Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Tüm Özellikleriyle Mıknatısla İlgili Bilgiler

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Mıknatıs nedir Mıknatıs ve Özellikleri  Sevgili melekler, bu yazımızda pek çok elektrikli alet içinde de kullanılan mıknatıs ve özellikleri ile ilgili bilgiler vereceğiz sizlere.. :)
  [​IMG]

  Demir, nikel, kobalt gibi maddeleri çekme özelliği gösteren cisimlere mıknatıs denir.

  Üç çeşit mıknatıs vardır.
  Doğal mıknatıs : Doğada oluşan ve taş olarak bulunan mıknatıslardır.
  Yapay mıknatıs : Demir, nikel ya da kobalttan yapılır. Çubuk, pusula iğnesi, U şekline ve at nalı şekline benzeyen çeşitleri vardır. Bu mıknatıslara daimi ya da geçici mıknatıslık kazandırılabilir.

  Mıknatısın Kutupları

  Mıknatısların uçları çekme ve itme özelliği gösterirler. Mıknatıslık etkisinin en şiddetli olduğu bu uçlara kutup adı verilir. Bir mıknatısın şekli nasıl olursa olsun iki kutbu bulunur.
  Bir mıknatıs ortadan iple asılırsa, kuzey-güney doğrultusuna yönelerek durur. Kuzeyi gösteren kutba N, güneyi gösteren kutba ise S kutbu denir.
  Elektrik yüklerinde olduğu gibi, mıknatıslarında aynı kutupları birbirini iter, zıt kutupları ise birbirini çeker.

  Mıknatıslar, demir, nikel, kobalt gibi maddeleri ve bunların alaşımlarını çeker. Bu nedenle bu maddelere magnetik maddeler denir. Cam, kağıt, tahta, plastik gibi maddeleri mıknatıs çekmez.

  Mıknatısların Kullanıldığı Alanlar
  Mıknatıslar;
  pusula yapımında,
  kapı zilinde,
  telefon,
  radyo,
  televizyon,
  voltmetre,
  ampermetre,
  elektrik motorları,
  bazı oyuncakların yapısı gibi bir çok yerlerde kullanılmaktadır.
  Sanayide demir parçalarını diğer maddelerden ayırmak için yine mıknatıslar kullanılır.


   
Tüm Özellikleriyle Mıknatısla İlgili Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mıknatıs Ve özelliklerinin Tanıtılması

  Mıknatıs Ve özelliklerinin Tanıtılması

  mıknatıs ve özelliklerinin tanıtılması mıknatısın çekmediği maddeler mıknatısın çektiği ve çekmediği maddeler çektiği metaller metaller DENEYİN AMACI: Bir mıknatısı tanımak ve özelliklerini kavramak. HAZIRLIK SORULARI: 1-Hangi maddeler mıknatıslık özelliği taşır? Nedenlerini araştırınız. 2-Bir mıknatıs topluiğnelere yaklaştırıldığında,...
 2. Çorum ili ilgili tüm bilgiler

  Çorum ili ilgili tüm bilgiler

  hattuşaşa nasıl gidilir corum ile ilgili bilgiler çorum ile ilgili yazılar Senin yaptığını Çorumlu yapmaz diye bir atasözü vardır:D Çorum ilinin genel bilgilerini tam açacağım zaman niyeyse bu söz aklıma geldi:D Bu Atasözünü hangi amaçla söylemişler bilmiyorum ama şimdi sizlere Çorum ilnin genel olarak bilgilerini vermek istiyorum. GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 12.820 km² Nüfus: 609.863...
 3. Balıkların Ortak Özellikleriyle İlgili Bilgiler

  Balıkların Ortak Özellikleriyle İlgili Bilgiler

  balıklar, ortak özellikleri, nelerdir, açıklamalar, açıklamalar, ile ilgili bilgiler burada melekler Biyoloji derslerinden hatırladığımız bir konuyla ilgili bilgiler vermek istiyoruz melekler :) Balıkların ortak özellikleri... Solungaç solunumu yaparlar. Üyeleri yüzgeç şeklindedir. Denizlerde ve tatlı sularda yaşar, dış döllenme ve gelişme yaparlar. Vücutları zaman zaman dökülebilen...
 4. Bıngıldak İle İlgili Tüm Bilgiler

  Bıngıldak İle İlgili Tüm Bilgiler

  bıngıldak ne demek bıngıldak nedir bıngıldak neresidir Yenidoğanların en hassas bölgelerinin başında bıngıldakları gelir melekler :) Son derece yumuşak ve hassas durumda olan bıngıldak nedir, yapısı nasıldır, gerçekten o kadar korunaksız mıdır aşağıda ki makalede tüm bu soruların cevaplarını bulacaksınız :) Memorial Suadiye Polikliniği Pediatri Bölümü’nden Uz.Dr. Selase Koç Sansar,...
 5. Mıknatıs ve özellikleri hakkında kısa bilgiler

  Mıknatıs ve özellikleri hakkında kısa bilgiler

  mıknatıs ve özellikleri hakkında kısa bilgiler rica ediyorum. Örneğin belli bir süre sonra mıknatısın özelliğini yitirdiğini hiç görmedim bu nasıl oluyor. Sürekli sonsuza kadar özelliğini yitirmeyecek mi bilgi lütfen.

Sayfayı Paylaş