1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan laboratuar testleri nelerdir?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  FSH, LH, E2,TSH, PRL ile ihtiyaç duyulur ise DHEAS, Total-Testosteron hormon testlerinin uygulanması tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırıcı önemli bir rol oynar.
  Özellikle bazal (adetin 2. ya da 3. günü) FSH seviyesinin normalden olarak kabul edilen rakamdan fazla (12 ve üzerinde), E2 seviyelerinin 80 pg/ml üzerinde olması “düşük yumurtalık rezervi” ni sorunun tespit edilmesini sağlar. Yumurtalık rezervlerinin iyi durumda olmaması ise gebeliğin gerçekleşmesi açısından olumsuz bir durumdur.

  Histerosalpingografi – İlaçlı rahim filmi) ya da Ofis Histeroskopi:

  Tüp bebek tedavilerine başlamadan önce tüplerin tıkalı olup olmaması önemli değildir. Tüp bebek tedavisinde, gebeliğin gerçekleşmesi için tüplerin açık olması gerekmez. Ancak rahim içi düzeni içi tüplerin açık ya da kapalı olması oldukça önemlidir.

  Rahim içinde yapışıklıklar ya da rahim içinde polipler söz konusu ise, bu durum embriyo transferi (ET) sonrasında çeşitli sorunlara yol açabilir.Gebeliğin içeride yerleşmesine engel teşkil eden bu durumlar, gebelik gerçekleşse dahi düşükle sonuçlanmasına yol açabilir.
  < Konu Resmi..>  Transvaginal ultrason:

  Adetin 2. ya da 3. günü (bazal dönemde) yapılan “bazal ultrason tetkiki” rahmin ve aynı zamanda yumurtalıkların araştırılması bakımından oldukça önemlidir.

  Ultrasonda yumurtalıklardaki rezervleri, polikistik over sendromunun olup olmadığı, kist ya da endometrium (çikolata kisti) olup olmadığını araştırmak için önem teşkil eder.

  Yine rahimde miyom ya da polip gibi yapıların mevcudiyeti, rahmin boyutu ve anatomik olarak problemli olup olmaması ultrason ile tespit edilebilir.

  Kadın adaylara tüp bebek tedavisine başlanmadan önce:

  Hormon tesleri
  Transvaginal ultrason,
  Rahim içi filmi
  Ofis histeroskopi gibi uygulamaların yapılması gerekir.
  Ancak çeşitli durumlarda aşağıdaki testler de talep edilebilir;

  HIV, Hbs Ag, Anti-HCV:

  Anne adayında HIV (Aids testi) ile Anti HCV (Hepatit C testi) gibi sorunlar mevcut ise, bu sorunlar bebeğe aktarılabilir. Bu testler sayesinde anne adayında bu sorunların olup olmadığı öğrenilir.

  HbsAg ise Hepatit B taşıyıcılığı ortaya koyar. Eğer kadın aday hepatit B taşıyıcısı ise doğum gerçekleştikten sonra bebeğe Hepatit B aşısı ve Hepatit B serumu uygulanmalıdır. Bu sayede bebek “B tipi sarılık”tan muhafaza edilir.

  Kan grubu:

  Kadın adayının kan grubu negatif, erkek adayın kan grubu pozitif ise, gebeliğin gerçekleşmesi durumunda bebekte kan uyuşmazlığı söz konusu olabilir. Bu sebeple de bu test sayesinde, kan uyuşmazlığı tespit edilirse, gebelikte “Kan Uyuşmazlığı İğnesi (Anti D immunglobulin)” uygulanmaktadır.

  Rubella IgG:

  Rubella Ig G pozitifliği daha kızamıkçık (rubella) enfeksiyonu öyküsü mevcut ise bu sorunun tespit edilmesinde faydalıdır. Rubella Ig G negatif ise kızamıkçık açısından anne adayı risk grubunda olabilir. Bu sebeple de gebelik öncesi aşılama veya döküntülü hastalıklardan kaçınılması önerilir.

  Kızamıkçık enfeksiyonu gebelikte yaşanır ise, bebek için oldukça riskli bir durum ortaya çıkar. Bu sebep yüzünden bebekte sakatlıklar meydana gelebilir. Bundan dolayı da hamileliğin tahliyesine ihtiyaç duyulabilir.

  aPTT, PTT, INR, Protein S ve Protein C:

  Kanın pıhtılaşması ile ilgili faktörlerdir. Özellikle pıhtılaşma sorunlarında (“trombofili hastalığı”) gebeliklerin düşükle neticelenebilmesi mümkündür. Trombofilide aPTT, INR ve PTT gibi faktörler ile Protein S, Protein C düşmektedir.

