1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp Bebek Tedavileri Prolaktin Belirtileri ile İlgili Sorular

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  tüp bebekte prolaktin değeri,tüp bebekte morfoloji sorunları,tüp bebek aşamaları,gögüsten süt gelmesi,erken menepoz,prolaktin seviyesi hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Asırı tüylenme ve adet düzensizliği ilacla tedavi edilebilir mi?
  Muhtemelen polikistik yumurtalık hastalığı dediğimiz bir hastalık var bunun tedavisi tabiki vardır.

  Üç gün önce laparoskopi oldum tıkalı olan bir kanal açıldı ve endometriosis temizlendi şimdi aşılama yaptırayım mı yoksa kendi haline deneyeyim mi? eşimin sperm değeri iyi doktorum da aşılama öneriyor..
  O zaman aşılama yapın

  Dondurulmuş yumurtadan yeniden gebe kalındığında bebeklerdeki anormali riski üzerine bir bilimsel araştırma var mıdır?
  Anomali riskinde bir artış görülmemiş

  Probekürtaj neden yapılır?
  Rahim içi dokusunu incelemek için yapılır

  Rahim filmi çekilmesi kadınların gebe kalmasına yardımcı olur mu?
  Rahim filmi çekilirken tüplere verilen boyanın hafifçe tıkalı tüpleri açmakta yardımcı olduğuna inanılır fakat bu kanıtlanmamıştır. Rahim filmi ancak infertilite nedeninin tespit edilerek uygun tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olur.

  Erkeklerde de yaş ilerleyince üreme sağlığı bozulur mu?
  Erkeklerde 60 yaş üzerinde sperm sayısında ve normal yapıdaki spermlerin oranında azalma görülebilir.

  Hastalıklar sperm sayısını etkiler mi?
  Basit bir soğuk algınlığı bile sperm sayısını ve kalitesini bozar. sperm analizi geçirilen hastalıklar göz önünde bulundurularak yapılmalı ve analiz sonucunun bozuk olduğu durumlarda üç ay sonra sperm analizi tekrarlanmalıdır.

  İlaçlar sperm sayısını etkiler mi ?
  Ülser, sara, gut, bazı bağırsak hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ilaçların bir kısmı sperm sayısını azaltır. Genellikle ilaçlar kesildikten bir süre sonra sperm sayısı normale döner. Bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar kalıcı zarar vererek infertiliteye yol açabilir. Narkotik (uyuşturucu) ilaçlar hem infertilite hem de impotansa neden olur.

  Lazer uygulamaları sadece ileri yaştaki kadınlardan elde edilen embriyolara mı yapılıyor?
  Lazer kullanılarak yapılan yardımla tomurcuklanma uygulamaları kadın eşin yaşına bakılmaksızın yumurtanın etrafındaki zona tabakasının normalden kalın olduğu vakalarda ve birden fazla tüp bebek veya mikroenjeksiyon uygulamasına rağmen gebeliğin elde edilemediği vakalarda yapılır. Lazer yardımı ile tomurcuklanma uygulamaları ile üçüncü, dördüncü hatta dokuzuncu uygulamasında gebe kalarak sağlıklı çocuk sahibi olan çok sayıda vaka vardır. Lazer, yardımla tomurcuklanma işleminin yanında embriyonun içindeki toksik atıkların temizlenerek anne adayına transfer edilen embriyoların kalitesinin iyileştirilmesinde de kullanılır.

  Önceki tüp bebek uygulamaları biyokimyasal gebelik ile sonlanan vakalara uygulanabilecek tedavi yöntemi var mıdır?
  Birden fazla uygulaması biyokimyasal gebelikle sonlanmış vakalarda bağışıklık sistemindeki bozuklukların rol oynadığı düşünülür. Bu vakalara bir sonraki tüp bebek uygulaması öncesinde Paternal Lenfosit İmmunizasyonu (lenfosit aşısı) uygulanır. Bu tedavide erkek eşten kan alınır ve özel besi yerleri kullanılarak alınan kan örneğindeki lenfosit adı verilen hücreler ayrıştırılarak lenfosit aşısı hazırlanır. Hazırlanan aşı kadın eşin cilt altına enjekte edilir. Bu aşı gebelik öncesinde üç kez uygulanır, gebelik elde edildikten sonra 2 doz daha yapılır.

  Tüp bebek tedavilerinde genetik hastalıklar teşhis edilerek önlenebilir mi?
  Genetik hastalıkların en erken teşhisi preimplantar gebelik tanı (embryo ana rahmine transfer edilmeden önce yapılan genetik inceleme) ile mümkündür. Genetik hastalık taşıyıcısı olan çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri için tüp bebek veya mikroenjeksiyon yöntemi ile elde edilen embriyolar genetik inceleme ile değerlendirilir ve sağlıklı embriyolar anne rahmine transfer edilir.

