Tükürüğün artması gebelik belirtisimi ?

Uzman SühaN

Administrator
Tükürüğün artması gebelik belirtisimi ?
gebelik,gebelik belirtileri,erken gebelik belirtileri,gebelikte tükürük artışı,gebelikte tükürük neden artar,tükürüğün artması gebelik belirtisimi

Gebelik her türlü semptomla birlikte gelir, ancak tükürük fazlalığının gebelik belirtisi olduğunu biliyormuydunuz ? Gebelik, vücudunuzun birçok eşzamanlı değişikliğe uğradığı bir aşamadır. Bunlardan biri aşırı bulantı eşliğinde oluşan tükürükteki artıştır.

Aşırı tükürük, bulantı ve kusma gibi diğer gebelik belirtileri kadar ünlü olmayabilir. Aşırı tükrük salınımı (ptyalizm olarak da bilinir), erken gebelikte ortaya çıkabilir, bunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte. Bazı uzmanlar, vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerin bir sebep olabileceğine inanmaktadır. Mide bulantısı çeken kadınlar daha az yutmaya eğilimli olup ağızda tükürük oluşumuna neden olabilirler. Gebelikte tükürükteki artış gebeliğin en erken işaretlerinden biridir, ancak tüm anneler için ortak değildir.

Erken gebelik belirtileri nelerdir?

gebelikte tükürükte artış.jpg

Gebeliğin ilk trimesterinde ağızda tükürük artışı ile taçlandırılabilir. Fazla tükürük miktarı kişiden kişiye değişir .Mide bulantısı ve hormonal değişiklikler muhtemel bir faktör gibi görünse de, bazı kadınların gebelik sırasında fazla tükürük üretmesin nedeninden uzmanlar emin değil. Basitçe ifade etmek gerekirse, gebelik süresince aşırı tüküürk salgılamanız bebeğinizi etkilemez. Aslında, bu durum hamilelik döneminde birçok kadında yaşanır. Kendinize ve bebeğinize neden olan ciddi bir durum mevcut olmadığı sürece hem sizin hem de bebeğiniz için tamamen güvenlidir.

Ağızda tükürük tüketiminin gerçek nedeni belirlenmemesine rağmen, bunun birçok nedeni vardır:

Hamilelik sırasında vücudunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler aşırı tükürüğün nedenlerinden biri olabilir.

Kusma veya aşırı sabah bulantısı, erken gebelikte daha fazla tükürük üretimi ile bağlantılı olabilir.

Hiperemezis gravidarum olarak bilinen bir durum gebelik süresince aşırı kusma ve dehidrasyona neden olur. Bu aynı zamanda ağızda tükürüğün daha fazla üretilmesine neden olabilir.

Gebelikle ilişkili ortak bir semptom olan mide ekşimesi veya asidite, artmış tükürük üretimiyle bağlantılı olabilir.

Sigara genellikle tükürük üretimini artırma eğilimindedir.
Bazı ağız ve diş enfeksiyonları aynı zamanda ağızda tükürük üretiminde artışa neden olabilir.

Pestisitlerde bulunan cıva veya diğer toksik kimyasallara maruz kalma, ağızda tükürük üretiminde artışa neden olabilir.

Tükrük tüketiminin önemli olduğunu ve vücudun ihtiyaç duyduğu bir süreç olduğunu belirtmek önemlidir. Vücudunuz her gün yaklaşık yarım litre tükürük üretir. Bu, vücudun mide asitlerini nötralize etmesine yardımcı olur, dişleri zararlı bakterilere karşı korur, gıdayı parçalayarak sindirimin iyileşmesine yardımcı olur ve ağzınızı yağlandırır.

Neyse ki, fazla tükürük üretimi gebelikle ilişkili oldukça iyi huylu bir semptomdur. Bu daha ciddi bir sorunun işareti değildir ve anneye veya bebeğe zarar verme olasılığı yoktur.
 

Uzman SühaN

Administrator
Aşırı tükürük üretimi, erken gebelikte gözlenen bir fenomendir. Hamile kadınların % 2.4 ünde görülür. Nedeni bilinmemekle birlikte hormonal değişikliklerle ilişkilidir. Reflü hastalığı, sigara içme, bazı ilaçların alınması ve ağız enfeksiyonları i tükrük artışını açıklayabilir. Tükürük üretimini azaltmak için kanıtlanmış bir çözüm bulunmamaktadır..

Gebelikte aşırı tükürük üretimi konusunda endişeleniyorsanız doktorunuzla konuşun. O nedenleri belirlemenize yardımcı olabilir veya mide yanması kusma gibi belirli temel koşullar için tedavi seçenekleri sunabilir. Gebelikte aşırı tükürük üretmek genellikle zararlı bir durum olmamasına rağmen, ciddi ptyalizm bazen her gün iki litreye kadar tükürük kaybetmenize neden olur. Buda su kaybına sebep olduğundan günde yaklaşık 8 bardak su içmeniz gerekmektedir.
 
Üst