  Tam kan sayımı (hemogram):

  Çeşitli kansızlık sorunları ya da kanda trombositlerle ilgili bir sorunun olup olmadığını araştırmak için tam kan sayımı (“hemogram testi”) yapılabilir.

  Tüp bebek tedavisi öncesi erkek adaylara yapılan laboratuvar testler
  Semen analizi (Spermiogram):

  Erkek adaylara tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce sperm analizi yapmak gerekir.

  Çeşitli durumlarda farklı testler talep edilebilir. Bu testler ise:

  HIV, Hbs Ag, Anti-HCV
  Kan grubu
  İhtiyaç halinde, FSH, LH, T-Testosteron, PRL
  Tıpkı kadın adaylarda olduğu gibi FSH hormonu normalden yüksek çıkar ise bu durum “düşük testis rezervi”ni işaret eder.

  Ürolojik muayene:

  Özellikle sperm testinde düşük sonuçlar elde eden erkek adaylarda mevcut bir “varikosel” durumunu araştırmak adına ürolojik muayene yapılabilir.

  Genetik inceleme (Kromozom analizi):

  “Azospermi” şeklinde tabir edilen semen içinde hiç spermin bulunamaması sorunlarında baba adaylarında genetik analiz yapılabilir.


   
Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan laboratuar testleri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkeklere uygulanan laboratuar testleri

  Erkeklere uygulanan laboratuar testleri

  laboratuar testleri Semen Analizi Sperm örneği vermek için bir cinsel ilişki veya boşalmadan sonra en az 3 gün, en fazla 5 gün sonra (cinsel perhiz) merkezimize başvurmanız istenir. Tetkik için sperm verme saatleri hafta içi her gün ve cumartesi günleri 09:00-16:00 arasındadır. Tetkik sonucunuz size ertesi gün verilecektir. Semen analizi 3-8 hafta ara ile en az 2 kez istenebilmektedir. Daha...
 2. Tüp Bebek Öncesi Kadın Ve Erkeklerin Yaptırması Gereken Testler

  Tüp Bebek Öncesi Kadın Ve Erkeklerin Yaptırması Gereken Testler

  tüp bebek öncesi tüp bebek öncesi gereken testler tüp bebek öncesi hangi testler yapılmalı Normal yolla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu en yaygın yöntemlerden biri olan tüp bebek tedavisinden önce kadın ve erkeklerin yaptırması gereken çok önemli test bilgilerini sizler için paylaşıyoruz. Bazı kan tetkiklerini, kültürleri, histerosalpingografiyi (HSG), hormonal incelemeleri,...
 3. Tüp Bebek Tedavisinde Yapılan Testler yapılır?

  Tüp Bebek Tedavisinde Yapılan Testler yapılır?

  tüp bebekte kadına yapılan testler,tüp bebek tedavisinde erkeğe yapılan testler,tüp bebek tedavisi sonrası yapılan testler,tüp bebek tedavisinde hangi testler istenir,tüp bebek tedavisinde yapılıcak testler hakkında bilgiler Yapılacak testler mevcut olan enfenksiyonları veya metabolik durumları gösterebilmekte ise gebelik öncesi ve doğum sonrası bebeğin korunması için gerekli önlemlerin...
 4. Tüp bebek tedavisi öncesi erkek nelere dikkat etmelidir?

  Tüp bebek tedavisi öncesi erkek nelere dikkat etmelidir?

  Günümüzde bu sayının arttırılması ile ilgili bilimsel olarak kanıtlanmış çok etkili bir tedavi olmadığını söylemek gerekir. Öncelikle sperm sayı ve hareket azlığının saptanabilir bir sebebi olup olmadığının araştırılması gerekir. Tüp bebek tedavisi öncesi Eğer görünür hiçbir sebep yoksa da şu tavsiyeler bazı durumlarda yararlı olabilir. İlk olarak erkeklerde sayıyı artırmak amaçlı beslenme...
 5. Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılan Serolojik Testler

  Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılan Serolojik Testler

  Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlere bazı kan tetkikleri yapılır. Çiftlerde olan enfeksiyonlar tanımlanır, bebeğin doğum sonrasında korunması için önlemler alınır. Hepatit B ve kızamıkçık durumları için tedavi öncesi gerekli tetkikler yapılır. Sağlık problemleri olan çiftlere ilk olarak hastalıklarının geçmesi için gerekli tedaviler uygulanır. Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen...

Sayfayı Paylaş