"Tümüyle insan olmayabiliriz"

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
"Tümüyle insan olmayabiliriz"
İnsan bağırsağında varolan yüzlerce türün DNA'sını inceleyen bilim adamları, 'tamamıyla insan olmayabileceğimizi' tartışıyor.

Science dergisinin bugün yayınlanacak yeni sayısında yer alan araştırmaya göre, yetişkin bir insanın vücudunda bini aşkın türde ve yaklaşık 100 trilyon adet bakteri bulunuyor.

Bu bakteriler, vücudun sindirim ve bağışıklık gibi çok önemli sistemleri için o kadar önemli ki, bilim adamları, insan ve bakterileri 'karşılıklı olarak birbirine muhtaç organizmalar' olarak kabul etmenin mümkün olabileceğini iddia ediyorlar.

ABD'de bulunan, The Institute for Genomic Research (TIGR) adlı kuruluştan bir ekibin yaptığı araştırmalara göre bakteriler hastalık, beslenme, obezite gibi konularda, ayrıca alınan ilaçların bünyede en yararlı biçimde nasıl kullanılacağı gibi alanlarda, çok önemli ipuçları sağlama potansiyeline sahip.

Eski TIGR mensubu olan, çalışmalarını New York Devlet Üniversitesi'nde devam ettiren Steven Gill, insan vücudunun bir tür bakteri ve insan hücresi karışımı olduğunu, hatta bazı tahminlere göre vücuttaki hücrelerin yüzde 90'ının 'aslında bakteri olduklarını' belirtti.

''Bünyemizin iyi bir durumda olması, tamamıyla bu mikrobik popülasyona bağlı'' diyen Gill, ''bu popülasyondaki değişiklikler, yararlı mikropların vücudumuzda varolması veya olmaması gibi sonuçlara yol açıyor ve bu tür durumlar da aaaabolizmada hastalıkları tetikleyebiliyor'' görüşünü dile getirdi.

Gill'e göre insanoğlunun milyonlarca yıllık evrimi, vücuda hayati derecede önemli katkılarda bulunan bu bakterilerle birlikte gerçekleşti.

Bakteriler, ince ve kalın bağırsaklarda, doğumdan sonra kolonileşmeye başlıyorlar ve yetişkinlerde bin türde çeşitliliğe ulaşıyorlar.

Bu yaratıklar, vitaminler, şekerler ve lifler dahil, yenilenlerin çoğunun sindirilmesine yardımcı oluyorlar, insan organizmasının senaaaleyemediği bazı vitaminleri senaaaliyorlar.
 
Üst