1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Tüp bebek Tedavisi ve Gebelik Aşısı

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  tüp bebek gebelik aşısı nedir,tüp bebek gebelik aşısı,başarısız tüp bebek tedavisi,tüp bebek başarı oranı ve gebelik aşısı hakkında bilgiler
  Tüp bebek tedavisine başvuran eşlerin yarısından fazlası embriyo gelişmesine rağmen gebelik olmamaktadır. Döllenme olmasına rağmen gebelik oluşmamasının kaynağı muhtemelen embriyonun rahime yerleşme safhasındadır. Tüp bebek tedavisinde hedef eşlerde sağlıklı gebelik elde edilmesidir. Gebelik oluşmasını sağlanmak için laboratuar ortamında spermle yumurtanın en iyi şartlarda döllenmesi gerekir.Fakat Çok iyi embriyo elde edilerek rahim içine konulmasına rağmen her zaman gebelik oluşmamaktadır.
  Bunun sebebi olarak
  Embriyonun rahme tutunmadan önce gelişiminin yavaşlaması,
  Embriyonun içindeki genetik bozukluklar,
  Vücudun bağışıklık sisteminin bebeği kabul etmemesi,
  Rahim yapısı veya iç zarı faktörleri olduğu,
  Düşük kaliteli embriyo elde edilmesi,
  Bazen de yapılan tüm araştırmalara rağmen görünür bir sebep ortaya konulamamaktadır.


  < Konu Resmi..>
  Gebeliğin oluşması için embriyo rahim içine konulduktan sonra çeşitli maddeler, proteinler, büyüme faktörleri salarak rahim içi zarına yaklaşmakta, onunla temas eder ve uygun ortam varsa yavaş yavaş gömülür ve böylece gebelik oluşmaktadır.
  Bazı çalışmalarda sorunun embriyoların rahim içine gömülerek gebeliğin devam ettiği rahim iç zarında olabileceği göstermiştir.
  Rahim içi hücrelerde çeşitli nedenlerle oluşan fonksiyon eksikliği sağlıklı embriyonun rahim içine gömülmesini engellemektedir. Bu durumda ya gebelik oluşmamakta ya da oluşan gebelikler düşükle sonuçlanmaktadır.
  Gebelik aşışı olarak bahsi geçen tedavide amaç kadının rahim içinde embriyonun gömülmesini sağlayacak biyolojik maddelerin elde edilmesi ve tüp bebek tedavisinde kullanılmasıdır.
  Gebelik aşısı ilgili ilk bilimsel araştırma ikibin altı yılında yayınlanmıştır
  Gebelik Aşısı için yapılacak işlemler şunlardır;
  Rahim iç zarında problem olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu uygulama çeşitli testlerle yapılmaktadır.
  Yumurta toplama gününde kadından kan alınmakta ve özel işlemlerden geçirilerek monosit denilen beyaz kan hücreleri ayrılmakta ve bu hücreler özel kültür ortamlarına konularak çoğaltılmaktadır. Hücre kültürü denilen bu işlem çok dikkatli olarak özel inkübatörlerde ve üretme sıvılarının yardımı ile yapılmaktadır. Hücre üremesinin uygun, devamlı olması ve istenilen maddelerin yeterli miktarda salınabilmesi için gerekli hormonlar da ilave edilmektedir. İki günlük kültür sonrasında rahim içine embriyo gömülmesine yardımcı olacak sitokinler denen maddeler ve büyüme hormonları monositik hücrelerce salınır ve üreme sıvısında birikir.
  Bu işlemler yapılırken diğer taraftan laboratuarda yumurtalar spermlerle döllenir ve embriyolar elde edilir. Rahim içine transfer edilecek embriyolar rutin yöntemlerle seçilir ve transfer gününe karar verilir.
  Transfer gününde rahim içi değerlendirilir. Kalınlığı ölçülür ve transfer edilecek bölge saptanır.
  Laboratuarda elde edilen gebelik aşısı olarak ta adlandırılan sıvı embriyoların rahim içine konulacağı günden bir gün önce veya aynı gün rahim içine verilir.
  Transfer edilecek embriyoların gömülmelerine uygun hale getirir.Hazırlanmış rahim içi zarının konulan iyi kalitede embriyoları daha yüksek oranda kabul edeceği yani gebelik oluşmasına yardım edeceği düşünülmüştür. Bu tip bir uygulama daha sağlıklı gebelik oluşturacağı için gebelik kayıpları yanı düşükleri önlenebileceği iddia edilmiştir.
  Gebelik aşısı uygulamasını belli bir protokol dahilinde tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan çiftlere arzu ederlerse onayları alınarak uygulamaktayız. Unutulmamalıdır ki Gebelik Aşısı uygulama her çift için gerekli değildir. Birçok Eş tüp bebek tedavisi uygulamasıyla zaten gebe kalabilmektedir. Maliyetli bir işlem olduğundan dolayı Bazı masraf da gerektirecektir. Ancak tekrarlayan tüp bebek başarısız denemeleri olan çiftlerde gebelik şansını arttırıcı bir yöntem olabilir. Tabi kibu konuda daha çok sayıda araştırma yapılması gereklidir.
   
