beğenilen Mesajlar:
  83
  Ödül Puanları:
  0

  Tuhaf internet hastalıkları

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Ariza tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte yürüyememe internet hastalıkları ve korunma yolları internet hastalıkları ve bunlardan korunma yolları Çağımızın vazgeçilmez unsuru internetin ortaya çıkardığı çok sayıda hastalık var. Bu hastalıkların birçoğunu kimse bilmiyor. İşte tuhaf internet hastalıkları...


  10. Göz yorgunluğu

  Bilgisayar ekranına çok fazla baktığınızda gözleriniz yorulur. Hatta gözlerinizde hafif acı bile hissedebilirsiniz. Gözünüzü uzun süre ekrana sabitlemeniz göz kuruluğuna da neden olur. Bu nedenle sık sık gözlerinizi dinlendirmelisiniz.
  9.Sağlık anksiyetesi

  Bazı insanlar hissettiği her ağrıyı araştırma eğilimindedir. Hastalık hastası denilen bu kişiler için internet ciddi bir bilgi kaynağıdır ve sürekli hissettikleri ağrıların kaynağını ve nedenlerini ararlar. Bu durum da kişiyi psikolojik bunalıma sürükler. Ciddi hastalıkların belirtilerini kendi hissettikleri acılarla bağdaştıran bu kişiler zaman içinde anksiyete hastası olurlar.
  8. Baş ağrısı

  İnternet kullanımına bağlı baş ağrıları 3'e ayrılır. Tansiyon ağrısı: Göz ve boyun üzerinde oluşan baskıdan dolayı oluşur. Ağrı süresi 30 dakikadan bütün bir haftaya kadar uzayabilir.
  Günlük kronik ağrılar: GÜnün yarısından fazlasını baş ağrısı içinde geçiriyorsanız durum kronik bir hal almış demektir.
  Stres ağrısı: Bu ağrı da internet başında duyulan aşırı stresten kaynaklanır.
  7. Sırt ağrısı

  Sürekli sabit oturmak sırt ağrısına yol açabilir. Bu ağrı bir de obezite ve sigra gibi olumsuz birtakım durumlarla da desteklenirse dayanılmaz boyutlara ulaşabilir.
  6. Derin ven trombozu

  Derin ven trombozu çoğu kez bacaktaki toplardamarlarda pıhtı oluşmasıdır. Oluşan pıhtının bacak toplar damarlarını tıkanması sonucu bacakta şişlik, ağrı ve yürüyememe şikayeti oluşurken, pıhtının bulunduğu yerden kopup akciğere gitmesi ile akciğer embolisi olarak isimlendirilen nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı ile karakterize olan ve bazen ölümcül olabilen bir durum gelişebilir.
  5. Munchausen sendromu

  Çok sık rastlanmasa da garip bir psikolojik rahatsızlık olarak bilinyor.Adını Karl Friedrich Hieronymus Munchhausen'dan alıyor. Bu rahatsızlığı olanlar, hasta olmadıkları halde hasta taklidi yapmak ya da bazen kendilerini gerçekten hasta edecek, yaralayacak davranışlarda bulunmak suretiyle hastaneye yatmak istiyorlar. Hastaların tek istediği hastanede kalmak ve doktorlardan diğer personelden ilgi görmek.
  4. Facebook depresyonu

  Yapılan bir çalışmaya göre, Facebook gibi sosyal iletişim sitelerinde çok fazla konuşmak , genç kızları bunalıma sokabilir. Kızların sorunlarını konuşabilecekleri sohbet sistemleri ve sosyal iletişim araçları hiç bu kadar gelişmemişti. Bu sayede genç kızlar artık problemleri hakkında daha rahat konuşabilir oldu; ancak sürekli sorunlar ve duygusal problemleri hakkında saatlerce ve tekrar tekrar konuşmak endişe ve bunalıma neden olabilir.
  3. İnternet öfkesi

  Sağlığınız açısından ciddi sorunlar ortaya çıkarmayabilir ama psikolojik anlamda oldukça yıpratıcı olabilir. Şiddete varan sonuçları olan bu hastalığın kaynağı internette çok fazla bilgi olması ama bu geniş bilgi hazinesine ulaşırken bağlantı yavaşlığına maruz kalınması. Bu yavaşlığın insan psikolojisi üzerinde oluşturduğu şiddet ve zarar verme arzusu zamanla psikolojik bir rahatsızlığa dönebilir.
  2. Upper Limb Disorders (Üst uzuv bozuklukları)

  Boyun tansiyonu, Bilek tünel sendromu, tendon iltihabı, kesecik iltihabı gibi hastalıkların genel adıdır. Çok fazla yazı yazan ve kolunu sabit tutan kişilerde görülen rahatsızlıklardır. Klavye kullanımı bu gibi hastalıkların baş düşümanıdır.
  1. İnternet bağımlılığı rahatsızlığı (İBR)

  Ivan Goldberg tarafından 1995 yılında yerici bir şaka ile ortaya çıkan varsayımsal bir rahatsızlıktır. Her ne kadar bir şaka olarak ortaya çıkmışsa da bazı kişiler bu olgunun gerçek bir duruma karşılık geldiğini savunmaktadırlar. Bu kişiler İBR'yi genellikle alt türlere ayırırlar. Bu türlerden bazıları pornografi, mantık dışı oyun tutkusu, sosyal iletişim siteleri ya da web güncelerinde aşırı zaman tüketimive internet üzerinden alışveriş takıntısıdır. Dayanılmaz bir kumar oynama ya da alışveriş yapma isteği gibi etkiler de ortaya çıkarabilir.   
Tuhaf internet hastalıkları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. internet hastalıkları

  internet hastalıkları

  Dünyayı saran Internet çılgınlığı, günlük yaşamı baştan aşağı değiştirirken, Internet kullanıcılarına has rahatsızlıklarında ortaya çıkmasına neden oluyor. İngiltere'nin saygın tıp dergisi The New Scientist'in haberine göre, milyonlarca insanı bilgisayar başına bağlayan Internet, ego sörfü, blog ifşacılığı, youtube narsizmi ve wikipedializm gibi ilginç hastalıklara davetiye çıkarıyor. İşte...
 2. İnternet kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor

  İnternet kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor

  Denizli Devlet Hastanesi kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Türkan Demir, kalp hastalığının son zamanlarda gençlerde yaygın olarak görülmesini, internetle gelen alışkanlıklara bağladı. Dr. Demir, 12-18 Nisan arasında kutlanan Kalp Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. 20. yüzyılın başından beri kalp hastalıklarının ölümün en sık sebepleri arasında yer aldığını belirten Demir, birçok...
 3. Tuhaf..

  Tuhaf..

  Kağıt para sanıldığı gibi kağıttan değil pamuktan yapılır.1950 den önce kenevir, ağaç kabuğu ve marijuana yaprağı kullanılarak yapılırdı. İnsan midesi 2 haftada bir iç zarını yenilemek zorundadır aksi halde kendi kendini sindirir. Mc Donalds ın karının % 40 ı çocuk menüsü satışından geliyor. Çikolatanın...

Sayfayı Paylaş