1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Tüm Zamanların En İyi 10 Sorusu

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  BBC Focus dergisi tüm zamanların en iyi sorularını derledi ve yanıtladı

  İşte ilk 10 soru  - Soğan neden ağlatır?

  Kesilen soğanın dokusu alinaz enzimi salgılar. Bu enzim sülfoksitleri sülfenik aside çevirir. Bu asitler kendiliğinden yeniden şekillenir ve gözyaşlarının oluşmasını sağlayan sin-propanetiyal-S-oksit meydana gelir. Bu, yaklaşık otuz saniye sürer ve kimyasal etkisini beş dakika içinde kaybeder.

  Gözün ön tabakasında yer alan kornea, dışarıdan gelecek fiziksel ve kimyasal etkilere karşı gözü korur. Bu amaçla kornea üzerinde yüksek duyarlılıkta sinirler bulunur. Korneada ayrıca, gözyaşı bezlerini harekete geçirecek algılayıcılar da vardır. Serbest sinir uçları sin-propanetiyal-S-oksiti algıladıklarında, sinir sistemi harekete geçer ve gözyaşı bezinden salgılanan sıvı ile zararlı madde korneadan temizlenir. Soğanın bu etkisini ortadan kaldırmak için, soymadan önce soğanı ısıtabilir ve enzim aktivitesini bozarak gözlerimizin yaşarmasını engelleyebiliriz.

  -Sabunun dış kısmı daima temiz midir?

  Kesinlikle hayır. Kullanıldıktan sonra sabunun dış yüzeyinde su, köpük ve kir kalır.Su ve köpük kurur ama kir ordadır.

  -Vücudumuzdaki hücrelere öldüğünde ne olur?

  Vücudumuzun yüzeyindeki ya da organlarımızın dışındaki hücreler deri yoluyla ve boşaltımla vücuttan atılır.

  Vücudun içinde kalan ölü hücrelerin bazıları fagositler tarafından temizlenir. Ölü hücrelerden edinilen enerji diğer beyaz hücrelerin üretiminde kullanılır. Bazı ölü hücreler özellikle bırakılır, çünkü bunların vücuttaki görevleri hala bitmemiştir. Örneğin, gözün lensi, deri, tırnak gibi dokular da ölü hücrelerden oluşur ama bunlar beden için gerekli olduğu için yok edilmezler.

  -Solak insanlar daha detaylı mı düşünür?

  Hayır, sağ el ya da sol elini kullananlar arasında böyle bir yetenek farklılığı olduğunu öne süren bir çalışma yoktur.

  -Renk körlüğü tedavi edilebilir mi?

  Hayır.Renk körlüğünün nedeni, kalıtım yoluyla aktarılan, gözdeki renk duyarlı protein kodunu sağlayan gendeki kusurdur.

  -Kafanızın büyüklüğü IQ'nuzu etkiler mi?

  Hayır. 1998'de yapılan bir çalışma kafanın büyüklüğüyle beynin büyüklüğü arasında bir bağlantı olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır fakat, IQ'nun boyutla bir ilgisi yoktur en azından genç ve sağlıklı yetişkinlerde.

  -GPS sağlayıcılı bir cep telefonunuz varsa hükümet sizi takip edebilir mi?

  Evet, eger cep telefonunuzun GPS'i varsa bulunduğunuz yer operatöre bildirilir fakat telefonunuzun açık olması koşulu ile.

  -Kuşların kanatları nasıl su geçirmez olabilir?

  Kuşun karnındaki tüylerle, kanat ve kuyruk tüyleri birbirinin aynı değildir.Kuyruk tüylerinin altında salgı bezleri bulunur. Çoğunun salgı bezleri yağ içerir. Kuyruk tüylerinin altında gizli olan yağ sıradan bir madde değildir. Aksine bu salgı son derece gelişmiş bir dezenfektandır. Bu dezenfektan kuşun tüylerinde bakteri ve mantar üremesini engeller. Ancak etkili olabilmesi için bu yağın tüm tüylere yayılması gerekir. İşte kuşlar da her fırsatta titiz bir çalışmayla tüm tüylerini yağlar. Yalnızca yağlamakla kalmazlar, tüylerinin bakımı için dikkatli bir temizlik ve düzenleme de yaparlar. Yaşamaları için gerekli olan bu çalışmayı gagalarıyla yaparlar. Gagaları ile aldıkları yağı, tüylerinin temizliğinde kullanan kuşlar, bu sayede tüylerinin esnekliğini de korur ve su geçirmesini engeller.

  -Örümcekler kendi ağlarına neden yakalanmaz?

