1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Tuina masajı ile vücudunuzu dengeleyin

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  adana masaj salonları adana masaj salonu salonu adanada salonları Bitkinlik ve yorgunluk hissettiğinizde, Tuina masajını uygulayın. Tuina’nın hem fizik hem de ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu biliniyor. Tuina masajı, yaşam enerjisinin dengelenmesini sağlıyor. Dengeli yaşam enerjisi de güçlü ve sağlıklı bir beden anlamına geliyor.
  Tarihi kökeni 4000 yıldan daha eskilere dayanan Tuina masajı, Çin Geleneksel Tıbbı’nda ‘akupunktur’ ve ‘bitkisel tıp’la birlikte gelişmiş eski bir iyileştirme sanatıdır.
  Milattan önce 2300 yılında yazılmış olan Sari İmparator’un iç hastalıkları kitabında da Tuina’dan bahsediliyor. Halen geleneksel Çin Tıbbı okullarında akupunktur ve bitkisel tıp dersleri yanında Tuina öğretimine ve eğitimine de geniş yer veriliyor.
  Tuina, Çin’de, Batı’daki osteopat, fizyoterapist ve spor terapistlerinin tedavi ettiği bütün hastalıklarda kullanılıyor. Ancak Tuina, sadece eklem ve kaslar üzerinde etkili değil. Aynı zamanda vücutta, Qi adı verilen yaşam enerjisinin akışını da düzenlemesi nedeniyle batı tipi masaj ve manipülasyonlardan çok daha etkili olduğu biliniyor.
  Qi denen evrensel yaşam enerjsi, Çin Tıbbı’na göre vücudumuzda meridyen adı verilen kanallar boyunca akıyor. Bu enerji, buradan, tüm organlar, vücut dokuları ve zihne gidiyor.
  Tuina’daki basınç uygulamaları, bu meridyenler üzerindeki özel noktaları uyararak Qi akışının tüm vücut boyunca serbest ve aksamadan düzenli olmasını sağlıyor. Bu düzenli enerji dolaşımı da sonuçta, kişinin yalnız fiziksel değil, aynı zamanda, ruhsal, zihinsel ve duygusal anlamda da sağlığını destekliyor. Tuina’nın kan ve vücut sıvılarının akışını düzenlemesiyse, diğer masajların da sahip olduğu benzer etkilerden.
  Yaklaşık 1000 yıl kadar önce Japonya’da ortaya çıkan Tuina Masajı, bu ülkede, zaman içinde birtakım değişimlere uğramış. Shiatsu ismini alan bu masajda, daha çok basınç teknikleri kullanılıyor. Tuina’daysa bastırma, sıkıştırma, dürtme, germe, yoğurma gibi pek çok teknik kullanılıyor.


  Tuina, hem fiziksel hem de zihinsel ve tinsel anlamda, vücuttaki Qi akışının dengelenmesini sağlıyor. Tuina, aynı zamanda verici (Tuina masörü) ve alıcı (masaj yapılan kişi) arasındaki Qi akışının da fiziksel bir ifadesi. Bu enerji geçişinin sağlıklı olması için de Tuina terapistinin kendi enerjisi düşükken ya da kendisini sağlıklı hissetmediğinde Tuina yapmaması gerek. Çünkü bu durumda kendi enerji akımı bu iletişime açık olamıyor. Tuina masajı için metodular
  Vücuttaki yumuşak dokuların (kaslar, tendonlar) kol ve ellerle masajı, aküpressür noktalarının uyarılmasıyla kanallardaki Qi akışını etkileme, manipülasyon teknikleriyle bozulmuş, kas-iskelet-bağ dokusu ilişkilerini düzenlemeyi sağlıyor. Bazen Tuina tedavisine dıştan yapılan bitkisel merhem ya da kompresler de eklenebiliyor.
  Eklem zedelenmeleri ve kas zorlamalarında, rolling metod denen yumuşak doku tekniklerine; iç hastalıklarının tedavisinde akupressür noktalarına parmakla bastırma metoduna; bozulmuş enerji sistemlerini tekrar düzenlemek ve canlandırmak için Nei Gung Qi genel egzersizleri ve özel masaj metotlarına ve kas-iskelet- bağ eklemlerinin bozulan ilişkilerini düzenleyen manipülasyon metotlarına odaklanmış dört çeşit eğitimi içeriyor. Bunun dışında bir de babadan oğula geçişli aile sistemlerinin olduğu da biliniyor.
  20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Tuina’nın başta A.B.D. olmak üzere diğer batı ülkelerinde de öğretim, eğitim ve kullanımı hızla yaygınlaştı.
  Tuina nelere faydalı?
  Tuina, özellikle vücutta, strese bağlı nedenlerle Qi akışının bozulduğu rahatsızlıkların tedavisinde son derece olumlu sonuçlar alınmasını sağlıyor. Tuina, özellikle batı tıbbının tedavilerine ek olarak uygulandığında çok olumlu sonuçlar alınmasını sağlıyor. İşte Tuina’yla tedavi edilen hastalıklar:
  - Bağışıklık sistemi zayıflaması
  - Uykusuzluk
  - Depresyon
  - Anksiyete
  - Yorgunluk
  - Kabızlık
  - Hazımsızlık
  - Ağrılı ve düzensiz adet
  - Bazı tip baş, ense, bel ve sırt ağrıları
  - Siyatik
  - Spor zedelenmeleri
  - Sinir sıkışmaları