  Egzersiz nasıl amenoreye yol açar?
  Ağır egzersiz kadınlarda menstrual kanamaların kesilmesine yol açabilir. Haftada 1-2 kez tenis oynamanız veya koşmanız amenoreye neden olmaz. Vücuttaki yağ kitlesinin azalmasına yol açan jimnastik, koşu gibi sporlar ve bale amenoreye yol açabilir. Egzersize bağlı amenore geçicidir, ağır egzersiz kesildikten bir süre sonra menstrual kanamalar başlar.

  Prolaktin hormonunun yüksekliği menstrual kanamaların kesilmesine yol açar mı?
  Prolaktin hipofiz bezinden salgılanan ve süt üretimini sağlayan bir hormondur. Bu hormon gebelik sırasında ve bebeğin emzirildiği dönemde daha fazla salınır. Bu hormonun gebelik dışında fazla salınması menstrual kanamaların kesilmesine yol açar. Bu hormonun yüksek olduğu durumlarda doğum yapılmamasına rağmen memelerden süt gelir.Çeşitli ilaçlar, tiroid bezinin iyi çalışmadığı durumlar, hipofiz bezindeki selim ve habis tümörler prolaktin hormonunun yükselmesine neden olur. Prolaktin düzeyinin yüksek olduğu durumlarda hipofiz bezinin radyolojik inceleme ile değerlendirilmesi gerekir. Gerekli görüldüğünde tomografi veya MR (manyetik resonans) ile incelemeler yapılır.Hiperprolaktinemi nedenine göre ilaçla veya cerrahi olarak tedavi edilir. Bu duruma yol açan tümörlerin varlığında cerrahi girişim, ilaç tedavisi ve radyoterapi uygulanır.

  Prolaktin düzeyi yüksek olan bütün hastaların tedaviye ihtiyacı var mıdır?
  Prolaktin düzeyinin yüksek olması infertilite dışında östrojen eksikliğine bağlı vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel isteksizlik ve kemik erimesine neden olduğu için tedavi edilmelidir.


   
Tüp Bebek Tedavileri Prolaktin Belirtileri ile İlgili Sorular konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bağkur - Tüp Bebek ile ilgili önemli bilgiler

  Bağkur - Tüp Bebek ile ilgili önemli bilgiler

  Sağlık hizmetlerini Bağ - Kur üzerinden alıyor iseniz geri ödeme alabilmeniz için Üniversite Hastaneleri veya Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden, "tüp bebek uygunluk raporu" almanız gereklidir. Bu raporda iki kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile bir üroloji uzmanının onayı olmalı ve ayrıca kullanılacak ilaçlar belirtilmelidir. Bu rapor ile Tüp Bebek...
 2. Bağkur - Tüp Bebek İle İlgili Önemli Bilgiler

  Bağkur - Tüp Bebek İle İlgili Önemli Bilgiler

  bağkur tüp bebek tüp bebek bağkur şartları Sağlık hizmetlerini Bağ - Kur üzerinden alıyor iseniz geri ödeme alabilmeniz için Üniversite Hastaneleri veya Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden, "tüp bebek uygunluk raporu" almanız gereklidir Bu raporda iki kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile bir üroloji uzmanının onayı olmalı ve ayrıca kullanılacak ilaçlar...
 3. bebekle ilgili sorular

  bebekle ilgili sorular

  bebeğim ellerini ve ayaklarını sıkıştırıyor neden acaba?
 4. Tüp bebek tedavisinde yaşla ilgili korkular

  Tüp bebek tedavisinde yaşla ilgili korkular

  35 yaşından sonra tüp bebek başarı oranı,yaş sorunu tüp bebek şansını azaltırmı,tüp bebek tedavisinde kadının yaşı,tüp bebek tedavisinde erkeğin yaşı,tüp bebek tedavisinde ideal yaş,tüp bebek tedavisinde zamanlama hakkında bilgiler "Yaş 35 yolun yarısı eder". İnsan daha 35 olmadan, bundan yıllar önce hatta, 35'in bir dönüm noktası olduğunu, şimdiye kadar yukarıya doğru...
 5. DR.Aynur Erşahin ile tüp bebek tedavisine başladım.

  DR.Aynur Erşahin ile tüp bebek tedavisine başladım.

  merhaba herkese, 3 yıldır evliyim ve son bir senedir bebek sahibi olmaya çalışıyorum. Yorucu bir senenin ardından malesef normal yollar ile hamile kalamadım ve tüp bebeğe karar vwrdik.Bir aile dostumuzun tavsiyesi ile göztepe medicalpark hastesinde aynur erşahin ile tüp bebek tedavisine başladım. Şuan her şey iyi gidiyor, doktor hanım çok ilgili ve iyi ama benim sizlere sormak istediğim şey,...

Sayfayı Paylaş