  Örümcekler, kendi ağlarına kolay kolay yakalanmaz, bunu iki şekilde başarır. Birincisi, avı için ördüğü ağda ayrıca sadece kendisinin üzerinde hareket edebileceği yapışkan olmayan özel ulaşım iplikleri vardır, örümcek bunları tanır. İkincisi, ağız kısmındaki bir salgı bezinde ürettiği salgı ile sürekli ayaklarını yağlı tutar ve böylece yanlışlıkla tuzak ağına düştüğünde kendisini kurtarabilir. Fakat ürkütüldüğünde nadiren kendi ağına takılıp diğer örümceklere de yem olabilir

  -Burnunuzu çarptığınızda neden gözleriniz yaşarır?

  Burun yumuşak ve hassastır ve geniz yolu gözlere gözyaşı kanalı ile bağlıdır.Normalde bu lakrimal sıvı(gözyaşı) burun yoluyla drenaj sağlar. Ama burunda toplanan bu sıvı yeterli olduğunda burunun akışı normal boşaltma yolunu engelleyebilir gidecek hiçbir yeri olmadağı için gözyaşları akar.

  alıntı

   
 2. AyYuzlu

  AyYuzlu Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.960
  Beğenilen Mesajlar:
  29
  Ödül Puanları:
  48
  bilinmesi gereken seyler emegine saglık
   
 3. miss angel

  miss angel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.106
  Beğenilen Mesajlar:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  hmm güzel bilgler gerçkten.teşekkürler...
   
Tüm Zamanların En İyi 10 Sorusu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En iyi 10 meslek!

  En iyi 10 meslek!

  ABD'de en iyi meslek bilgisayar programcılığı. Money dergisinin araştırmasında sıralama, ücret, kariyer olanakları, stres, esneklik ve yaratıcılık potansiyeline göre oluştu. Liste sırasıyla şöyle: 1- Bilgisayar programcısı. 2- Üniversite hocası. 3- Finansal danışman. 4- İnsan kaynakları uzmanı. 5- Doktor asistanı. 6- Pazar analisti. 7- Bilişim analisti. 8- Emlak eksperi....
 2. Tüm zamanların en iyi 10 bilim-kurgu filmi

  Tüm zamanların en iyi 10 bilim-kurgu filmi

  Guardian gazetesinde yer alan değerlendirmeye göre gelmiş geçmiş en iyi 10 bilim-kurgu filmi şöyle: 1. Blade Runner (1982) Yönetmen: Ridley Scott İster tiyatro versiyonunu tercih edin (arkadan sıkıcı bir sesle verilen anlatım vardı fakat ünlü unicorn sahneleri yoktu) ister bundan bir kaç yıl gerçekleştirilen sinema versiyonunu öne alın, Blade Runner açık ara önde. Hikayenin ana...
 3. Empire Dergisine Göre Tüm Zamanların En İyi Filmleri

  Empire Dergisine Göre Tüm Zamanların En İyi Filmleri

  TÜM ZAMANLARIN EN İYİ FİLMLERİ DÜNYANIN EN PRESTİJLİ SİNEMA DERGİLERİNDEN EMPİRE'IN, TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 500 FİLMİNİ BELİRLEMEK ÜZERE DÜZENLEDİĞİ ANKETE GÖRE, 1972 YILI FRANSİS FORD COPPOLA İMZALI 3 OSCARLI 'GODFATHER' (BABA) TÜM ZAMANLARIN EN İYİ FİLMİ SEÇİLDİ. Empire'in internet sitesine göre, 10 bin Empire okurunun sinema dünyasının ünlüleri ve eleştirmenleriyle birlikte katıldığı...
 4. Tüm zamanların en iyi 150 performansı

  Tüm zamanların en iyi 150 performansı

  Dünyanın en ünlü sinema dergilerinden Total Film, beyazperdenin gelmiş geçmiş en iyi performanslarını seçti. İşte tartışmaya açık olan 150 dev performans… Popüler sinema dergilerinden Total Film, seçimi zor olan ve tartışmayı beraberinde getiren bir liste hazırladı. Dergi, sinemanın kuruluşundan günümüze, en iyi 150 oyunculuk performansını seçti. Her ‘en iyiler’ listesi gibi tartışmaya...
 5. tüm zamanların en iyi polisiye dizisi hangisidir??

  tüm zamanların en iyi polisiye dizisi hangisidir??

  polisiye diziler en iyi polisiye diziler en iyi dizi televizyonlarda arayıpta bulamadıgımız kadar dizi var pekiii sizce; tüm zamanların en gelmiş gecmiş pollisiye dizisi hangisi?? ARKA SOKAKLAR HIRSIZ POLİS KANIT ADANALI GECE GÜNDÜZ BEHZAT Ç.

Sayfayı Paylaş