Tüp bebek tedavisinde başarılı olmanın yolları nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Tüp bebek tedavisinde başarılı olmanın yolları nelerdir?

TÜP BEBEK YAPTIRAN KADINLARIN BAŞARI HİKAYELERİ

Tüp bebek tedavisi hayli teknik bir süreç olduğundan bu süre içinde hastalar kendilerini bilimsel bir işleme tabi tutuluyormuş ve sonuç üzerinde hiçbir etkisi yokmuş gibi hissedebiliyor. Ancak durum bunun tam aksine gerçekleşiyor. Tüp bebek tedavisi sırasında da tedavinin merkezinde hasta duruyor. Bu nedenle de, bireysel olarak tedavinin etkisini arttırmak ve sonrasında vücudunuzun kendini toparlamasına yardımcı olabilmesi için yapılabilecek birçok şey bulunuyor. ABD ve İngiltere’de en çok okunan Zita West’in kaleme aldığı Fertilty&Conception kitabının Bahçeci Sağlık Grubu tarafından Türkçe’ye kazandırılan Doğurganlık ve Gebe Kalma Rehberi bu anlamda önemli bir kaynak niteliğini taşıyor.

9.jpg

TÜP BEBEKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/tup-bebek-merkezleri.983/


Tüp bebek tedavisinde Kontrolü ele alın


Bu tedavilerdeki işlemler ve ilaçlar vücudumuza bir hayli yük bindireceği için başarı şansınızı arttırmak için, tedaviden en az 4 veya 6 hafta önce kendinizi hazırlamaya başlamanızda yarar görülüyor. Zita West kitabında, tedavinin etkili olmasına yardım etmek ve tüm süreçlerde kontrolün sizde olduğu duygusunu kazanmak için yapılabilecekleri şöyle sıralıyor:

“Bazı kadınların daha önceden yaşadığı bir takım tecrübeler olabilir;ama eğer kendinizi hazırlar, dikkatinizi toplarsanız, her şeyle başa çıkabilir bu deneyimden çok şey kazanabilirsiniz. Duyduğunuz korku ve endişenin büyük kısmı, IVF’in bedenin doğal süreçlerinden nasıl faydalandığını, tedavinin aşamalarında nelerin hedeflendiğini ve olası sonuçları anlamakla giderilebilir. Bu bilgiyi doğal kaynakları olacağını hayalinizde canlandırmak için kullanın.”

Tüp bebek için Bedeninizi hazırlayın


Tedaviye başlayacak kadınlara bedenin hazırlanması ile ilgili şu öneriler sunuluyor?

Daha önce bir IVF tedavisi gördüyseniz, yeni bir tedaviye başlamadan önce yumurtalıklarınızın kendini toparlaması için bir iki ay beklemeyi tercih edin.
Kilonuzu kontrol edin- aşırı kilolu değilseniz IVF tedavisinde başarı ihtimali daha fazla olacaktır. Eğer kiloluysanız, yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek, önemli besin öğelerinden kendinizi mahrum bırakmadan yavaş yavaş kilo vermeye çalışın.
Benzer şekilde eğer çok zayıfsanız, tedaviyi kaldırabilmek için kilo alabileceğiniz şekilde beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Bu konuda dilerseniz profesyonel destek de alabilirsiniz.
Hiçbir şekilde sigara kullanmayın. Sigara rahim içi zarına zarar vereceği için sigara dumanının olduğu ortamlardan uzak durun.
Aerobik gibi zorlayıcı egzersizlerden uzak durun. Hormon sisteminiz IVF tedavisi için çalışmayı bırakırken bedeninizin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Yoga veya yürüyüş gibi hafif egzersizler tercih edebilirsiniz.
Sağlıklı beslenin

BAŞARILI ŞEKİLDE TÜP BEBEK YAPTIRAN KADINLAR BURADA KIZLAR


Sağlıklı beslenmek ve bir detoks programı uygulamak, IVF tedavisi sırasında stres altına girecek olan vücut sistemlerini güçlendirmeye yarayacaktır. İlk başta çikolatadan, şekerli ve işlenmiş gıdalardan, tuzlu çerezlerden, kahveden, çaydan, kolalı içeceklerden, gazlı içeceklerden ve alkolden uzak durarak başlayabilirsiniz.

Akupunktur’dan faydalanabilirsiniz

Doğurganlık ve Gebe Kalma Rehberi’ne göre, IVF’ ye hazırlanırken ve tedavi süresince akupunktur tedavisinden de faydalanmak mümkün. Kitapta ayrıca, haftalık akupunktur uygulamalarının rahim iç zarının oluşmasına, foliküllerin gelişmesine ve embriyo transferinden sonra implantasyonu ve gebeliği desteklediğine dair araştırma verilerinin de bulunduğu ifade ediliyor.

Hayalinizde canlandırın

Zita West kitabında IVF tedavisinin her aşamasında, kadının bedeninde meydana gelenleri hayalinde canlandırmasını istiyor: yumurtaların olgunlaşması, rahim iç zarının kalınlaşması, embriyoların yerleştirilmesi gibi. Buz yaklaşımın yaratacağı olumlu etkiyi ise şu cümlelerde anlatıyor:

“Çinliler, dikkatinizi bedeninizdeki belirli bir bölgeye yoğunlaştırırsanız, hayat enerjisinin o noktaya akacağına inanır. Bu olumlu canlandırmaların tarifini bir kağıda yazın ve düzenli olarak tekrar etmenizi hatırlatacak şekilde evinizdeki bazı köşelere yerleştirin. Vücudunuzun ilaçlara çok iyi cevap verdiği gibi başka olumlamaları da yazın. Bunu yaparken kendinizi biraz tuhaf hissedebilirsiniz ama unutmayın ki zihin, çok güçlü bir araçtır. Neye inandığınız, sonunda ne olduğunuzu belirler. Gerçekten de bir bebeğiniz olacağına, bunun yaparken sağlığınızı koruyacağınıza ve bağışıklık sisteminizi tehlikeye atmayacağınıza inanmalısınız.”

Su içmeyi ihmal etmeyin

Su, vücudun her hücresi ve dolayısıyla herkes için hayati önem taşıdığı için tedavi öncesinde ve tedavi süresince de günde en az iki litre su tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.
kaynak:bahceci.com
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst