Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp bebek düşük yapma riski ne kadardır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Doğumsal bozukluk risklerinde de görüldüğü gibi düşük yapma riski normal doğumda ne oranda ise tüp bebek yönteminde de aynıdır. Düşük yapma riski ileri yaşlarda ki gebeliklerde daha sıklıkta görülür. 40 yaşının üstünde ki kadınlarda düşük yapma riski % 50 civarındadır.
  Tüp bebek, geleneksel yöntemlerle gebe kalamayan hastaların tercih ettiği üreme yöntemlerinden bir tanesidir. Normal yollarla hamileliğin gerçekleşmediği hastalar için farklı tedaviler uygulanabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde hamile olma şansı olmayan kişiler bile uygulanan tedaviler ile hamile kalmaktadırlar. Üreme yöntemleri arasında başarı oranı yüksek olan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de tüp bebek tedavisidir.


  < Konu Resmi..>  Tüp bebek tedavisi ile hamile olan ve bu sayede bebek sahibi olan çiftlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Tüp bebek son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak kullanılan, kişilerin gebe kalmasını sağlayan uygulamalar arasındadır. Tedavinin başarı oranı hastaların durumuna ve tedavinin alınacağı merkezlere göre farklılıklar gösterebilir. Özellikle tüp bebek tedavisini almak isteyen bayanların yaşı tedaviden başarılı sonuç alınması için çok önemlidir. Genç yaştaki hastalara uygulanan başarı oranı çok daha yüksektir.

  Tüp bebekte düşük ihtimali konusu toplumumuzda farklı düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu konuda doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de tüp bebek tedavisindeki düşük oranıdır. Birçok kişi tüp bebek tedavisi ile gebe kalan kişilerin normal yollarla hamile olan kişilere göre düşük yapma ihtimalinin daha fazla olduğunu savunur. Ancak bu düşüncenin gerçekler ile bir ilgisi yoktur. Normal üreme yöntemi ile hamile olan bir kişinin hamileliğinde düşük yapma riski ne ise tüp bebekte düşük olma ihtimali de aynıdır.
  Düşük yapma durumu kişinin hangi şekilde hamile kaldığı ile ilgili değil hamile olan kişilerin bazı özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Düşük ihtimalini yükselten sebeplerden birisi de embriyodaki sorunlardır. Bayanlardaki kromozom bozuklukları ister normal yolla ister tüp bebek yöntemi ile gerçekleşen gebeliklerde olsun düşük ihtimalini yükselten en sık nedenlerin başındadır. Hamilelikte düşük yapma riskini arttıran en önemli faktör hamile olan kadınların yaşıdır. Genç yaşlardaki hamileliklerde düşük ihtimali çok daha azken, ileriki yaşlardaki gebeliklerde düşük yapma riski çok fazladır. Özellikle kırk yaşından sonra gerçekleşen hamileliklerde düşük yapma ihtimali %50 lere kadar çıkmaktadır. Sonuç olarak tüp bebekte düşük ile normal gebeliklerde düşük riski aynıdır.
   
Tüp bebek düşük yapma riski ne kadardır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebek maliyeti ne kadar

  Tüp bebek maliyeti ne kadar

  Tüp bebek maliyeti ne kadar ? Yıllarca uğraş verdim ve şimdi tüp bebek için karar verdim acaba Tüp bebek maliyeti ne kadar lütfen bilgisi olanlar yazsın
 2. tüp bebekte düşük riski daha mı fazla?

  tüp bebekte düşük riski daha mı fazla?

  Selamlar. Doktorumuzun tavsiyesiyle tüp bebek yaptırdık.Şimdi heyecanla sonuçları bekliyoruz.Yalnız merak ettiğim ve korktupum birşey var. Tüp bebekte düşük riski daha mı fazla acaba?
 3. Tüp bebekte Dış Gebelik Riski Nedir?

  Tüp bebekte Dış Gebelik Riski Nedir?

  tüp bebekte dış gebelik riski varmı,tüp bebek tedavisinde dış gebelik geçirenler,tüp bebek tedavisinde dış gebelik olasılığı,tüp bebek tedavisi ve dış gebelik hakkında bilgiler Normal yollarla hamilelik olmayan hastalarda sperm ile yumurtanın laboratuvar ortamında döllenerek anne rahmine yerleştirilmesini amaçlayan bir yöntem olan tüp bebek tedavisi, etkili, kişiden kişiye değişmekle...
 4. İlaçsız tüp bebek maliyeti ne kadardır?

  İlaçsız tüp bebek maliyeti ne kadardır?

  ilaçsız tüp bebek nedir,ilaçsız tüp bebek nasıl yapılır,ilaçsız tüp bebek yaptıranlar,ilaçsız tüp bebek maliyeti hakkında bilgiler İkinci aşama uygulanmadığı için ilaçsız tüp bebek uygulaması daha kısa sürer, ortalama 10 gün alır. Normal ilaçlı uygulanan tüp bebek tedavisi ortalama bir ay kadar sürmektedir. İlaçsız tüp bebek maliyeti: Tüp bebek tedavisinde kullanılan yumurtalıkları uyarıcı...
 5. Tüp bebekte dış gebelik riski ne kadardır?

  Tüp bebekte dış gebelik riski ne kadardır?

  Tüp bebek uygulamalarında embriyo transferinden 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebelik testi yapıldığı günlerde ultrasonda gebelik görülemez, bu normaldir çünkü gebelik henüz çok küçüktür. Bu nedenle gebelik testi yapıldıktan ortalama iki hafta sonra hasta ultrason kontrolüne çağrılır, bu kontrolde gebelik kesesinin izlenebilmesi gerekir. Transferden iki hafta sonra yapılan ultrason...

Sayfayı Paylaş