1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.310
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp Bebek Tedavilerinde IVM ve Natürel Siklus Nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  IVM (In Vitro Maturasyon), ilk olarak hormon ilaçlarına aşırı duyarlılık gösteren Polikistik Over Sendromlu kadınlarda, ilaç kullanılmadan tüp bebek yapmak amacıyla ortaya çıkmıştır. IVM, yumurtalıkları kısa süreli olarak uyaran hormon ilacı uygulanması ya da hiç ilaç kullanılmadan toplanan olgunlaşmamış yumurtaların, dış ortamda (laboratuvarda) olgunlaştırılarak döllenmesi ve daha sonra uygun gelişim evresine ulaştığında, rahim içine transfer edilmesi esasına dayanır.

  En önemli kullanım alanı ilaçlara aşırı cevap veren Polikistik Over Sendromlu kadınlardır. Bu durumda, ilaç kullanılmadan IVM ile tüp bebek yapılması ve böylelikle aşırı hassas yumurtalıklara sahip olan kadınlarda OHSS (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu) adı verilen sendromun ortaya çıkmasını engellemek amaçlanmıştır.


  Bunun dışında, normal yumurtalık rezervine sahip olan ancak hormon kullanmak istemeyen hastalar için de alternatif bir yöntemdir.

  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE
  Polikistik Over Sendromu


  Polikistik Over Sendromu, kadınlardaki önemli bir yumurtlama problemidir. Bu sorun, toplumdaki her 5 kadından birinde görülebilmektedir.
  Kadın vücudunda bulunan iki yumurtalık, bir adet döneminde döllenmeye müsait 1 olgun yumurta geliştirir. Bu yumurta gelişimini ve olgunlaşmasını, “Follikül” adı verilen, içi sıvı dolu bir kesecikte tamamlar. Polikistik Over Sendromu’nda ise; birçok yumurta aynı anda olgunlaşmaya çalışır, fakat bunu başaramaz. Sonuçta birçok yumurta vardır ama bunların hiçbiri gelişip, döllenme yeteneği kazanamaz. Ultrason muayenesinde ise yumurtalıklar, içerisinde gelişmemiş yumurta bulunan birçok kesecik, yani kistler şeklinde görülür.


  OHSS


  OHSS (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu – Yumurtalık Hiperstimulasyon Sendromu), yumurta gelişimi için folikül uyarıcı hormon (FSH) tedavisi yapılan kadınlarda meydana gelmektedir. Tedavi sırasında, çok fazla sayıda yumurta gelişimi sağlanırsa, yumurtalıkların boyutlarının artması ve aşırı uyarılmış olan bu yumurtalıklardan gelen yüksek hormon seviyeleri nedeniyle uyarılmayı izleyen iki hafta içerisinde bazı yan etkiler meydana gelebilir.


  Yan etkiler:


  Bulantı, kusma ve ishal,
  Büyümüş yumurtalıklar nedeniyle karın bölgesine gelişen ağrılar,
  Akciğerlerde sıvı birikimi nedeniyle nefes darlığı,
  Kan pıhtılaşmasında artma nedeniyle damarlarda pıhtı oluşumu,
  Vücut sıvı ve elektrolit dengesinde belirgin farklılıklar,
  Dehidratasyon (Vücudun susuz kalması).


  OHSS’nin ağır olarak seyrettiği vakalarda, genellikle gözlem ve yatak istirahatı amacıyla hastanın hastanede yatarak tedavi görmesi gereklidir.


  Özellikle Polikistik Over Sendromlu kadınlar, yumurtalıkları uyaran ilaçların etkisine karşı aşırı derecede hassastırlar ve hormon ilaçları sebebiyle yukarıda bahsedilen, yan etkileri oldukça rahatsız edici, kimi zaman hastanede tedaviyi bile gerektiren Yumurtalık Hiperstimulasyon Sendromuna yakalanma riskine sahiptirler. Yumurtalıklar ilaçlarla uyarılmadan tüp bebek uygulamasına geçildiğinde OHSS riski ortadan kalkar. Bunun dışındaki başka bir önemli konu da; IVM prosedüründe kullanılan ilaç miktarı, klasik tüp bebek yöntemine göre çok daha az olduğundan tedavi maliyeti önemli ölçüde azalmaktadır.


  IVM Başarı Oranları


  IVM yöntemini, ilaçlı tüp bebek tedavisinden üstün kılan özellik, ilaç kullanımının olmamasıdır. Buna karşın IVM yöntemi ile gebelik oranları ilaçlı tüp bebeğe oranla daha düşüktür. Avantajlarına rağmen IVM'in yaygınlaşmamasının temeli nedeni de budur. Başarı oranlarının istenen seviyede olmaması. Yeni ve daha gelişmiş IVM kültür vasatlarının devreye girmesi ile bu tekniğin yaygınlaşması kaçınılmaz.


  Natürel Siklus


  Tüp bebek tedavisinde, hormon kullanmak istemeyen kadınlarda, doğal olarak büyüyen ve olgunlaşan yumurtanın çatlama aşamasından hemen önce alınıp, vücut dışında tüp bebek yöntemi ile döllenmesi işlemidir. Burada elde edilen tek yumurta, geliştirilerek iyi bir embriyo elde edilebilir ve transferi ile gebelik sağlanabilir.
  Bununla birlikte ‘natürel siklusla tüp bebek tedavisi’nin önerildiği en büyük grubu, klasik tüp bebek yöntemine cevap vermeyen hastalar oluşturmaktadırlar
   
Tüp Bebek Tedavilerinde IVM ve Natürel Siklus Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlaçsız tüp bebek (IVM) yöntemi ne kadar başarılı?

  İlaçsız tüp bebek (IVM) yöntemi ne kadar başarılı?

  Çocuk özlemi çeken ve tüp bebek yöntemine başvuran hastalara sunulan ilaçsız tüp bebek uygulamaları ne kadar yararlı ve başarılı sorusuna cevap arıyorsanız Doç. Dr. Bülent Urman’ın kaleme aldığı bu yazıyı mutlaka okuyun. Tüp bebek uygulamasına alternatif olarak sunulan IVM, yani ilaçsız tedavi, yumurtaların laboratuar ortamında olgunlaştırılması ile gerçekleştiriliyor. Bu yöntem...
 2. Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

  Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

  tüp bebek tedavisi tüp bebek tedavisi başarı oranı tüp bebekte başarı oranı Sevgili melekler, tüp bebek tedavisi bebek sahibi olmak isteyenlerin uyguladıkları en son tedavi şekli. Tabi iş bu raddeye gelene kadar üzülen ve yıpranan çiftler yaptıkları denemenin iyi sonuç verip vermeyeceğini doğal olarak merak ediyorlar. Denemenin iyi sonuç verip vermeyeceğini etkileyen pek çok faktör var....
 3. Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Masrafları Ne Kadar Tutuyor?

  Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Masrafları Ne Kadar Tutuyor?

  tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisinde ilaç fiyatları, tüp bebek ilaç fiyatları Sevgili melekler, bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden birisi olan tüp bebek tedavisinde tedavi masrafları hayli tutuyor. Doktor ve hastane için yapılan ödemeler dışında bir de ilaç masrafları yekün teşkil ediyor. Tüp bebek tedavisi düşünenler için 2014 tüp bebek ilaç fiyatları hakkında...
 4. İlaçsız Tüp Bebek (IVM) Avantajları

  İlaçsız Tüp Bebek (IVM) Avantajları

  ilaçsız tüp bebek nedir,ilaçsız tüp bebekle anne olanlar,ilaçsız tüp bebekle çocuk sahibi olanlar,ilaçsız tüp bebek nedir,ilaçsız tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler Bu işlemin gelişmesindeki sebep, vücutta ilaçlar ile olgunlaştırılabilen yumurtanın ilaçların verebileceği etkilere karşı insan vücudunun korunmasının sağlanmasıdır. İlaçsız tüp bebek tedavisinde bayan hastaya düşük dozlarda...
 5. Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat etmeliyim?

  Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat etmeliyim?

  Halk arasında bilinenlerin aksine, transfer yapıldıktan sonra hareket etmek, ağır kaldırmak, seyahat etmek, öksürmek, ıkınmak, yükseğe uzanmak, transferden hemen sonra ayağa kalkmak gibi aktivitelerin hamileliğin tutunma ve devamı üzerine hiçbir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Bu dönem içerisinde dikkat edilmesi gereken nokta, doktorların tavsiye ettiği ilaçların rutin bir şekilde aksatılmadan...

Sayfayı Paylaş