Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.295
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE İLAÇ KULLANIMI

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  tüp bebek tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır,tüp bebek tedavisinde ilaçlar ne için kullanılır,tüp bebek işlemi yumurtaları uyarma,tüp bebek işleminde başarıyı etkileyen faktörler,tüp bebek tedavisi ve ilaç kullanımı hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Tüp bebek yöntemine karar veren çiftler yaklaşık 20 günlük bir sürece girerler. İlk aşamada anne adayının yumurtalıkları gerekli ilaç tedavisi ile indüklenerek kaliteli yumurta sayısı arttırılmaktadır. Bunun ardından acısız ve kısa süreli bir müdahale ile yumurtalar ince bir iğne kullanılarak toplanmakta ve aynı zamanda baba adayından alınarak gerekli hazırlık aşamalarından geçirilen sperm hücreleri ile herbir yumurtaya bir sperm olmak üzere birleştirilmektedir (dölleme).

  Döllemeyi takiben elde edilen embriyolardan en kaliteliler seçilerek genelde 3. günde, gerekli ve uygun görülmesi halinde ise 2. ve 5. günler arasındaki diğer günlerde embriyoların yine acısız ve kısa süreli bir işlemle rahime aktarılması (transfer) gerçekleştirilmektedir. Bunun ardından aile bekleme sürecine girmekte ve gereken günde gebelik testini yaptırmaktadır.

  Öncelikle Aynı gün baba adayından alınan sperm örneği yıkama işleminden geçirilir. Yumurtalar özel olarak hazırlanmış solüsyonlar içinde uygun sayıda sperm ile bir araya koyulur ve 18 saat sonra kontrol edilerek döllenen yumurtalar ayrılır. Daha sonraki günlerde büyümeye başlayan embriyolar hücre sayıları, hücrelerin birbiriyle olan ilişkileri ve varsa fragmantasyon diye adlandırılan hücre artıklarının durumu değerlendirilerek sınıflandırılır. Kalitelerine göre sınıflandırılan embriyolardan uygun olan birkaç tanesi anne adayına transfer edilir. Diğer embriyolar dondurularak saklanabilir.

  Tüp bebek yöntemine karar veren çiftler yaklaşık 20 günlük bir sürece girerler. İlk aşamada yeterli sayıda yumurta elde edebilmek için ilaç tedavisi uygulanır. Anne adayının yumurtalıkları gerekli ilaç tedavisi ile indüklenerek kaliteli yumurta sayısı arttırılmaktadır Yaklaşık 10-14 gün kadar süren bu tedaviden sonra anestezi altında acısız ve kısa süreli bir müdahale ile yumurtalar ince bir iğne kullanılarak toplanır. Toplanan yumurtalar laboratuarda ayıklanarak etrafındaki diğer hücrelerden ayrılıp ayıklanarak kaliteli olanlar işleme alınır. ve aynı zamanda baba adayından alınarak gerekli hazırlık aşamalarından geçirilen sperm hücreleri ile herbir yumurtaya bir sperm olmak üzere birleştirilmektedir (dölleme).

  Tüp bebek birçok kısırlık tedavisinin ortak ismi olsa da aslında bir yöntemin adıdır. Yumurta ve spermin özel bir solüsyon içinde bir araya getirilmesi ve döllenme işleminin oluşması için yaklaşık 16-18 saat beklenmesi şeklinde uygulanır. Yalnız bu tedavinin uygulanabilmesi için yeterli sayıda yumurta ve spermin olması gerekir. Eğer sperm sayısı ya da kalitesi uygun değilse veya yumurta az ise bu yöntem başarısız olabilir. Bu durumda bir diğer tedavi yöntemi olan mikroenjeksiyon (ICSI) kullanılmalıdır.
  Tüp bebek ve mikroenjeksiyon arasındaki tek fark döllenme şekli olup tüp bebek yönteminde spermler ve yumurtalar biraraya konularak döllenmenin kendiliğinden olması beklenirken mikroenjeksiyon yönteminde her bir yumurtanın içine tek bir sperm mikroskopik kataterler ile enjekte edilir.
  Döllemeyi takiben elde edilen embriyolardan en kaliteliler seçilerek genelde 3. günde, gerekli ve uygun görülmesi halinde ise 2. ve 5. günler arasındaki diğer günlerde embriyoların yine acısız ve kısa süreli bir işlemle rahime aktarılması (transfer) gerçekleştirilmektedir. Bunun ardından aile bekleme sürecine girmekte ve gereken günde gebelik testini yaptırmaktadır.

  TÜP BEBEK İŞLEMLERİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

  Anne baba adaylarının yaşlarının küçük olması, baba adayının sperm sayı, morfoloji ve fonksiyonlarının iyi olması, anne adayının sağlıklı bir rahime sahip olması başarı şansını artıran faktörler arasındadır.

  Önceden uygulanmış başarısız denemeler, hormonal dengesizlikler, rahim içinde bulunan polip ve miyomlar, rahimin yapışık olması, adayların stres altında olması gibi koşullar ise başarı şansını azaltan faktörler arasındadır.

  Başarı şansını artıran teknikler arasında blastosist transferi, endometriyal ko-kültür, yardımla tomurcuklama (assisted hatching) gibi teknikler uygulanabilmektedir.

  TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE İLAÇ KULLANIMI

  Tüp bebek tedavisi için hazırlanan anne adayları için kişiye özel olarak protokoller hazırlanmaktadır. Kullanılacak ilaçların dozajları, kadının yaşı, kilosu, yumurtalık fonksiyonları ...vb açılardan değerlendirilmesi ile ayarlanmaktadır. Örneğin yaşın ilerlemesi, kilonun artması veya yumurtalıkların fonksiyonunun azalması kullanılacak ilaçların miktarının arttırılmasını gerektiren koşullar arasındadır. Böylelikle elde edilecek yumurtaların sayısı ve kalitesi de doğru orantılı olarak arttırılmış olacaktır.

  Tedavide en sık kullanılan İlaçlar;

  Lucrin (GnRH, analogları): Yumurtalıkların uyarılmasını kontrol altına almayı sağlayan bu ilaç aynı zamanda olgunlaşan foliküllerin de istenen zamandan önce çatlamasını engellemektedir.
  Cetrotide, Orgalutran (GnRH, antagonistleri ): lucrin gibi çalışan bu ilaçlar da yumurta toplama işlemi olana kadar olgunlaşan foliküllerin çatlamamalarını sağlayan ilaçlardır.

  Puregon, Gonal-F, Menogon: Genellikle adetin ilk 3 günü içerisinde uygulanmaya başlanmakta ve 10-14 gün boyunca, ultrason ve hormon seviyeleri de incelenerek foliküllerin istenen olgunluğa eriştiğine karar verilene kadar kullanılmaktadır. Bu ilaçların kullanım amacı yumurta sayısını ve kalitesini arttırmaktır.

  Pregnyl (HCG): Çatlatma iğnesi olarak da bilinen bu ilaç foliküllerin yeterli büyüklüğe ulaştığına karar verildikten sonra uygulanmaktadır. İsminden de anlaşılabileceği gibi uygulandıktan belli süre sonra, gelişen foliküllerin olgunlaşma safhalarını tamamlamalarını sağlamakta ve yumurtlamanın olmasını sağlamaktadır. Bu yüzdendir ki pregnyl uygulamasından belli bir süre sonra yumurta toplama işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Geç veya erken yumurta toplama işlemi başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

  Progesteron: Yumurta toplama işlemi gerçekleştirildikten hemen sonra kullanımına başlanmaktadır. Rahimi gebelik için güçlendirmeye yardımcı olan bu ilacın verilen gebelik testi tarihine kadar düzenli olarak uygulanması gerekmekte, testin pozitif olması yani gebeliğin gerçekleşmesi durumunda ise gebeliğin ilk 3 ayı dolana kadar uygulanmaya devam edilmesi gerekmektedir.
   
TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE İLAÇ KULLANIMI konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar

  Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar

  Bu konu;tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar,tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler vermektedir Çocuk sahibi olamayan çiftlerin baş vurduğu en son adım tüp bebek tedavisidir.Tüp bebek tedavisi hem maddi,hem manevi açıdan biraz sıkıntılıdır.O yüzden biraz sabır gerektiren bir aşamadır.Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar biraz pahallıdır.Genelde hastalar gebelik elde edilmişse ,elinde...
 2. Tüp bebek tedavisinde düşük dozlu ilaçla yumurtlama

  Tüp bebek tedavisinde düşük dozlu ilaçla yumurtlama

  tüp bebek tedavisinde kalitsiz yumurta,tüp bebek tedavisinde kaliteli yumurta,tüp bebek tedavisinde yumurtanın kalitesini artırma,tüp bebek tedavisinde düşük dozla kaliteli yumurta elde etme hakkında bilgiler İn Vitro Matürasyon yöntemi nedir, nasıl uygulanıyor? Bu yöntemi hastanemizde başarıyla uyguluyoruz. Burada, hiç ilaç kullanmadan yumurtaları erken bir aşamada toplayıp laboratuvarda...
 3. Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Masrafları Ne Kadar Tutuyor?

  Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Masrafları Ne Kadar Tutuyor?

  tüp bebek tedavisi, tüp bebek tedavisinde ilaç fiyatları, tüp bebek ilaç fiyatları Sevgili melekler, bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden birisi olan tüp bebek tedavisinde tedavi masrafları hayli tutuyor. Doktor ve hastane için yapılan ödemeler dışında bir de ilaç masrafları yekün teşkil ediyor. Tüp bebek tedavisi düşünenler için 2014 tüp bebek ilaç fiyatları hakkında...
 4. Tüp bebek tedavisinde son yöntemler

  Tüp bebek tedavisinde son yöntemler

  Yardımcı üreme tekniklerine başvuran çiftlerin yarısından fazlası embriyo gelişmesine rağmen gebelik olmamaktadır. Döllenme olmasına rağmen gebelik oluşmamasının kaynağı muhtemelen embriyonun rahime yerleşme safhasındadır. Embriyonun rahim içine yerleştirilmesini takiben değişik olaylar oluşmaktadır olarak embriyo bölünmeye ve büyümeye devam etmekte belli bir boya erişince kendisini çevreleyen...
 5. Tüp bebek ilaçlarımı satıyorum.

  Tüp bebek ilaçlarımı satıyorum.

  Merhaba arkadaşlar; Tedavim bittiği için elimde kalan ilaçları uygun fiyata vermek istiyorum. İzmit (kocaeli) içi olursa daha iyi olur. İlaçları çok iyi muhafaza ettim. Elimdeki İlaçlar; Menopur 5 kutu var. tanesi 100 tl skt:03/2017 puregon 2 kutu var tanesi 100 tl 02/2017 orgalutran 3 kutu tanesi 70 tl 09/2018

Sayfayı Paylaş