Tüm Ayrıntılarıyla Kadir Gecesi Namazı Hakkında Bilgiler

T

TİTAN

Forum Okuru
Tüm Ayrıntılarıyla Kadir Gecesi Namazı Hakkında Bilgiler
Kadir Gecesi Namazı Kılınışı Ayrıntılı

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır Ayrıntılı
Kulluk vazifemizi yapmak ve dualarımızın kabulu için mübarek gün ve gecelerde ibadetlerimize daha bir yoğunluk veririz melekler :) Bunun için en övülen gün de Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve bin aydan hayırlı olan Kadir gecesidir. Bu gece de Kadir gecesi olduğu için bu konumuzda sizlere Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır Ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız...
Kadir gecesinin bin aydan daha haylırlı olduğu Kur'an-ı Kerim'de açıkça bildirilmiştir.

Peygamberimiz de bu gecenin fazileti hakkında şöyle buyurmuştur

Kim ki, faziletine inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.

Kandil gecelerini; Allah rızası için namaz kılmak, Kur'an okumak, Peygamberimize salât ve selâm okumak, günahlarımızın bağışlanması için Allah'tan af dilemek, dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua etmek ve yapacağımız yardımlarla yoksulları sevindirmek suretiyle değerlendirmeliyiz.

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan'ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Muhammed Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız demiştir.

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır

Kadir Gecesi namazı 4 rekat kılınır

1. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi okunur
2. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi okunur
3. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi okunur
4. Rekatta: Fatiha ile 3 İhlas suresi okunur

Daha sonra iki rekatta bir Tahiyata oturulur.

Selamdan sonra on bir defa şöyle denir

Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd denir.

Bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.

Kadir Gecesi namazı ikişer olarak kılınır. Bu namaz en azı iki rekattır. İstediğiniz kadar kılabilirsiniz. En çoğu 100 rekattır.

Her rekatta Fatiha, bir Kadir suresi, 3 İhlas suresi okunur. Her iki rekatta bir selam verilir. Hz.Peygambere salat-ü selam getirilir bu şekilde Kadir Gecesi namazı bitirilir.
 
Üst