Tüp bebek Tedavisi ve Gebelik Aşısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelikler

  Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelikler

  selektif redüksiyon tüp bebek tutması için tüp bebeğin tutması için neler yapılmalı Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Bölüm Koordinatörü Prof.Dr. Aydın Arıcı, tüp bebek yönteminde rahime birden fazla embriyo yerleştirilmesi ve sağlıklı olan embriyonun seçimi ile ilgili bilgi verdi. Tüp bebek yöntemi uygulanırken, rahime birden fazla embriyo yerleştirilmesinin nedeni nedir? Rahime...
 2. Tüp Bebek tedavisi ve tüp bebekle ilgili bilmeniz gerekenler

  Tüp Bebek tedavisi ve tüp bebekle ilgili bilmeniz gerekenler

  tüp bebek yaptırıp hamile kalanlar vildan ocak Hamilelikte el ve ayakların şişmesi, yüksek tansiyon, ayda iki kilodan fazla alınması riske işaret ediyor. Tüp bebekle gebelik elde edilen her üç kadından birinde risk var. Gebelik testleri ihmal edilmemeli ve risk durumuna göre önlem alınmalı İlerleyen yaşla beraber tüp bebeğe başvuran çiftlerin sayısındaki artış, gebeliklerde yaşanabilecek...
 3. Tüp Bebek Tedavisinde Siğara Içmek Gebeliği Engellermi?

  Tüp Bebek Tedavisinde Siğara Içmek Gebeliği Engellermi?

  tüp bebek tedavisinde siğara içenler,tüp bebek tedavisinde siğra içmenin zararları,tüp bebek tedavisinde siğara içmek zararlımıdır,tüp bebek tedavisinde siğara içme hakkında bilgiler Tüp bebek tedavisi öncesi, tedavi esnası ve sonrasında sigara kullanımı ne gibi bir etki bırakır? Bilindiği gibi korunmasız belli bir süre ilişkiye girip çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisine...
 4. Tüp bebek tedavisi ve meme kanseri

  Tüp bebek tedavisi ve meme kanseri

  meme kanseri doğurganlığı etkilermi,meme kanseri tüp bebek yapmayı engellermi,yumurta dondurma,yumurta dondurma ne için yapılır,meme kanseri olanlar tüp bebek yapabilirmi,tüp bebek ve kanser hakkında bilgiler Tüp bebek uygulama sebeplerinden bir tanesi de meme kanseri olan hastaların doğurganlığında ciddi zayıflamalar olmakta ve genel olarak tüp bebek tedavisine başvurulmaktadır. Bu yazımızda...
 5. Tüp Bebek Tedavilerinde IVM ve Natürel Siklus Nedir?

  Tüp Bebek Tedavilerinde IVM ve Natürel Siklus Nedir?

  IVM (In Vitro Maturasyon), ilk olarak hormon ilaçlarına aşırı duyarlılık gösteren Polikistik Over Sendromlu kadınlarda, ilaç kullanılmadan tüp bebek yapmak amacıyla ortaya çıkmıştır. IVM, yumurtalıkları kısa süreli olarak uyaran hormon ilacı uygulanması ya da hiç ilaç kullanılmadan toplanan olgunlaşmamış yumurtaların, dış ortamda (laboratuvarda) olgunlaştırılarak döllenmesi ve daha sonra uygun...

Sayfayı Paylaş