   
Tuina masajı ile vücudunuzu dengeleyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yüz masajı ile yüzünüzün kan dolaşımını artırın

  yüz masajı ile yüzünüzün kan dolaşımını artırın

  yüz masajı video resimli yüz masajı Herbiri 20 saniyelik cilt üzerindeki sadece dört parmak bas*kısı bile inanılmaz sonuçlar verebilir. Rahatlatıcı bir masaja yardımcı olması açısından besleyici bir krem kullanmak yararlı olacaktır. • iki elin ayasını burundan başlayarak yanaklar üzerinden kulaklara doğru yüzünüzde gezdirin. • Alın bölgenize işaret, orta ve yüzük parmağınızla bur*nun iki kaş...
 2. Kahve Masajı İle Selülitten Kurtulun.

  Kahve Masajı İle Selülitten Kurtulun.

  kahve masajı selülite kahve masajı selülite selülit için masaji Her bayanın kabusu selülitlerdir.zayıf ve ya kilolu hiç fark etmeden her kadında görülebiliyor. Eğer sizin de göbek ve basen bölgenizde selülit varsa kahve masajı ile kendiniz uygulayarak kurtulabilirsiniz. Kahvenin içindeki kafeinin uyarıcı etkisi, hücre yenilenmesi ve cildin genç görünmesini sağlar. Kafein cilde canlılık katar....
 3. Tuina Çin Masajı

  Tuina Çin Masajı

  çin masaj çin masajları masajı masaji özel masaj yapan bayanlar Yogun ve stresli bir günün ardından vücudun gevşemesi için en başta gerekli olan şey güzel bir masajdır.Hele bu masaj bitkisel ürünlerle ve bilinçli bir şekilde yapılırsa o zaman çok daha fazla keyifli hale dönüşebilir Şimdi vereceğim masaj bilgileri vücudunuzu rahatlatmakla kalmıyor tazelenmesindede etkili oluyor nasılmı?...
 4. Tuzlu su ile kulak masajı

  Tuzlu su ile kulak masajı

  kulak masaj noktaları ayak yorgunluğuna tuzlu su Tuzlu suyunbir çok faydasını duymuştum ama kulak masajını ilkkez duyuyorum.Eminim aranızda benim gibi ilkkez duyanlar var:)Bakalım tuzlu suyun kulağa ne gibi bir faydası varmış???:)Buyrun okuyunuz meleklerim:) Tuzlu Su Mucizesi: Denize girdikten sonraki dinlenmişlik ve arınmışlık halini hepimiz biliriz. Havuza girdiğimizde ise bunu...
 5. Masaj ile selülite veda edin

  Masaj ile selülite veda edin

  Masaj ile selülite veda edin Masaj ile selülite darbe vurun Dr. Yasemin Fatih Amato, iyi bir masajın selülit tedavilerinde etkili olabileceğini belirtti. Masaj, selülitin en önemli tedavi yöntemidir bu yüzden yaş arttıkça masaja olan ihtiyaç da artar. Masajın en güzel özelliği her mevsim yapılabilir olması ve yan etkisinin olmamasıdır. Aksine doğrudan faydalı etkileri daha fazladır....

Sayfayı Paylaş